ეკატერინე კიკნაძემ თეა წულუკიანისა და მუზეუმის დირექტორატის წინააღმდეგ სახალხო დამცველს დისკრიმინაციის დადგენის თაობაზე მიმართა
2022-02-23 15:04
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრად თეაწულუკიანის დანიშვნის შემდეგ სამინისტროს დაქვემდებარებულ დაწესებულებებში რეორგანიზაცია დამასშტაბური ცვლილებები დაიწყო. შედეგად, ამ დროისთვის მრავალი დასაქმებული გათავისუფლდა დაკავებული პოზიციებიდან. გათავისუფლებულებს შორის არის ეკატერინე კიკნაძე, რომელიც ჯერ მუზეუმის მმართველის პოზიციიდან ლაბორანტის პოზიციაზე მისი თანხმობის გარეშე გადაიყვანეს, შემდეგ კი საერთოდ გაათავისუფლეს სამსახურიდან. ამ საკითხზე ეკატერინემ უკვე მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს.
2022 წლის 28 იანვარს, სსიპ - შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა გამოაქვეყნა კონკურსში გამარჯვებული პროექტების ჩამონათვალი. საქართველოს ეროვნული მუზეუმის 13 გამარჯვებულ პროექტს შორის არის ეკატერინე კიკნაძის და ხელოვნების მუზეუმის სხვა (აწ უკვე ყოფილი) თანამშრომლების ერთობლივი პროექტიც.
მას შემდეგ, რაც საჯაროდ ცნობილი გახდა, რომ ეკატერინე კიკნაძის პროექტმა მიიღო რუსთაველის ფონდის დაფინანსება, იმ მიზნით, რომ ხელი შეშლოდა კრიტიკულად განწყობილი (ყოფილი) თანამშრომლების სამეცნიერო კვლევების განხორციელებას მუზეუმში, მინისტრმა შეიმუშავა განსხვავებული შეხედულებების გამო კვლევითი პროექტებიდან კონკრეტული პირების ჩამოშორების მექანიზმი. კერძოდ, დებულებით დირექტორატს მიენიჭა უფლებამოსილება, დაფინანსებული პროექტების შესახებ მიმართოს დამფინანსებელს და მოითხოვოს საგრანტო თანხა. დირექტორატს ასევე მიენიჭა უფლება, თავად განსაზღვროს დაუშვებს, თუ არა მუზეუმში მკვლევარს კვლევითი პროექტის განხორციელების მიზნით.
მიღებული ცვლილებების შესაბამისად, დირექტორატის უმრავლესობამ აღასრულა მინისტრის დისკრიმინაციული განზრახვა. კერძოდ, 2022 წლის 9 თებერვალს, დირექტორატის წევრმა, ნიკა ახალბედაშვილმა წერილობით მიმართა რუსთაველის ფონდს 13 გამარჯვებული პროექტისთვის დაფინანსების გამოყოფის მიზანშეუწონლობის შესახებ, რითაც ფაქტობრივად შეჩერდა სამეცნიერო პროექტების, მათ შორის, ეკატერინე კიკნაძის და მისი კოლეგების გამარჯვებული პროექტის განხორციელება.
2022 წლის 22 თებერვალს ეკატერინე კიკნაძემ საჩივრით მიმართა სახალხო დამცველს და მოითხოვა მინისტრის, სსიპ - საქართველოს ეროვნული მუზეუმის დირექტორატისა და მისი ოთხი წევრის მიერ განსხვავებული შეხედულებების გამო დისკრიმინაციული მოპყრობის ფაქტის დადგენა და დისკრიმინაციული მოპყრობის აღმოფხვრა.
აღსანიშნავია, რომ ეკატერინე სხვა კოლეგებთან ერთად არის ხელმომწერი და ორგანიზატორი 2021 წლის აგვისტოსა და დეკემბერში მომზადებული პეტიციებისა, რომლებიც უკავშირდებოდა ხელოვნების მუზეუმის ირგვლივ არსებულ უმნიშვნელოვანეს საკითხებს. მუზეუმის ახალი ადმინისტრაციის მხრიდან, პეტიციების ხელმომწერთა დევნა კი, რეორგანიზაციის შედეგებში ნათლად გამოჩნდა.
ეკატერინე კიკნაძის ინტერესებს თბილისის საქალაქო სასამართლოსა და სახალხო დამცველის აპარატში საია წარმოადგენს.

23 February, 202215:04
As it is known to the public, after the appointment of Tea Tsulukiani as the Minister of Culture, Sports and Youth, the reorganization of the institutions subordinated to the Ministry began with large-scale changes. As a result, many employees have been dismissed from their positions by this time. Among those dismissed is Ekaterine Kiknadze, who was first demoted from the position of museum manager to the position of laboratory assistant without her consent and then dismissed altogether. Ekaterine has already applied to the Tbilisi City Court on this issue.
On January 28, 2022, LEPL - Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation published a list of winning projects in the competition. Among the 13 winning projects of the Georgian National Museum are a joint project of Ekaterine Kiknadze and other (already former) employees of the Museum of Art.
After it became publicly known that Ekaterine Kiknadze's project had received funding from the Rustaveli Foundation, to prevent critical (former) staff from conducting research at the museum, the Minister developed a mechanism to exclude specific individuals from research projects due to differing views. In particular, the statute empowers the directorate to apply to the sponsor for funded projects and request a grant. The directorate was also authorized to determine for itself whether it would allow a researcher at the museum to carry out a research project.
Following the adopted amendments, the majority of the directorate enforced the discriminatory intent of the Minister. In particular, on February 9, 2022, Nika Akhalbedashvili, a member of the directorate, wrote to the Rustaveli Foundation in writing about the inexpediency of allocating funding for 13 winning projects, thus effectively suspending the implementation of scientific projects, including the winning project of Ekaterine Kiknadze and her colleagues.
On February 22, 2022, Ekaterine Kiknadze filed a complaint with the Public Defender, requesting that the Minister, LEPL - of the Directorate of the Georgian National Museum and its four members establish the fact of discriminatory treatment due to different views and eliminate discriminatory treatment.
It is noteworthy that Ekaterine, along with other colleagues, is the signatory and organizer of the petitions prepared in August and December 2021, which were related to the most important issues surrounding the Art Museum. The persecution of the petitioners by the new administration of the museum became evident in the results of the reorganization.
GYLA represents the interests of Ekaterine Kiknadze in the Tbilisi City Court and the Public Defender's Office.