საია 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში საზოგადოებას არჩევნების მეორე ტურის კენჭისყრისა და ხმების დათვლის პროცესის შესახებ ინფორმაციას გააცნობს. საიას დამკვირვებლების მიერ მოპოვებულ მასალებზე დაყრდნობით, წარმოგიდგენთ ინფორმაციას უბნების დახურვისა და ხმის დათვლის პროცედურის დაწყების, ასევე იმ ტენდენციების შესახებ, რომლებიც გამოვლინდა კენჭისყრის დღეს საარჩევნო უბნებსა და გარე პერიმეტრებზე.
არაერთი უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე საიას დამკვირვებლებმა სიტყვიერი და ფიზიკური დაპირისპირების ფაქტები აღრიცხეს, რამაც, საბოლოოდ, ზოგიერთ ადგილას კენჭისყრის პროცესის შეფერხება გამოიწვია. განსაკუთრებით დღის მეორე ნახევარში დაიძაბა სიტუაცია ზუგდიდის, რუსთავის, ისნის და ბათუმის საარჩევნო უბნებზე. რამდენიმე შემთხვევაში საჭირო გახდა საპატრულო პოლიციის გამოძახება.
შემაშფოთებელი იყო საიას სადამკვირვებლო მისიისა და ჟურნალისტებისთვის საქმიანობაში ხელშეშლის ფაქტები, მათ შორის, სიტყვიერი შეურაცხყოფის შემთხვევები კომისიის წევრებისა და სხვა ორგანიზაციის დამკვირვებლების მხრიდან.
Რაც შეეხება საარჩევნო უბნის შიგნით მიმდინარე კენჭისყრის პროცედურების დაცვას, Საიამ ცალკეულ შემთხვევებში დარღვევები და ხარვეზები აღრიცხა. მათ შორისაა: წილისყრის პროცედურის, მარკირებისა და ხმის მიცემის წესების დარღვევა, COVID-19-ის რეგულაციების დაუცველობა, საარჩევნო დოკუმენტაციის არასათანადოდ შევსება/გამოქვეყნება.
ზოგიერთ უბანზე გამოვლინდა ხარვეზები საჯაროდ გამოსაქვეყნებელი საარჩევნო დოკუმენტაციის (ბიულეტენის შევსებისა და ბათილობის წესები, სადემონსტრაციო ოქმის მონაცემები და გადასატანი ყუთის სია) არასათანადოდ განთავსებისა და ფოტო-ვიდეო გადაღების კუთხით.
საიას დამკვირვებლებმა ცალკეულ უბნებზე, შიდა პერიმეტრზე, დააფიქსირეს პრობლემები ამომრჩევლის ნების კონტროლის მიმართულებით.
საარჩევნო რეგულაციების დარღვევის ფაქტები გამოვლინდა უბნების დახურვის შემდგომაც. კერძოდ: სენაკის მე-13 უბანზე საიას მოთხოვნის შემდეგ 23 ბიულეტენი ბათილად ცნეს მასზე ხელმოწერისა და ბეჭდის არარსებობის გამო; საბურთალოს 33-ე უბანზე 4 საეჭვო ბიულეტენი ცნეს ბათილად, თუმცა, საიას დამკვირვებლის მოსაზრებით, მასზე გამოვლენილი იყო ნება; ისნის 62-ე უბანზე გამოყენებული ბიულეტენების რაოდენობა აღემატებოდა ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობას. არაერთ შემთხვევაში საოლქო საარჩევნო კომისიებში უბნებიდან ჩანაწერთა წიგნი დაულუქავად მიიტანეს.
Საერთო ჯამში, კენჭისყრის დღეს, ჩამოთვლილი დარღვევების შესაბამისად, საიას დამკვირვებლებმა 31 საჩივარი და 20 შენიშვნა დაწერეს.
საია აგრძელებს კენჭისყრის დღის შემდგომი პერიოდის მონიტორინგს (საუბნო საარჩევნო კომისიების შემაჯამებელი ოქმების შესწავლასა და შედეგების შეჯამების პროცესზე დაკვირვებას ზემდგომ საარჩევნო კომისიებში). ორგანიზაცია გეგმავს საბოლოო ანგარიშის მომზადებას, რომელიც შეაფასებს როგორც წინასაარჩევნო პერიოდს, ისე კენჭისყრის დღეს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას 2021 წლის 30 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურზე ქვეყნის მასშტაბით 9 მუნიციპალიტეტში 300-მდე საოლქო და საუბნო დამკვირვებელი ჰყავდა.
არჩევნების დღეს საიაში მუშაობდა ცხელი ხაზი ნებისმიერი მოქალაქისთვის, რომელსაც სურდა, მიეღო სამართლებრივი დახმარება საარჩევნო პროცედურების, კენჭისყრის დღის დარღვევებისა და მათზე რეაგირების გზების შესახებ.
საიას ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მოკლევადიანი სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა დიდი ბრიტანეთის საელჩოს და ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) ფინანსური მხარდაჭერით.
განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“ და მისი შინაარსი, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციის შეხედულებებს.

Georgian Young Lawyers’ Association, within the framework of the Short-Term Observation (STO) Mission, provides public with the information about the polling and counting of the votes during the second round of the local self-government elections. Based on the information collected by the GYLA’s observers, we address the issues related to the closing of polling stations and the beginning of the vote counting, as well as the tendencies observed in and around the polling stations in the second part of Election Day.
In the nearby territories of various precincts, GYLA observers recorded facts of verbal and physical confrontations, which resulted in the hindrance of the voting process in some cases. The situation was especially tense in the second part of the day in Zugdidi, Rustavi, Isani, and Batumi precincts. At several occasions, it became even necessary to call the police.
The facts of obstructing the monitoring process of GYLA observers and professional activities of journalists, including verbal assaults by the members of the commission and observers of other organizations, were concerning.
With regard to voting procedures inside the polling station, at some polling stations GYLA identified various irregularities and violations, such as non-compliance with the rules for casting lots, improper filling/publishing of the election documents, failure to fulfill inking and polling procedures, violation of Covid-19 regulations.
In some precincts, deficiencies concerning the improper placement of publicly available documents (rules for filling out and invalidating ballots, data for the demonstration protocol, and the list for mobile ballot box) and taking photos/videos.
In addition to that, GYLA observers recorded cases regarding the control over the will of voters inside some polling stations.
Violations of election regulations were also recorded after closing the polling stations. In Senaki #13 precinct, following the request of the GYLA’s observer, 23 ballots were considered invalid since the signature and seal were missing. In another case, for example, in Saburtalo #33 precinct, 4 disputed ballots were invalidated, however, according to the GYLA observer, the voter had explicitly expressed the will (a signature has been included alongside the selected candidate). In Isani #62 precinct, the overall number of ballots exceeded the number of signatures in all types of lists. Cases of delivering election day-log books to the district election commissions in unsealed condition were also observed in various precincts.
In sum, GYLA’s observers, considering the above-mentioned violations, filed 31 complaints and recorded 20 remarks throughout the Election Day.
GYLA continues monitoring of the post-election period (studying summary protocols of PECs and observation of the process of summarizing the voting results at higher election commissions). The organization plans to prepare the final report that will evaluate both the pre-election period and the Election Day.
Georgian Young Lawyers’ Association`s Short-Term Observation Mission on the Election Day
Georgian Young Lawyers’ Association`s short-term observation mission during the second round of the local self-government elections consisted of 300 observers in district and precinct election commissions covering 9 municipalities across the country.
On Election Day, GYLA operated a hotline number for the citizens, which enabled them to receive legal consultations as well as any information regarding electoral procedures, violations on the polling day, and the ways of responding to them.
GYLA’s monitoring mission on the voting day of the local-self Government elections was made possible with the funding of the British Embassy and Open Society Georgia Foundation (OSGF).
The opinions expressed in the statement are those of the Georgian Young Lawyers’ Association and its content may not express the views of the donor organizations.