არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება რელიგიის თავისუფლების შეზღუდვისა და დისკრიმინაციული სახელმწიფო პოლიტიკის შესახებ
2021-01-15 22:53
სამოქალაქო პლატფორმა “არა-ფობიას!” და “კოალიცია თანასწორობისთვის” წარმომადგენელი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ ბოლო თვეების განმავლობაში საქართველოში რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების დაცვის კუთხით მდგომარეობა მკვეთრად გაუარესდა.  სახელმწიფო არღვევს სეკულარობისა და თანასწორუფლებიანობის პრინციპებს, ლახავს არადომინანტური რელიგიური ჯგუფების უფლებებს და ავლენს უთანასწორო დამოკიდებულებას განსხვავებული რელიგიური მრწამსის ადამიანების მიმართ.
ამ კუთხით, განსაკუთრებით საგანგაშოა ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბუკნარში მუსლიმი მოქალაქეების მიმართ გამოვლენილი რელიგიური შეუწყნარებლობა და  თანასწორუფლებიანობის დარღვევა; პანდემიის დროს ხელისუფლების დისკრიმინაციული პოლიტიკა რელიგიური გაერთიანებების მიერ დღესასწაულების აღნიშვნისას და ბოლო დროს მართლმადიდებელი ეკლესიის მაღალი იერარქების მხრიდან გამოვლენილი ანტისემიტური რიტორიკის  უგულებელყოფა.
სოფელ ბუკნარში მუსლიმი მოქალაქეების დევნა
ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბუკნარში რამდენიმე კვირაა, რაც რელიგიურ ნიადაგზე ადგილობრივ მუსლიმებსა და ქრისტიანებს შორის დაპირისპირებაა. ქრისტიანი მოსახლეობა მუსლიმების მიერ საკუთარი სახსრებით შეძენილ კერძო სახლში ლოცვას აპროტესტებს იმ არგუმენტით, რომ “ეს ქრისტიანული მიწაა” და აქ მეჩეთის ადგილი არ არის.
მდგომარეობა განსაკუთრებით დამძიმდა ბოლო დღეების განმავლობაში. 12 იანვარს მომხდარი ძალადობის დროს რამდენიმე მუსლიმი პირი (მათ შორის, არასრულწლოვნები) დაშავდა. დაძაბული ვითარება იყო 13 იანვარსაც.
მუსლიმი თემის მიერ კერძო საკუთრებაში სალოცავის მოწყობა და ღვთისმსახურება კონსტიტუციით დაცული უფლებაა. შესაბამისად, სახელმწიფო ვალდებულია, შეასრულოს აღმსარებლობის თავისუფლებიდან გამომდინარე პოზიტიური ვალდებულება და აღკვეთოს მუსლიმი მოსახლეობის ღვთისმსახურებისთვის ხელის შემშლელი ნებისმიერი ქმედება, ასევე - მიიღოს ყველა შესაძლო პრევენციული ზომა. სოფელ ბუკნარში განვითარებული მოვლენები არ არის მუსლიმების უფლებების შელახვის პირველი შემთხვევა. რელიგიური უმცირესობებისათვის საქართველოში რელიგიური ნიშნით დევნა, ფიზიკური და სიტყვიერი ძალადობა, რელიგიური წესის აღსრულებისთვის უკანონოდ ხელის შეშლა ერთ-ერთი ყველაზე მწვავე და სისტემური პრობლემაა. 2012-დან 2016 წლის ჩათვლით, საქართველოს სხვადასხვა გეოგრაფიულ არეალში მცხოვრები მუსლიმების წინააღმდეგ რელიგიური ნიშნით ძალადობის და უფლებების დარღვევის რვა მასშტაბური შემთხვევა გამოვლინდა. აქედან შვიდ შემთხვევაში პასუხისმგებლობა არავის დაკისრებია, ზოგ საქმეზე კი გამოძიება ამ დრომდე უშედეგოდ გრძელდება.
გამოვლენილ რელიგიურ კონფლიქტებს მთავრობამ პრობლემური მანდატისა და კომპეტენციების მქონე უწყების -  რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს დაფუძნებით უპასუხა, რომელიც რელიგიის თავისუფლების საკითხებს, ადამიანის უფლებების ნაცვლად,  მეტწილად უსაფთხოების პერსპექტივიდან ხედავს.
ის ფაქტი, რომ რელიგიური შეუწყნარებლობის საფუძველზე განხორციელებულ არაერთ ძალადობრივ და დისკრიმინაციულ ქმედებას სახელმწიფოს მხრიდან არ მოჰყოლია სათანადო რეაგირება, კიდევ უფრო ამძიმებს რელიგიური უმცირესობების უფლებრივ მდგომარეობას, საზოგადოებაში აჩენს დაუსჯელობის განცდას და ხელს უწყობს სხვადასხვა რელიგიურ ჯგუფს შორის დაპირისპირების გაღვივებას.
შობის დღესასწაულის აღნიშვნა
კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით დაწესებული შეზღუდვებიდან გამონაკლისი სახელმწიფომ მხოლოდ მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ შობის დღესასწაულის აღსანიშნავად, 6 იანვრის ღამეს დაუშვა და არ გაითვალისწინა სხვა აღმსარებლობის მოქალაქეებისთვის  რელიგიური დღესასწაულების აღნიშვნის შესაძლებლობა. ვიცე-პრემიერის, მაია ცქიტიშვილის განცხადებით, თუკი განსხვავებული კონფესიის წარმომადგენლებს სურდათ შობის დღესასწაულზე ეკლესიებში მისვლა (25 დეკემბერს), რელიგიურ ორგანიზაციებს სახელმწიფო უწყებებისთვის უნდა მიეწოდებინათ „მრევლის სია“  და ისინი „უზრუნველყოფდნენ ერთჯერად საშვს ამ ადამიანებისთვის”.
ვიცე-პრემიერის განცხადებებს წინ უსწრებდა პრემიერ-მინისტრის 14 აპრილის განცხადება აღდგომის დღესასწაულის აღნიშვნასთან დაკავშირებით. გიორგი გახარიას განმარტებით, საქართველო “მართლმადიდებლური სახელმწიფოა”.
ხელისუფლების ამგვარი განცხადებები მოწმობს, რომ იგი ღიად და მიზანმიმართულად ზღუდავს რელიგიის თავისუფლებას, უგულებელჰყოფს კანონის უზენაესობას, მოქალაქეთა თანასწორუფლებიანობასა და სახელმწიფოსა და რელიგიურ ინსტიტუტებს შორის ურთიერთგამიჯვნის კონსტიტუციურ პრინციპებს.
საეკლესიო ანტისემიტიზმი და ხელისუფლების რეაგირება
საპატრიარქოს და ხელისუფლებას დღემდე არ დაუგმიათ მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო პირების მხრიდან ბოლო დღეების განმავლობაში გამოვლენილი საეკლესიო ანტისემიტიზმი.
2020 წლის 20 დეკემბერს ქუთათელ-გაენათელმა მიტროპოლიტმა, საქართველოს საპატრიარქოს განათლების ცენტრის ხელმძღვანელმა იოანე გამრეკელმა ბაგრატის ტაძარში ქადაგებისას ანტისემიტური განცხადებები გააკეთა. ქადაგება იმეორებს ებრაელების შესახებ გავრცელებულ საშიშ რელიგიურ სტერეოტიპს, რომლის თანახმადაც მთელი ებრაელი ერი, კოლექტიურადაა პასუხისმგებელი ქრისტეს ჯვარცმის გამო და ქრისტიანთა მდევნელად წარმოჩნდება, რაც საუკუნეების განმავლობაში, ინსტიტუციური ანტისემიტიზმის ერთ-ერთი ყველაზე მყარი საფუძველი იყო. ეკლესია ამ დრომდე არ აღიარებს მიტროპოლიტ იოანე გამრეკელის განცხადებების პრობლემურობას. პარალელურად, სოციალურ ქსელებში არაერთი ანტისემიტური შინაარსის კომენტარი გაჩნდა, მათ შორის სხვა მართლმადიდებელი სასულიერო პირების მხრიდან (იხ. დეკანოზ ილია კარკაძის ქადაგება).  არანაკლებ შემაშფოთებელი იყო ისრაელში საქართველოს ელჩის, ლაშა ჟვანიას განცხადება, რომელმაც მიტროპოლიტ იოანე გამრეკელს საჯაროდ მხარდაჭერა გამოუცხადა და ადამიანის უფლებათა დამცველები ცილისწამებაში დაადანაშაულა.
მიმდინარე მოვლენები კრიტიკულად შეაფასეს საქართველოს სახალხო დამცველმა, დიპლომატებმა, მათ შორის ისრაელის ელჩმა საქართველოში, რან გიდორმა, ებრაულმა ორგანიზაციებმა და პოლიტიკურმა ოპოზიციამ (ევროპული საქართველო).
ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ  საქართველოს ხელისუფლებას:
• დაიცვას ყველა მოქალაქის მიერ რელიგიისა და რწმენის თავისუფლებით სარგებლობის ფუნდამენტური უფლება, რელიგიისა და სახელმწიფოს ურთიეთგამიჯვნის, თანასწორუფლებიანობის პრინციპები; საშუალება მისცეს მოქალაქეებს, დაუბრკოლებლად ისარგებლონ რწმენისა და რელიგიის თავისუფლებით, მათი კონფესიური კუთვნილების მიუხედავად;
• 12 იანვარს სოფელ ბუკნარში მომხდარი ძალადობისა და რელიგიური დევნის შემთხვევებზე უზრუნველყოს ეფექტიანი გამოძიების ჩატარება და ამასთან მიიღოს ადეკვატური ზომები ძალადობის პრევენციის მიზნით;
• უზრუნველყოს სოფელ ბუკნარში მცხოვრები მუსლიმი თემის მიერ ღვთისმსახურების თავისუფლად და უსაფრთხოდ განხორციელება;
• შეიმუშავოს რელიგიური კონფლიქტის ტრანსფორმაციის გრძელვადიანი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, რომელიც საგანმანათლებლო, კულტურული და სოციალური პროგრამების გამოყენებით რელიგიურ თემებს შორის მშვიდობიანი, თანასწორი და სოლიდარული თანაცხოვრების პირობებსა და გარანტიებს შექმნის;
• შეწყვიტოს რელიგიური გაერთიანებების მიმართ დისკრიმინაციული პოლიტიკის გატარება და მათ ავტონომიაში ჩარევა;
• მკაცრად შეაფასოს და დაგმოს ანტისემიტიზმი, ამასთანავე გაავრცელოს ტოლერანტობის, ადამიანის უფლებების პატივისცემის, დისკრიმინაციის აკრძალვის მხარდამჭერი განცხადებები.

15 January, 202122:53
Civic platform "No to phobia!" And the „Coalition for Equality“ believe that the situation in Georgia in terms of protection of freedom of religion and belief has sharply deteriorated in recent months. The state violates the principles of secularism and equality, the rights of religious minorities and manifests unequal treatment towards people of different religious beliefs.
In this regard, the following events are particularly alarming: the religious intolerance and violation of equality against Muslim citizens in the village of Buknari in Chokhatauri municipality; Discriminatory policies of the government during the pandemic that have differentiated the celebrations of religious holidays; And the recent disregard of anti-Semitic rhetoric revealed by the high ranking clergy of the Orthodox Church.
Persecution of Muslim citizens in the village of Buknari
In the village of Buknari in Chokhatauri municipality, there has been a confrontation between local Muslims and Christians on religious grounds for several weeks. The Christian population has been protesting the Muslim prayer that occurs at a privately purchased house by the Muslims, arguing that "this is a Christian land" that has no place for a mosque.
The situation has worsened in recent days. Several Muslims (including minors) were injured during the violence exhibited on January 12th. The situation was tense on January 13th as well.
Arranging a shrine and a worship at a private property by a Muslim community is a constitutional right. Accordingly, the state is obliged to fulfill the positive obligation arising from the freedom of religion and to prevent any action that hinders the worship of the Muslim population, as well as to take all possible preventive measures. Events that have unfolded in the village of Buknari are not the first case of violation of the rights of Muslims. Persecution of religious minorities on religious grounds, physical and verbal violence, illegal interference with the implementation of religious ceremonies is one of the most acute and systemic problems in Georgia. Across Georgia from 2012 to 2016, eight large-scale cases of religious violence and violations of rights against Muslims have been revealed. In seven out of these cases, no one has been found guilty, and in some cases the investigation has been fruitless.
In response to the identified religious conflicts the government has established - the State Agency for Religious Issues, however it has problematic mandate and competencies. Namely, rather than viewing religious freedom within the realm of human rights it sees it from the perspective of the state security.
The fact that numerous acts of violence and discrimination on the basis of religious intolerance have not resulted in an adequate response from the state, further aggravates the legal status of religious minorities, as it creates a sense of impunity in the society, and promotes confrontation between different religious groups.
Christmas Celebration
As an exception to the restrictions in place due to the spread of Coronavirus, the government allowed freedom of movement only on the night of 6th of January, when Orthodox Church celebrates Christmas and disregarded other religious celebrations of religious minorities. According to the Vice Prime Minister Maia Tskitishvili, if members of different denominations wanted to attend the church on Christmas Day (25th of December), religious organizations had to provide a "list of parishioners" to government agencies and in return "a one-time pass for these individuals would have been provided."
The Deputy Prime Minister's statements were preceded by the Prime Minister's 14th of April statement on the celebration of Easter. According to Giorgi Gakharia, Georgia is an "Orthodox state".
Such statements by the authorities show that the government openly and purposefully restricts freedom of religion, disregards the rule of law, the equality of citizens, and the constitutional principles of separation between the state and religious institutions.
Ecclesiastical anti-Semitism and government response.
Neither the patriarchate nor the governmental authorities have condemned the ecclesiastical anti-Semitism revealed in recent days by the clergy of the Orthodox Church.
On 20th of December, 2020, Ioane Gamrekeli, Metropolitan of Kutaisi-Gaenati Eparchy, Head of the Education Center of the Georgian Patriarchate, made anti-Semitic statements while preaching in the Bagrati Temple. The sermon echoed the pervasive religious stereotype of the Jews noting that the entire Jewish nation is collectively responsible for the crucifixion of Christ and thus appears to be a persecutor of Christians, which in turn is one of the strongest foundations of institutional anti-Semitism occurring for centuries. To this day the church has not acknowledged the problematic nature of Metropolitan Ioane Gamrekeli's statements. At the same time, a number of anti-Semitic comments from the other Orthodox clergy have appeared on social networks (see the sermon of Archpriest Ilia Karkadze). No less disturbing was the statement made by Lasha Zhvania, Georgia's ambassador to Israel, who publicly supported Metropolitan Ioane Gamrekeli and accused human rights activists of slander.
Current events have been critically assessed by the Public Defender of Georgia, diplomats, including the Israeli Ambassador to Georgia, Ran Gidor, Jewish organizations and the political opposition (European Georgia).
The signatory organizations call on the Georgian authorities to:
• Adhere to the fundamental right of all citizens to freedom of religion and belief, the principles of separation of religion and state, and the principles of equality; To enable citizens to enjoy freedom of religion and belief without hindrance and regardless of their religious denomination;
• Ensure an effective investigation in regards to the violence surrounding 12th of January, 2021 and religious persecution in the village of Buknari and to take adequate measures aimed at preventing further violence;
• Ensure the free and safe conduct of worship by the Muslim community living in the village of Buknari;
• Develop a long-term strategy and action plan aimed at the transformation of religious conflict, that will create conditions and guarantees for peaceful, equal and harmonious coexistence between religious communities through educational, cultural and social programs;
• Cease discriminatory policies against religious associations and interference with their autonomy;
• Criticize and to strictly condemn anti-Semitism. To disseminate statements in support of tolerance, respect for human rights, and the prohibition of discrimination.