აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებლის დირექტორისთვის უნდობლობის გამოცხადების ერთ-ერთი საფუძველი მრჩეველთა საბჭომ დღევანდელი გადაწყვეტილებით თავადვე ეჭვქვეშ დააყენა
2019-04-25 20:14
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის განცხადება
სსიპ აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიისა და რადიოს მრჩეველთა საბჭომ განიხილა და მიიღო გარე აუდიტის ფინანსური ანგარიში, სადაც აღნიშნულია, რომ ,,სსიპ საზოგადოებრივი მაუწყებლის საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიისა და რადიოს წარმოდგენილი საბიუჯეტო ფინანსური ანგარიში 2018 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით ყველა არსებითი ასპექტის გათვალისწინებით, შეესაბამება 2014 წლის 31 დეკემბერს ფინანსთა მინისტრის №429 ბრძანებით დამტკიცებული „საბიუჯეტო ორგანიზაციების ბუღალტრული აღრიცხვის და ფინანსური ანგარიშგების შესახებ ინსტრუქციას.“
კანონმდებლობის თანახმად, სსიპ საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიისა და რადიოს მრჩეველთა საბჭო ვალდებულია 1 აპრილამდე გამოაქვეყნოს  და აჭარის უმაღლეს საბჭოს წარუდგინოს გასული წლის ანგარიში, რომელსაც თან უნდა ერთვოდეს გარე აუდიტის დასკვნა. საბჭომ 2018 წლის ანგარიში 1 აპრილს გამოაქვეყნა, თუმცა გარე აუდიტის დასკვნა დღეს, 25 აპრილს განიხილა, მას შემდეგ, რაც ტელევიზიის დირექტორს უნდობლობა გამოუცხადა. ეს მაშინ, როდესაც უნდობლობის ერთ-ერთ საფუძვლად ფინანსური დარღვევები იყო მითითებული.
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის მიიჩნევს, რომ აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებლის მრჩეველთა საბჭოს დღევანდელი გადაწყვეტილებით კიდევ უფრო მეტი კითხვა გაჩნდა ტელევიზიის დირექტორისთვის უნდობლობის გამოცხადების სამართლებრივ საფუძვლებთან დაკავშირებით.

One of the grounds for impeaching director of Adjara Pubic Broadcaster has been doubted by today’s decision of the Advisory Board
2019-04-25 20:14
Statement by Media Advocacy Coalition
The Advisory Board of LEPL Public Broadcaster of Adjara TV and Radio has discussed and adopted the financial report prepared by the external audit, which states that “the budget financial report of 31 December 2018 submitted by LEPL Public Broadcaster of Adjara TV and Radio, in all essential components, is in line with Decree №429 of the Minister of Finance of 31 December 2014 "On Accounting and Financial Reporting of Budgetary Institutions.”
According to the law, the Advisory Board of LEPL Public Broadcaster of Adjara TV and Radio, prior to 1 April, shall publish and submit to the Supreme Council of Adjara the last year’s financial report accompanied by an external audit report. The Board published the 2018 Report on 1 April, and reviewed the external audit report today, on 25 April, after declaring distrust to Director of the Television, and this happened when the financial violation had been named as one of the reasons for the impeachment.
The “Coalition for Media Advocacy” believes that today’s decision of the Advisory Board of Public Broadcaster of Adjara, has raised more questions regarding the legal basis of the impeachment of the Director of the Television.