2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების კენჭისყრისა და ხმების დათვლისპროცესის შეფასება
საია 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში საზოგადოებას კენჭისყრისა და ხმების დათვლის პროცესის შესახებ ინფორმაციას გააცნობს. საიას დამკვირვებლების მიერ მოპოვებულ მასალებზე დაყრდნობით, მოგაწოდებთ ინფორმაციას უბნების დახურვისა და ხმის დათვლის პროცედურის დაწყების, ასევე იმტენდენციების შესახებ, რომლებიც გამოვლინდა კენჭისყრის დღეს საარჩევნო უბნებსა და გარე პერიმეტრებზე.
საიას შეფასებით, 2 ოქტომბრის არჩევნებზე ხმის მიცემისას პროცედურული ხარვეზები გამოვლინდა კენჭისყრის დღის სხვადასხვა ეტაპზე. დღის განმავლობაში ზოგ უბანზე არსებულ დაძაბულ ატმოსფეროს შეეძლო, გავლენა მოეხდინა როგორც ამომრჩევლის ქცევაზე, ისე თავად პროცესის მონიტორინგზე.
კენჭისყრის დღეს გამოიკვეთა შემდეგი პრობლემები:
- ამომრჩევლის ნების კონტროლი (დღის განმავლობაში არაერთი უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე შეიმჩნეოდა პირთა კონცენტრაცია, რაც კენჭისყრის მიმდინარეობისას თვალთვალის გარემოს ქმნიდა და ხელს უშლიდა ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოვლინებას);
- 100-მეტრიანი რადიუსის წესის დაცვასთან დაკავშირებით გამოძახებული სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლები სათანადო ზომებს არ იღებდნენ, ხოლო ცალკეულ შემთხვევებში საპატრულო პოლიცია გამოძახების ადგილას არც კი მისულა;
- ცალკეულ უბნებზე ფარულობის პრინციპის დარღვევა;
- მარკირების და ხმის მიცემის წესების დარღვევა; მათ შორის, ზოგიერთ შემთხვევაში გამოვლინდა მარკირების გარეშე ან/და ერთი და იმავე პირის მიერ ხმის ორჯერ მიცემის,ასევე არასათანადო დოკუმენტაციით უბანზე დაშვებისა და ხმის მიცემის ფაქტები;
- საარჩევნო ყუთში არაუფლებამოსილი პირების მიერ კონვერტების მოთავსების ერთეული შემთხვევები;
- გადასატანი საარჩევნო ყუთით ხმის მიცემასთან დაკავშირებული დარღვევა;
- გადასატანი თუ ძირითადი საარჩევნო ყუთის ლუქის მთლიანობასთან დაკავშირებული ცალკეული დარღვევები;
- კომისიის წევრების მხრიდან კონკრეტული საარჩევნო სუბიექტისთვის მხარდაჭერის მოწოდებისა და აგიტაციის აკრძალვის წესების დარღვევის რამდენიმე შემთხვევა.
უბნების ნაწილზე საიას შეეზღუდა დაკვირვების შესაძლებლობა. გამოვლინდა ორგანიზაციის დამკვირვებლების მიმართ მუქარის, ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფაქტები. Ზოგ შემთხვევაში დამკვირვებლებს საარჩევნო უბანზე არ ეძლეოდათ ფოტო/ვიდეო გადაღების, ასევე საჩივრის დარეგისტრირების შესაძლებლობა. საიას 6 დამკვირვებელი გააძევეს უბნიდან, ხოლო ერთ შემთხვევაში შეუქმნეს ზეწოლის გარემო. შედეგად, იგი იძულებული გახდა, დაეტოვებინა უბანი. ხმის დათვლის დაკვირვების დროს ბათუმის 66-ე უბანზე კომისიის თავმჯდომარე საიას დამკვირვებელს ვიდეო გადაღებას უკრძალავდა. გამოვლინდა შემთხვევა, როდესაც საიას დამკვირვებელს უბანზე სხვა ორგანიზაციის წარმომადგენლები დაუპირისპირდნენ, როგორც დღის პირველ ნახევარში, ისე უბნის დახურვის შემდეგ. თელავის 54-ე უბანზე ერთ-ერთი სადამკვირვებლო ორგანიზაციის წარმომადგენელი ცემით დაემუქრა საიასა და საერთაშორისო გამჭვირვალობის დამკვირვებლებს, რის შემდეგაც საიამ მიმართა სამართალდამცავებს მყისიერი საფრთხის აღსაკვეთად.
საარჩევნო რეგულაციების დარღვევის ფაქტები გამოვლინდა უბნების დახურვის შემდგომაც. ზოგ შემთხვევაში საიას დამკვირვებლების მიერ გამოვლინდა ხმის მთვლელების წილისყრისა და ხმების დათვლის პროცესის დარღვევა. რამდენიმე შემთხვევაში მათ საჩივარი შეიტანეს კომისიის წევრების წინააღმდეგ მოვალეობის შეუსრულებლობის გამო, როდესაც ისინი საარჩევნო უბანს ხმის დათვლის პროცესში ტოვებდნენ. ტენდენციის სახით გამოიკვეთა საოლქო საარჩევნო კომისიებში უბნებიდან ჩანაწერთა წიგნისა და ბიულეტენების დაულუქავი სახით მიტანა.
აღსანიშნავია, რომ დიდ ქალაქებში ხმის დათვლის პროცესი განსაკუთრებით დიდხანს გრძელდებოდა და, ამასთან, კომისიები დროულად ვერ ახერხებდნენ შემაჯამებელი ოქმების შედგენას.
საია აგრძელებს კენჭისყრის დღის შემდგომი პერიოდის მონიტორინგს (საუბნო საარჩევნო კომისიების შემაჯამებელი ოქმების შესწავლასა და შედეგების შეჯამების პროცესზე დაკვირვებას ზემდგომ საარჩევნო კომისიებში). ორგანიზაცია გეგმავს საბოლოო ანგარიშის მომზადებას, რომელიც შეაფასებს როგორც წინასაარჩევნო პერიოდს, ისე კენჭისყრის დღეს.
კენჭისყრის დღეს, ჩამოთვლილი დარღვევების შესაბამისად, საიას დამკვირვებლებმა 130-მდე საჩივარი და შენიშვნა დაწერეს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას 2021 წლის 2 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე ქვეყნის მასშტაბით 10 მუნიციპალიტეტში 350-მდე საოლქო დასაუბნო დამკვირვებელი ჰყავდა.
არჩევნების დღეს საიაში მუშაობდა ცხელი ხაზი ნებისმიერი მოქალაქისთვის, რომელსაც სურდა, მიეღო სამართლებრივი დახმარება საარჩევნო პროცედურების, კენჭისყრის დღის დარღვევებისა დამათზე რეაგირების გზების შესახებ.
ცხელი ხაზის ნომერი: 577 36 15 20
არჩევნების დღის დაკვირვების მიმდინარეობაზე საიამ დღის განმავლობაში 3 პრესკონფერენცია ჩაატარა არასამთავრობო ორგანიზაციათა მედიაცენტრში. პრესკონფერენციები კენჭისყრის დღეს11, 16 და 21 საათზე გაიმართა. 3 ოქტომბერს საია შემაჯამებელ პრესკონფერენცია 3 ოქტომბერს 12:00 საათზე ჩაატრა.
საიას ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მოკლევადიანი სადამკვირვებლო მისიისგანხორციელება შესაძლებელი გახდა დიდი ბრიტანეთის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით.
განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთაასოციაციას“ და მისი შინაარსი, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციის შეხედულებებს.

03 October, 202113:30
Georgian Young Lawyers’ Association within the framework of the Short-term Observation (STO) Mission provides the public with information about the events happening during the polling and the counting of votes.  Based on the information collected by the GYLA’s observers, we address the issues related to the closing of polling stations and the beginning of the vote counting, as well as the tendencies observed in and around the polling stations in the second part of Election Day.
According to GYLA, procedural irregularities were observed at the various stage of the Election Day. The tense atmosphere in a number of polling stations during the day may have affected both the behavior of voters and the monitoring of the process itself.
In particular, the following problems were identified during the Election Day:
- Control over the will of the voters (throughout the day, nearby territories of some polling stations were overcrowded, which created an atmosphere of shadowing during the voting and hindered the voters to freely express their will);
- The police officers who were called in order to ensure compliance with the regulation prohibiting the control over the will of voters within a 100-meter radius did not take appropriate measures, and in other cases the police did not even arrive;
- The secrecy of the ballot was violated in some precincts;
- Failure to comply with inking and voting regulations, more specifically, in some cases, there was double voting and/or voting without inking, as well as entry into the polling station and voting with inadmissible documents;
-  Few cases of putting a ballot envelope in the ballot box by an unauthorized person;
- Breach of rules regulating voting with the mobile ballot box;
- Violations related to the integrity of the main ballot box and/or mobile ballot box;
- Several cases disregarding the rules restricting the agitation and calling off by commission members to vote for a specific candidate.
In some precincts, GYLA was deprived of an opportunity for monitoring.  Threats, facts of physical and verbal assaults against GYLA`s observers were reported. In several cases, GYLA`s observers were not allowed to take photos/videos as well as to submit the complaint. Six of GYLA`s observers were expelled from polling stations, and in one instance the observer of GYLA faced such pressure, that she/he had to leave.  In Batumi #66 precinct, the chairman of the commission did not allow GYLA`s observer to record a video during the observation of the vote counting. On another occasion, a GYLA observer was confronted by representatives of other monitoring organizations at the polling station, both in the first half of the day and after the closure of the polling station. In Telavi #54 precinct, observers of GYLA and Transparency International were threatened with a beating by an observer of another organization. GYLA reported this incident to law enforcement officials to prevent an imminent threat.
The facts of violating election regulations were revealed after the closure of polling stations too. In several cases, GYLA`s observers identified infringement of rules concerning casting ballots by counters and counting of votes. On several occasions, observers of GYLA submitted complaints about the failure of commission members to fulfill their assigned functions properly, since they left the place several times during the counting. At District Election Commissions, a tendency of receiving unsealed Election Day record books and ballots from precincts was revealed.
It should be noted that the counting of votes in large cities took a particularly long time. In addition to that, the commissions could not manage to prepare summary protocols in time.
GYLA continues to monitor the post-election period (to examine the summary protocols of the polling stations prepared by precinct election commissions and to observe the process of summarizing the results in the higher election commissions). The organization plans to publish a final report assessing both the pre-election period and the Election Day.
On Election Day, considering the identified violations, GYLA`s observers had filed and written about 130 complaints and remarks throughout the day.
Georgian Young Lawyers’ Association Short-Term Observation (STO) Mission on October 2 Local Self-Government Elections consists of 350 observers in distinct and precinct election commissions in 10 municipalities of 8 regions across the country.
GYLA’s monitoring mission on the voting day of the Local-self Government elections was made possible with the funding of the British Embassy. The opinions expressed in the statement are those of the Georgian Young Lawyers’ Association and its content may not express the views of the donor organization.