ღია წერილი დიპლომატიური მისიების ხელმძღვანელებს
მართლმსაჯულების ბედით დაინტერესებული საქართველოს მოქალაქეები მოგმართავთ როგორც ამ ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების გულშემატკივრებს. მართლმსაჯულებაში არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით ჩვენ აქამდეც გაგვიკეთებია განცხადებები, სადაც ხელისუფლებას, პოლიტიკურ ძალებს, ამა თუ იმ ინსტიტუტს მივმართავდით. თუმცა, ჩვენი ადრესატი თქვენ აქამდე არ ყოფილხართ, რადგან ყველა ქვეყანაში საკუთარი ბედის შესახებ გადაწყვეტილებებს ამ ქვეყნის მოქალაქეები იღებენ, პარტნიორების ამოცანა კი კეთილი რჩევის მიცემა და მხარდაჭერაა. თუმცა, ახლა გადავწყვიტეთ გაგიზიროთ ჩვენი წუხილი, რადგან ვხედავთ რისკს, რომ თქვენი სახელის და რესურსის გამოყენება შესაძლოა იმ პროცესების ლეგიტიმაციისთვის მოხდეს, რომელიც არა დამოუკიდებელი სასამართლოს შექმნას, არამედ ვიწრო ინტერესთა ჯგუფს და მათი გავლენების გაძლიერებას ემსახურება.
ამ ქვეყნის მოსახლეობას უსამართლო მართლმსაჯულების მძიმე გამოცდილება აქვს. საზოგადოება კარგად აცნობიერებს, რომ დღეს სასამართლოში გარდამტეხი პროცესი მიმდინარეობს. სამწუხაროდ, ბოლო მოვლენებმა კიდევ ერთხელ ნათლად დაადასტურა, რომ წლების განმავლობაში გადადგმული ნაბიჯები, არ აღმოჩნდა საკმარისი ძლიერი და დამოუკიდებელი სასამართლოს შესაქმნელად.
დღეისათვის ქართულ მართლმსაჯულებაში შექმნილია არაორდინარული ვითარება. სხვადასხვა ფაქტორის, მათ შორის, ყოფილი და მოქმედი ხელისუფლების ხელშეწყობით და არასწორი რეფორმების შედეგად, სასამართლოს სისტემის სადავეებში მოექცა პირთა ვიწრო ჯგუფი, რომელიც აკონტროლებს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს და მის ხელთ არსებულ მექანიზმებს იყენებს არა სასამართლო სისტემის გაჯანსაღების, არამედ საკუთარი ძალაუფლების განმტკიცებისთვის, სასამართლოს ნდობა დღითიდღე ეცემა, სასამართლო რეფორმა კი ჩიხშია შესული.
არსებულ ვითარებაში ილუზიაა იმის ვარაუდი, რომ სასამართლოში არსებული კრიზისული მდგომარეობა გამოსწორდება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა არჩევის კრიტერიუმებისა და წესების შემუშავებით. ერთადერთი გამოსავალი კლანის წევრების და საბჭოში მათი მხარდამჭერი 11 წევრის გადადგომა, ამის შემდეგ კი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს რეფორმირებაა.
პარლამენტის თავმჯდომარის ხელმძღვანელობით ამჟამად მიმდინარე სამუშაო პროცესის გაცხადებული მიზანი უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესის და კრიტერიუმების გაწერაა. თქვენ კარგად მოგეხსენებათ, რომ პარლამენტის თავმჯდომარესთან არსებული ფორმატის არადემოკრატიულობის და პრობლემური შემადგენლობის გამო, ბევრმა აქტორმა პროტესტი გამოთქვა 27 იანვარს გამართული შეხვედრის ფორმატთან და სამუშაო საკითხებთან დაკავშირებით.
ამ ვითარებაში კი პარლამენტის მიერ ვრცელდება ინფორმაცია თქვენთან შეხვედრის და როგორც ჩანს, უკვე მომზადებული კანონპროექტის დეტალების განხილვის შესახებ. ასევე ვრცელდება ინფორმაცია, რომ კანონპროექტში გარკვეული ჩასწორებები სწორედ თქვენი რეკომენდაციების შესაბამისად შევიდა. არ ვიცით რამდენად ზუსტად ასახავს ეს ინფორმაცია თქვენი და პარლამენტის თავმჯდომარის შეხვედრის შინაარსს, თუმცა გვინდა იმედი გამოვთქვათ, რომ შეხვედრაზე წინსწრებით, სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაციის გარეშე, კანონპროექტისთვის მხარდაჭერა არ გამოგიცხადებიათ.
კანონპროექტი, რომელიც ჯერ-ჯერობით მხოლოდ ზოგადი პრინციპების დონეზეა ჩვენთვის ცნობილი, შექმნილია იმგვარად, რომ მან ფორმალურად გააფორმოს ის, რა შედეგის დადგომაც მოსამართლეთა გავლენიან ჯგუფს ჯერ კიდევ გასული წლის დეკემბერში ჰქონდა განზრახული.
ვაფასებთ რა თქვენს განსაკუთრებულ როლს, ასევე თქვენს მიერ წლების განმავლობაში გაწეულ ძალისხმევას მართლმსაჯულების სექტორის რეფორმის პროცესში, ვითარების კრიზისულობის გათვალისწინებით, მოგიწოდებთ:
- კიდევ ერთხელ მკაფიოდ შეაფასოთ სასამართლო რეფორმის შედეგები;
- არ დაუშვათ, თქვენი სახელის გამოყენებით იმ პროცესის ლეგიტიმაცია, რომელიც ამ ქვეყნის მოსახლეობის საჭიროებებს არ ასახავს და არ ეხმიანება.
- მხედველობაში მიიღოთ ის, რომ გამართული პროცედურები და კრიტერიუმები თავის მიზანს მიაღწევენ მხოლოდ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს შემადგენლობის, ხელახალი პლურალისტული წესით განახლების შემთხვევაში.

On behalf of Georgian people, who are deeply concerned with the ongoing state of judiciary in the country, we are contacting you as active supporters of Georgia’s democratic development. On different occasions we have addressed government, political entities and various institutions regarding these concerns. However, we have not approached you on this matter before, as decisions regarding the development of the country should be carried out by its citizens and international partners can only provide their kind recommendations and support in this regard. Nevertheless, we have decided to approach you directly with our grievances, as we see the risks that your name and resources could be misused to legitimize the process, which instead of creating an independent judiciary aims to strengthen influences of interested group within the judiciary.
Georgian population has experienced unfair justice practices on the large-scale throughout its history. Society is fully aware that at present vital decisions are being made regarding the justice system. Unfortunately, latest developments on the subject have demonstrated that the steps taken were not sufficient for the creation of strong and independent judiciary.
Georgian justice system at present is facing certain abnormalities. Activities and erroneous reforms of present and former governments, has enabled small group of judges to take control over the High Council of Justice. Mentioned group uses its capacity to strengthen their power instead of improving the judiciary itself. Societal trust towards the system declines daily and the reform itself is in the dead-end.
It is fallacious to assume that drafting selection procedures and criteria for the Supreme Court judges could straighten the crisis, which the justice system is facing. Only way out of this dire situation is the resignation of members of the so called “clan”, alongside with their 11 supporters sitting at the High Council of Justice and only afterwards we could truly talk about the reformation of the Council.
As of now Chairman of the Parliament facilitates the process of drafting selection procedures and criteria of assigning new members to the Supreme Court. As you might know, multitude of actors protested against the undemocratic format and agenda of the meeting held by the Chairman on 27th of January.
Amidst this tension, Parliament publicizes the news of meeting Speaker of the Parliament with diplomatic corps to discuss the details of apparently finalized version of the draft law. Additionally, according to provided information, certain alterations to the draft has been made based on your recommendations. We cannot be certain how well this information reflects the real context of your meeting, however, we stay hopeful that without the consultation with interested parties the diplomatic corps would have not expressed its support towards the draft.
Draft law about which only general ideas are known to us seems to be created in a way, to formally officiate the outcomes which the influential group of judges intended to achieve in December last year.
We would like to note that we value the role you have played throughout the year in helping to strengthen and reform the justice sector in Georgia, thusly based on the urgency of the situation we would like to urge you:
- To once again express your clear stand on the outcomes of judicial reforms in Georgia;
- To be cautious your name not to be used to legitimize processes, which do not reflect and express the needs of Georgian people;
- To take into consideration that clear procedures and criteria can only serve its purpose if the High Council of Justice will be fully renewed in accordance with the pluralistic approach.