12 აგვისტო, 202213:47
ევროპელ მოსამართლეთა საკონსულტაციო საბჭომ (CCJE) 10 აგვისტოს გამოაქვეყნა სპეციალური განცხადება, რომლითაც ეხმიანება იუსტიციის სამინისტროს მიერ საკონსულტაციო საბჭოს წევრის შესარჩევად გამოცხადებულ კონკურსს.
CCJE-ის განცხადებაში ყურადღება გამახვილებულია იმაზე, რომ კონკურსის დაჩქარებული წესით წარმართვა, ისე რომ პოტენციურ კანდიდატებს შესაძლოა არც ჰქონოდათ მის შესახებ ინფორმაცია, აჩენს კითხვებს თავად კონკურსის სამართიანობასა და მის ხარისხზე. განცხადებაში აგრეთვე პრობლემურად არის წარმოჩენილი ის, რომ კონკურსის თაობაზე მანამდე ინფორმირებული არ ყოფილა საკონსულტაციო საბჭოს მოქმედი წევრი საქართველოს კვოტით - უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე ნინო ბაქაქური, რომელიც ამ პოზიციაზე 2024 წლამდეა გამწესებული. CCJE აგრეთვე ხაზს უსვამს, რომ ნინო ბაქაქურის მუშაობა საკონსულტაციო საბჭოში არის მაღალი პროფესიული სტანდარტების და საბჭო მნიშვნელოვან ექსპერტულ მხარდაჭერას იღებს მისგან სამუშაო ჯგუფებსა თუ პლენარულ შეხვედრებში.
იუსტიციის სამინისტროს მიერ გამოცხადებულ კონკურსს რამდენიმე დღის წინ კრიტიკული განცხადებით გამოეხმაურა „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ კოალიცია. კოალიციის კრიტიკას იზიარებს ევროპელ მოსამართლეთა საკონსულტაციო საბჭოც და მოუწოდებს იუსტიციის სამინისტროს, რომ უზრუნველყოს კონკურსის მაღალი სტანდარტებით წარმართვა, რომლის ფარგლებშიც კანდიდატების შერჩევის კრიტერიუმები იქნება მათი კომპეტენცია, კეთილსინდისიერება და დამოუკიდებლობა.
კოალიცია კიდევ ერთხელ მოუწოდებს იუსტიციის სამინისტროს, განმარტოს შესარჩევი კონკურსის გამოცხადების მიზეზები იმ პირობებში, როდესაც, საქართველოს კვოტით, მინიმუმ 2024 წლამდე, აღნიშნულ პოზიციას  მოსამართლე ნინო ბაქაქური იკავებს და მას, წევრობის ვადამდე შეწყვეტის თხოვნით, უფლებამოსილი ორგანოებისთვის არ მიუმართავს.

12 August, 202213:47
On August 10, the Consultative Council of European Judges(CCJE) published a special statement in reaction to the competition announced by the Ministry of Justice to select a member of the Consultative Council.
CCJE notes that the hasty character of the procedure, which set a limited time for possible applicants to be aware of the competition, raises concerns regarding its fairness and quality. The statement also finds the non-notification of Nino Bakakurithe Supreme Court judge who is the current representative of Georgia in CCJE and whose appointment runs until 2024problematicCCJE also emphasizes that Nino Bakakuri has been contributing to the Council’s work in a highly professional manner and that the Council has greatly benefitted from her expertise in working groups and plenary meetings.
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary published a critical statement in reaction to the competition announced by the Ministry of Justice. CCJE shares the Coalition’s criticisms and calls on the Ministry of Justice to ensure that the implementation of this competition upholds the highest standards with respect to the selection criteria of candidatesnotably, their competence, integrity, and independence.
Once again, the Coalition calls on the Ministry of Justice to clarify the reasons for the announcement of the competition when this position, at least until 2024, is held by Judge Nino Bakakuri and she has not applied to the authorized bodies with a request to terminate her membership.