2019 წლის 4 დეკემბერს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ ნიკოლო ღვინიაშვილის გენდერის სამართლებრივი აღიარების საქმის არსებითი განხილვა დაიწყო. კერძოდ, სასამართლომ საქართველოს მთავრობას, როგორც მოპასუხე სახელმწიფოს, ნიკოლო ღვინიაშვილის საქმესთან დაკავშირებით შესაბამისი კითხვებით მიმართა.
მომჩივანი, ნიკოლო ღვინიაშვილი არის ტრანსგენდერი მამაკაცი, რომელიც ადრეული ასაკიდან თავს მამაკაცად აიდენტიფიცირებს. მიუხედავად აღნიშნულისა, სახელმწიფო ორგანოებმა მას უარი უთხრეს საიდენტიფიკაციო დოკუმენტებში სასურველი გენდერის ჩაწერაზე იმ მიზეზით, რომ მას არ ჰქონდა წარდგენილი ანატომიური სქესის შეცვლის დამადასტურებელი საბუთი. საიდენტიფიკაციო დოკუმენტებში სასურველი გენდერის ასახვაზე ეროვნული ორგანოების უარი ნიკოლო ღვინიაშვილმა საიას და ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული ცენტრის დახმარებით (EHRAC) ევროპულ სასამართლოში 2019 წლის 18 ოქტომბერს გაასაჩივრა. წარდგენილ საჩივარში მომჩივანი დავობდა, რომ საკანონმდებლო რეგულირების არარსებობის მიუხედავად, ეროვნული ორგანოები სქესის შესახებ ჩანაწერის ცვლილების წინაპირობად ქირურგიული ოპერაციის ჩატარებას მოიაზრებენ, რაც მომჩივნის პირადი ცხოვრების პატივისცემის (კონვენციის მე-8 მუხლი) და არაადამიანური მოპყრობის აკრძალვის (კონვენციის მე-3 მუხლი) უფლებას არღვევდა და ამავდროულად მსგავსი მოპყრობა მას არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებდა სხვა ჯგუფებთან მიმართებით კონვენციის მე-14 მუხლის მოთხოვნის საწინააღმდეგოდ.
ევროპულმა სასამართლომ საჩივარში დაყენებულ ყველა მუხლთან დაკავშირებით დაუსვა კითხვები საქართველოს. სასამართლოს მიერ დასმული კითხვების თანახმად, სახელმწიფომ სასამართლოს წინაშე უნდა წარადგინოს მისი პოზიცია იმ საკითხზე, დაირღვა თუ არა გენდერის სამართლებრივ აღიარებაზე სახელმწიფოს უარით ნიკოლო ღვინიაშვილის მიერ საჩივარში მოხმობილი უფლებები.
ამასთან, სახელმწიფომ პასუხი უნდა გასცეს, კონკრეტულად რომელ სამედიცინო პროცედურებს და სამართლებრივ რეგულაციებს ეფუძნებოდა მომჩივნისთვის ბიოლოგიური სქესის ცვლილების გარეშე გენდერის სამართლებრივ აღიარებაზე ეროვნული ორგანოების უარი. დამატებით, სახელმწიფოს მოუწევს, უპასუხოს, რამდენად უთანაბრდება ბიოლოგიური სქესის შეცვლის მოთხოვნა „გარეგნობის შეუქცევადი ცვლილების“ მოთხოვნას, რასთან მიმართებითაც, სასამართლომ 2017 წელს საფრანგეთის წინააღმდეგ საქმეზე (A.P., GARÇON AND NICOT v. FRANCE) დარღვევა უკვე დაადგინა.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს ახალი პრაქტიკის თანახმად, მხარეებს 2020 წლის 4 მარტამდე მიეცათ 12 კვირიანი ვადა მეგობრული მორიგების პირობებზე შესათანხმებლად. თუ სასამართლოს მიერ განსაზღვრულ ვადაში მხარეებს შორის ამგვარი შეთანხმება ვერ შედგება, მთავრობა დამატებით 12 კვირიან ვადაში წარადგენს თავის მოსაზრებებს სასამართლოს მიერ დასმულ კითხვებთან დაკავშირებით.

14 January, 202013:53
On December 4, 2019, the European Court of Human Rights began a merits hearing on the legal recognition of Nikolo Gviniashvili's gender. In particular, the Court sent to the Government of Georgia, a respondent state, questions relevant to the case of Nikolo Gviniashvili.
The applicant, Nikolo Ghviniashvili, is a transgender man who identifies himself as a man from an early age. Despite this, state authorities refused to indicate his desired gender in the identification documents with the argument that he had not submitted any document verifying the change of the anatomical sex. Nikolo Gviniashvili, with the support of GYLA and the European Center for Human Rights (EHRAC), appealed the decision of public authorities refusing him to have the desired gender indicated in the ID documents at the European Court on October 18, 2019. In his complaint, the applicant argued that, despite the absence of legal provisions, the national authorities considered sex altering surgery as a prerequisite for changing the data in ID documents, violating the applicant's right for private life (Article 8) and the prohibition of inhuman treatment (Article 3 of the Convention). Besides, the treatment placed him in an unequal condition compared with other groups, which contradicted Article 14 of the Convention.
The European Court requested Georgia to provide answers to the questions concerning every item of the application. According to the questions raised by the Court, the state has to present its position to the Court on the issue whether the rights referred to by Nikolo Ghviniashvili were violated through the state's refusal to recognize the gender.
In addition, the State has to answer, in particular, which medical procedures and legal regulations the national authorities relied on while refusing to recognize the applicant's gender without changing the biological sex. Furthermore, the State will be required to substantiate to what extent the request for changing the biological sex is equivalent to the "irreversible change in appearance", regarding which the Court already established violation in the case against France (A.P., GARÇON AND NICOT v. FRANCE) in 2017.
According to the new case law of the European Court of Human Rights, the parties have been given a 12-week deadline until March 4, 2020, to settle the dispute amicably. If the agreement is not reached between the parties within the time period set by the Court, the Government shall submit its opinion concerning the questions referred to by the Court within a further twelve-week period.