ხელმომწერი ორგანიზაციები ეხმაურებიან ნამახვანი ჰესის მშენებლობის მოწინააღმდეგეთა აქციის საპოლიციო ძალის გამოყენებით დაშლას
2020-11-15 16:50
2020 წლის 14 ნოემბერს, სახელმწიფომ სოფელ ჟონეთში ნამახვანი ჰესების კასკადის მშენებლობის წინააღმდეგ ადგილობრივი მოსახლეობის მიერ გამართული აქცია საპოლიციო ძალის გამოყენებით დაშალა. ადგილობრივი მაცხოვრებლები ქვეყნის ისტორიაში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური ენერგეტიკული პროექტის წინააღმდეგ ორგანიზდებიან და აპროტესტებენ გარემოზე ჰესის მაღალი ზეგავლენისა და ადგილობრივი მოსახლეობის წუხილების სახელმწიფოს მხრიდან იგნორირებას,სახელმწიფო კი, მათთან დიალოგის ნაცვლად, პროტესტის ჩასახშობად საპოლიციო ძალას იყენებს და რეპრესიული მეთოდებით ცდილობს ადგილობრივების სამართლიანი წინააღმდეგობის დაძლევას.
რიონის ხეობის სოფლებში მცხოვრებლები უკვე 21-ე დღეა ნამახვანის ჰესების კასკადის  მშენებლობას აპროტესტებენ. ჰესის მოწინააღმდეგეები ადგილზე მორიგეობის დაწესებით ცდილობენ მშენებლობის პროცესის შეჩერებას და ღამეს კარვებში ათევენ. მოსახლეობა სამშენებლო სამუშაოების შეჩერებას ითხოვს, რომელსაც კომპანია მოსამზადებელი სამუშაოების სახელით ახორციელებს. თუმცა, ამ დრომდე კომპანიას არ აქვს წარმოდგენილი არსებითი ხასიათის დოკუმენტაცია და ექსპერტული კვლევები მშენებარე ჰესის ზეგავლენის შესახებ, თუმცა, მის მიერ დაწყებული ე.წ. მოსამზადებელი სამუშაოები არსებით ჩარევას გულისხმობს და მნიშვნელოვნად გარდაქმნის ადგილობრივ ბუნებრივ და სოციალურ გარემოს.  ადგილობრივი მოსახლეობა სახელმწიფოს პასუხისმგებელ პირებთან შეხვედრას და საკუთარი წუხილების გაზიარების შესაძლებლობას ითხოვს, თუმცა, დიალოგის პროცესის დაწყების ნაცვლად, ადგილობრივების განმარტებით, ხეობაში 100-მდე პოლიციელი მობილიზდა და აქციის მონაწილეები, მათ შორის, ხანდაზმულები, ქალები და ბავშვები, ფიზიკური ძალის გამოყენებით გადაიყვანა სავალი გზიდან. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციასა და ადგილობრივებზე დაყრდნობით, პოლიციასთან დაპირისპირების პროცესში აქციის რამდენიმე მონაწილე დაშავდა.
ნამახვანი ჰესების კასკადის  მშენებლობა წყალტუბოსა და ცაგერის მუნიციპალიტეტში, მდინარე რიონზე იგეგმება. ნამახვანი ჰესების კასკადი ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური ენერგეტიკული პროექტია და მისი  დადგმული სიმძლავრე ჯამურად 433 მგვტ.-ს შეადგენს. კასკადი მდინარე რიონის ხეობაში ორი კაშხლის აგებას ითვალისწინებს. პროექტის მასშტაბურობიდან გამომდინარე, მაღალია მისი პოტენციური ზეგავლენა ადგილობრივ სოციალურ და ბუნებრივ გარემოზე, ისევე როგორც ზეგავლენასთან დაკავშირებული რისკები. კომპანიის[1] მიერ მომზადებული გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის მიხედვით, მხოლოდ ქვემო ნამახვანის პროექტის განხორციელება დაკავშირებული იქნება მნიშვნელოვანი რაოდენობის მიწის დაკარგვასთან, რაც ძირითადად გამოწვეულია 610 ჰა სარკის ზედაპირის მქონე წყალსაცავის მოწყობით.[2] იქვე აღნიშნულია, რომ პროექტი ფიზიკური და ეკონომიკური განსახლების თვალსაზრისით მაღალი რისკის მატარებელია, წყალსაცავის წყლით დაიტბორება და ფიზიკურ განსახლებას ექვემდებარება 100 ოჯახი. კიდევ უფრო მეტი ოჯახი დაექვემდებარება პროექტის არაპირდაპირ ზეგავლენას.[3] ამასთან, პროექტს თან ახლავს სერიოზული სეისმური რისკიც; ექსპერტების შეფასებით, ნამახვანის და ტვიშის კაშხლების კასკადი 5 მაგნიტუდის  მიწისძვრასაც ვერ გაუძლებს, მაშინ, როცა რაჭაში 1991 წელს 7 მაგნიტუდის მიწისძვრა მოხდა.
აღსანიშნავია, რომ პროექტის განმახორციელებელმა კომპანიამ არ უზრუნველყო პროექტის ადამიანების ჯანმრთელობისა და გარემოს უსაფრთხოებისათვის შესამოწმებლად კანონითა და პროექტის სკოპინგის დასკვნით სავალდებულო კვლევების ჩატარება[4], შესაბამისად  ნამახვანი ჰესების კასკადის გარემოზე ზემოქმედების ხასიათი და მასშტაბი კომპანიისა და სახელმწიფოს მხრიდან სათანადოდ გამოკვლეული არ არის. მიუხედავად ამისა, 2020 წლის 28 თებერვალს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ პროექტზე გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება[5] გასცა და ნებართვის მფლობელს კრიტიკულად  მნიშვნელოვანი და კანონით სავალდებულო ინფორმაციის წარმოდგენა გადაწყვეტილების მიღების შემდგომ დაავალა, რაც ამ დრომდე წარმოდგენილი არ არის.[6]
ნიშანდობლივია ისიც, რომ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სსიპ „ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს“ მიერ გაცემული მშენებლობის ნებართვაც[7], თავის მხრივ, ითვალისწინებს მთელ რიგ დოკუმენტაციას, რომელიც კომპანიამ მშენებლობის დაწყებამდე უნდა წარმოადგინოს. შესაბამისად, ამ ეტაპზე ვიღებთ მდგომარეობას, როდესაც კომპანია ფაქტობრივად ჰესის სამშენებლო სამუშაოებს ახორციელებს იმ პირობებში, როდესაც, მშენებლობის ნებართვითა და  გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებით მოთხოვნილი არსებითი მნიშვნელობის  კვლევები  და დოკუმენტაცია წარმოდგენილი არ აქვს.
იმ ფონზე, როდესაც ადგილობრივ მოსახლეობას, საზოგადოებას და დარგის სპეციალისტებს არაერთი კრიტიკული დასკვნა და შეკითხვა აქვთ როგორც ჰესის მშენებლობის  კანონიერების, ისე მისი უკიდურესად მაღალი ზეგავლენისა და რისკების შესახებ მასშტაბური ენერგეტიკული პროექტის მშენებლობა გაუმჭვირვალედ და ამ შეკითხვებისა და მოსაზრებების იგნორირებით, შეუფერხებლად მიმდინარეობს.[8] ხელისუფლება ადგილობრივი მოსახლეობის წუხილებსა და მშვიდობიან პროტესტზე პასუხად რეპრესიულ მეთოდებს იყენებს და საპოლიციო ძალის მეშვეობით ცდილობს ადგილობრივების პროტესტის ჩახშობას, რითაც უხეშად არღვევს პროექტის ზეგავლენის ქვეშ მოქცეული მოსახლეობის ფუნდამენტურ უფლებებს.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით
მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას:
- შეწყვიტოს რეპრესიული მეთოდების გამოყენება ადგილობრივი მოსახლეობის მშვიდობიანი და სამართლიანი პროტესტის წინააღმდეგ და დაუყოვნებლივ შექმნას მოსახლეობასთან, ფართო საზოგადოებასთან და დარგის სპეციალისტებთან განგრძობადი და რეალური დიალოგის ფორმატი;
- უზრუნველყოს ნამახვანი ჰესის სამშენებლო სამუშაოების შეჩერება ფართო საზოგადოებრივ ჯგუფებთან და განსაკუთრებით ადგილობრივ მოსახლეობასთან ჯეროვანი კონსულტაციების გამართვამდე და კომპანიის მხრიდან ჰესის შესაძლო ზეგავლენის თაობაზე არსებითი ხასიათის დოკუმენტაციისა და კვლევების წარმოდგენამდე;
მოვუწოდებთ სასამართლოს:
- უზრუნველყოს წარმოებაში მიღებული სარჩელის დროული და მიუკერძოებელი განხილვა, რათა ადგილობრივებს მიეცეთ მათი უფლებების სამართლებრივი გზებით დროულად გადაწყვეტის შესაძლებლობა.
მოვუწოდებთ ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, დიპლომატიურ წარმომადგენლობებსა და მედია ორგანიზაციებს:
- აქტიურად დაინტერესდნენ ნამახვანის ჰესის პროექტის კანონიერებისა და მისი შესაძლო ზეგავლენის საკითხებით და გამოიყენონ მათ ხელთ არსებული ყველა რესურსი ადგილობრივი მოსახლეობის წუხილების მხარდაჭერისა და ნამახვანის ჰესის მშენებლობის პრობლემურობის დღის წესრიგში დაყენების მიზნით;
მწვანე ალტერნატივა;
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია.
[1] საქართველოს მთავრობასთან გაფორმებული ხელშეკრულების საფუძველზე, პროექტს შპს „ენკა რინიუებლზ“ ახორციელებს აღსანიშნავია, რომ საზოგადოებაში არსებობს შეკითხვები პროექტის განმახორციელებელ კომპანიასთან დაკავშირებითაც; ამავე კომპანიის მიერ აშენებული შუახევი ჰესის გვირაბი ექსპლუატაციაში მიღებიდან მალევე ჩამოიშალა; შესაბამისი ინფორმაცია ხელმისაწვდომია: https://batumelebi.netgazeti.ge/news/108711/.
[2] იხილეთ, კომპანიის მიერ მომზადებული ქვემო ნამახვანის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიში, გვ. 358, ხელმისაწვდომია: https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/17104.
[3] იქვე.
[4] იხილეთ, მწვანე ალტერნატივა და საია ნამახვანის ჰესების პროექტზე გაცემული გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების ბათილად ცნობას ითხოვენ, 2020 წლის 6 აპრილი, ხელმისაწვდომია: https://gyla.ge/ge/post/mtsvane-alternativa-da-saia-namakhvanis-hesebis-proeqtze-gacemuli-garemosdacviti-gadatsyvetilebis-batilad-cnobas-itkhoven. ადგილობრივი მოსახლეობის სახელით 2020 წლის 6 აპრილს თბილისის საქალაქო სასამართლოს წარედგინა სარჩელი წყალტუბოსა და ცაგერის მუნიციპალიტეტებში, მდინარე რიონზე დაგეგმილი  ორსაფეხურიანი ნამახვანის ჰესების კასკადის პროექტში შეტანილ ცვლილებებთან დაკავშირებით გაცემული გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების ბათილად ცნობის შესახებ. თუმცა დღემდე, აღნიშნული საქმეზე მოსამზადებელი სხდომაც კი არ არის ჩანიშნული.
[5] გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება ხელმისაწვდომია: https://mepa.gov.ge/Ge/Files/ViewFile/28460.
[6] იხილეთ, მწვანე ალტერნატივა ნამახვანის ჰესების კასკადის მშენებლობასა და ექსპლუატაციაზე გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაუქმებას ითხოვს, 2020 წლის 8 აპრილი, ხელმისაწვდომია: http://greenalt.org/disputes_complaints/namakhvani_complaint/.
[7] ქვემო ნამახვანის მშენებლობის ნებართვა, მწვანე ალტერნატივის მიერ სააგენტოსგან გამოთხოვილი წარმოების სხვა მასალებთან ერთად, ხელმისაწვდომია: https://drive.google.com/drive/folders/1o94Bb6oabiLP61DoSgKoGpFGTP7oBQuX.
[8] აქციის მონაწილეების ცნობით, 21-დღიანი პროტესტის განმავლობაში, მათთან კონტაქტზე არავინ გამოსულა, შესაბამისი ინფორმაცია იხილეთ: https://publika.ge/gvaqvsdazianebebi/.

15 November, 202016:50
On November 14, 2020, the State, using police force, dispersed a protest rally held by the local population against the construction of the cascade of the Namakhvani hydropower plants in the village of Zhoneti. The local residents are organizing against one of the largest energy projects in the country’s history and protesting against the State’s disregard for the hydropower plant’s high environmental impact and for the local population’s concerns, while the State uses police force to suppress the protest instead of holding a dialogue with locals, trying to overcome their just resistance with repressive methods.
Residents of the villages of the Rioni Gorge have been protesting against the construction of the cascade of the Namakhvani hydropower plants for 21 days now. The opponents of the hydropower plant are trying to stop the process of construction by keeping a watch on the ground and are staying in tents at night. The population is demanding the stopping of construction works, which the contractor company is carrying out under the guise of preparatory works. The company has yet to submit essential documentation and expert studies on the environmental impact of the hydropower plant under construction, although the so-called preparatory works which it has started imply substantial intervention and are going to transform the local natural and social environment to a considerable extent. The local population is demanding an opportunity to meet with the responsible persons of the State and to share their concerns, though, according to the locals, instead of starting a dialogue, up to 100 police officers have mobilized in the gorge and moved the protesters, including the elderly, women, and children, from the carriageway using physical force. According to news reports and locals, several protesters were injured during the confrontation with the police.
The construction of the cascade of the Namakhvani hydropower plants is planned to be carried out on the Rioni River in the municipalities of Tskaltubo and Tsageri. The cascade is one of the largest energy projects, and its total installed capacity amounts to 433 MW. The cascade project envisages the construction of two dams in the Rioni Gorge. Due to the large scale of the project, its potential impact on the local social and natural environment, as well as the risks related to the impact, is high. According to the environmental impact assessment report prepared by the company,[1] the implementation of the Lower Namakhvani project alone will entail the loss of a considerable area of land, which will mainly be caused by the arrangement of a water reservoir with a mirror surface of 610 hectares.[2] The report also says that the project is fraught with high risks in terms of physical and economic displacement; the water of the reservoir will flood 100 houses, and the families living there will be subjected to physical displacement. Even more families will be subjected to the indirect impact of the project.[3] The project is also accompanied by a serious seismic risk; according to experts, the cascade of the Namakhvani and Tvishi dams will not even be able to withstand a magnitude 5 earthquake, whereas a magnitude 7 earthquake took place in Racha in 1991.
It is noteworthy that the company implementing the project has failed to ensure the conduct of studies required by the law and the scoping report to check against risks to the safety of human health and environment [4]; accordingly, the State and the company have not properly explored the character and scale of the environmental impact of the cascade of the Namakhvani hydropower plants. In spite of this, on February 28, 2020, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture issued an environmental decision on the project [5] and tasked the owner of the permit with submitting critically important and mandatory information after the decision was taken, which has yet to be submitted.[6]
It should be noted that the construction permit issued by LEPL Technical and Construction Supervision Agency of the Ministry of Economy and Sustainable Development, [7] in its turn, also provides for a number of documents that the company must submit before the start of construction. Therefore, at this stage, we have a situation where the company is effectively carrying out the construction works of the hydropower plant without having submitted the essential studies and documentation required by the construction permit and the environmental decision.
In a situation where the local population, the public, and area specialists have a number of critical conclusions and questions about both the lawfulness of the construction of the hydropower plant and its extremely high impact and risks, the construction of the large energy project is proceeding in a non-transparent manner, with disregard for these questions and opinions, and without interruption.[8] The authorities respond to the local population’s concerns and peaceful protest with repressive methods and try to suppress the protest using police force, by which they grossly violate the fundamental rights of the population impacted by the project.
Considering the foregoing,
We call upon the Government of Georgia to:
- Stop using repressive methods against the peaceful and just protest of the local population and immediately create a format of continuous and real dialogue with the general public and area specialists;
- Ensure that the construction works of the Namakhvani hydropower plant is suspended until proper consultations are held with broad public groups, especially with the local population, and until the company submits essential documents and studies on the possible environmental impact of the hydropower plant;
We call upon the judiciary to:
- Ensure that the admitted claim is considered in a timely and impartial manner, so that the locals are given an opportunity to protect their rights by legal means in a timely manner.
We call upon local and international organizations, diplomatic missions, and media organizations to:
- Take an active interest in the issues of lawfulness of the project of the Namakhvani hydropower plant and its possible environmental impact and to use all resources at their disposal with the aim of supporting the concerns of the local population and putting the problematic nature of the construction of the Namakhvani hydropower plant on the agenda.
[1] On the basis of a contract concluded with the Government of Georgia, the project is being implemented by Enka Renewables Ltd. It should be noted that the public also has questions regarding the company implementing the project; a tunnel of the Shuakhevi hydropower plant, which was built by the same company, collapsed soon after it was put into operation; the relevant information is accessible at: https://batumelebi.netgazeti.ge/news/108711/.
[2] See the report on the assessment of the environmental impact of the Lower Namakhvani hydropower plant prepared by the company, p. 358, accessible at: https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/17104.
[3] Ibid.
[4] Green Alternative and GYLA Request the Declaration of the Environmental Decision as Null and Void Issued on the Project of Namakhvani Hydroelectric Power, April 6, 2020, accessible at: https://gyla.ge/en/post/mtsvane-alternativa-da-saia-namakhvanis-hesebis-proeqtze-gacemuli-garemosdacviti-gadatsyvetilebis-batilad-cnobas-itkhoven#sthash.f69i9h8x.dpbs. On April 6, 2020, a claim regarding the invalidation of the environmental decision issued in connection with changes to the project of the two-tier cascade of the Namakhvani hydropower plants planned to be constructed on the Rioni River in the municipalities of Tskaltubo and Tsageri was filed at the Tbilisi City Court on behalf of the local population. However, even an advance first hearing has not been scheduled on this case.
[5] The environmental decision is accessible at: https://mepa.gov.ge/Ge/Files/ViewFile/28460.
[6] Green Alternative demands the revocation of the environmental decision on the construction and operation of the cascade of the Namakhvani hydropower plants, April 8, 2020, accessible at: http://greenalt.org/disputes_complaints/namakhvani_complaint/.
[7] Construction permit of the Lower Namakhvani hydropower plant, together with other materials of the proceedings requested from the Agency by Green Alternative, accessible at:
https://drive.google.com/drive/folders/1o94Bb6oabiLP61DoSgKoGpFGTP7oBQuX.
[8] According to the protesters, no one has contacted them during the 21-day protest. See the relevant information at: https://publika.ge/gvaqvsdazianebebi/.