განცხადება ნამახვანის ჰესის პროექტის საპროტესტო აქციის დაშლისა და “ენკას” მიერ სამშენებლო სამუშაოების განახლების შესახებ
2021-02-02 12:20
თითქმის ერთი წლის წინ, 2020 წლის 28 თებერვალს, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა მიიღო გადაწყვეტილება, რომლითაც 333 მგვტ დადგმული სიმძლავრის ქვედა ნამახვანის ჰესის სახეცვლილ პროექტზე დადებითი გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება დაამტკიცა.
გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღებისას, სამინისტრომ უხეშად დაარღვია საზოგადოების ინფორმირებისა და მონაწილეობის უზრუნველყოფისთვის ეროვნული და საერთაშორისო კანონმდებლობით დადგენილი პროცედურული ნორმები. გარდა ამისა, კომპანია ,,ენკა რინიუებლზმა“ არ ჩაატარა და სამინისტროს არ წარუდგინა კანონით გათვალისწინებული, სავალდებულო კვლევები. ეს კვლევები კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იყო  გადაწყვეტილების მიღების პროცესისთვის, რადგან სწორედ მათ საფუძველზე უნდა დადგენილიყო პროექტის განხორციელების შედეგად გარემოს, ადამიანის სიცოცხლის ან/და ჯანმრთელობის, კულტურული მემკვიდრეობისა და მატერიალური ფასეულობებისათვის შექმნილი საფრთხის ხარისხი და ამ საფრთხის შემსუბუქებისა, თუ თავიდან არიდების შესაძლებლობები.
ამ სერიოზული კანონშეუსაბამობის მიუხედავად, კომპანიის მიერ წარდგენილ არასაკმარის და უხარისხო ინფორმაციაზე დაყრდნობით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ  მაინც მოიწონა პროექტი და გასცა გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება. ამასთან, გადაწყვეტილება გაიცა იმ პირობით, რომ კომპანია გადაწყვეტილების მიღებამდე წარსადგენ ინფორმაციას/კვლევებს მომავალში მაინც წარადგენდა.
გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების პირობების თანახმად, ინფორმაციის უმნიშვნელოვანესი ნაწილი მშენებლობის დაწყებამდე უნდა წარდგენილიყო სამინისტროში, თუმცა, კომპანიამ აქაც უგულებელყო ვალდებულებები და მშენებლობა პირობების შესრულებამდე დაიწყო.
ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, კომპანია პერიოდულად წარადგენს გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების პირობებით მოთხოვნილ ინფორმაციას, რომელსაც სამინისტრო საზოგადოების ინფორმირებისა და მონაწილეობის გარეშე განიხილავს და იღებს გადაწყვეტილებას ამ უმნიშვნელოვანესი დოკუმენტების (სწორედ იმ დოკუმენტების, რომლებიც გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღებამდე უნდა განხილულიყო საზოგადოების მონაწილეობით) შეთანხმების შესახებ.
აღსანიშნავია, რომ გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსის მე-17 მუხლის თანახმად, სამინისტრო ვალდებულია, გამოაქვეყნოს პირობების შესრულებისათვის წარდგენილი დოკუმენტაცია, მათი მიღებიდან 3 დღის ვადაში;  ხოლო, „გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებული ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის, გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში საზოგადოების მონაწილეობისა და ამ სფეროში მართლმსაჯულების საკითხებზე ხელმისაწვდომობის შესახებ’’ ორჰუსის კონვენციის თანახმად, ამ დოკუმენტების შეთანხმების შესახებ გადაწყვეტილება, სამინისტრომ, დაინტერესებული საზოგადოების ადეკვატური და დროული ინფორმირებისა და ეფექტური ჩართულობის საფუძველზე უნდა მიიღოს.
ყოველივე აღნიშნულის გათვალისწინებით, ადგილობრივი მოსახლეობის მოთხოვნები, რომლებიც თითქმის 100 დღეა რიონის ხეობაში აპროტესტებდნენ კომპანია „ენკასა“ და ხელისუფლების უკანონო ქმედებებს, სამართლიანი და კონსტრუქციულია. საქართველოს კონსტიტუციით მათ მინიჭებული აქვთ  უფლება, იზრუნონ გარემოს დაცვაზე და ჩართული იყვნენ გარემოსთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში.
ვითვალისწინებთ, რა პროექტის ზემოქმედების ქვეშ მოქცეულ საზოგადოებას, კომპანიასა და სახელმწიფო უწყებებს შორის კონფლიქტის მზარდ ხასიათს და ასევე, იმას, რომ დღემდე არ არსებობს საკმარისი ინფორმაცია პროექტის განხორციელებასთან დაკავშირებული საფრთხეების შესახებ, მოვითხოვთ:
1. საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ და სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტომ არ დაუშვან „ენკა რინიუებლზის“ მიერ სამშენებლო სამუშაოების (მათ შორის, მოსამზადებელი სამუშაოების) წარმოება მანამ, სანამ კანონის მოთხოვნების შესაბამისად, არ იქნება  შესწავლილი და შეფასებული პროექტის განხორციელების შემთხვევაში გარემოსთვის, ადამიანის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის, კულტურული მემკვიდრეობისა და მატერიალური ფასეულობებისათვის შექმნილი საფრთხეები.
2. საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ დააბრუნოს პროცესი სამართლებრივ ჩარჩოში და უზრუნველყოს პროექტის შესახებ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საზოგადოების მონაწილეობა:“გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსის” მე-17 მუხლის თანახმად, გამოაქვეყნოს პირობების შესრულებისათვის წარდგენილი დოკუმენტაცია; “გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსის” მე-12 მუხლით დადგენილი ვადებისა და პროცედურების დაცვით უზრუნველყოს დაინტერესებული მხარეების მოსაზრებებისა და შენიშვნების მიღება და საჯარო განხილვების ორგანიზება პროექტის განხორციელების ადგილზე.
3. საქართველოს მთავრობამ უზრუნველყოს ქვეყნის მოქალაქეების ჯანმრთელობისათვის უსაფრთხო გარემოში ცხოვრებისა და გარემოსთან დაკავშირებული გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მონაწილეობის კონსტიტუციით გარანტირებული უფლების დაცვა და რეალიზება.

Statement on the Dispersal of the Protest Rally on the Namakhvani HPP Project and the Resumption of Construction Works by Enka
2021-02-02 12:20
Almost a year ago, on February 28, 2020, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia adopted a decision approving positively environmental decision on the modified project of the lower Namakhvani HPP with the installed capacity of the 333 MW.
In making its environmental decision, the Ministry grossly violated the procedural norms established by national and international law to ensure public awareness and participation. Besides, the company "Enka Renewables" did not conduct and did not submit to the Ministry the mandatory studies required by law. These studies were critical to the decision-making process, as they were the basis for determining the degree of threat to the environment, human life and/or health, cultural heritage and material valuables as a result of the project, and the ability to mitigate or avoid that threat.
Despite this serious non-compliance to the law, and based on insufficient and poor quality information submitted by the company, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture still approved the project and issued an environmental decision. At the same time, the decision was issued on the condition that the company would still provide the information/ study to be submitted in the future before making a decision.
According to the terms of the environmental decision, the most important part of the information had to be submitted to the Ministry before the commencement of the construction; however, the company ignored the obligations here and started the construction before the conditions were met.
According to the information at our disposal, the company periodically submits the information required by the terms of the environmental decision, which the Ministry reviews without informing and involving the public and makes a decision on the agreement of these most important documents (the documents that should have been considered with the public involvement before the environmental decision).
It should be noted that according to Article 17 of the Code of Environmental Assessment, the Ministry is obliged to publish the documents submitted for compliance with the conditions within 3 days of their receipt; According to the Aarhus Convention on Access to Environmental Information, Public Participation in Decision-Making and Access to Justice, the Ministry should decide on the agreement of these documents based on adequate and timely information and effective involvement of the public concerned.
Given all the above, the demands of the local population, who have been protesting in the Rioni gorge for almost 100 days against the illegal actions of the company "Enka" and the government, are fair and constructive. According to the Constitution of Georgia, they have the right to take care of the environment and to be involved in the decision-making process related to the environment.
Considering the growing nature of the conflict between the affected community impacted by the project, the company and government agencies, and the fact that there is still insufficient information on the threats associated with the project, we request the following:
1. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the LEPL Technical and Construction Supervision Agency shall not allow construction works (including preparatory works) to be carried out by Enka Renewables until the environment has been studied and evaluated for the project under the requirements of the law on threats it poses to human life and health, cultural heritage and material valuables.
2. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia shall return the process to the legal framework and ensure public participation in the project decision-making process: in accordance with Article 17 of the Code of Environmental Assessment, publish the documents submitted for fulfilment of the conditions; In accordance with the deadlines and procedures set forth in Article 12 of the Code of Environmental Assessment, ensure the reception of opinions and comments of stakeholders and organize public discussions at the project site.
3. The Government of Georgia shall ensure the protection and realization of the right guaranteed by the Constitution to participate in the decision-making process of living in a safe environment for the health of the citizens of the country.