წინადადებები უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის კრიტერიუმებთან და პროცედურასთან დაკავშირებით
2019-01-24 19:10
კოალიციამ დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის კრიტერიუმებთან და პროცედურებთან დაკავშირებით,  წინადადებები და რეკომენდაციები საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს წარუდგინა, რომელიც სასამართლო რეფორმის მეოთხე ტალღაზე მომუშავე სამუშაო ჯგუფს ხელმძღვანელობს.
იმისთვის, რომ ქვეყნის უმაღლესი ინსტანციის სასამართლოს დაკომპლექტების პროცესი ობიექტურად და გამჭირვალედ წარიმართოს, კოალიციას მიაჩნია, რომ საჭიროა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს იმ მოსამართლე და არამოსამართლე წევრთა დაუყოვნებლივ გადადგომა, რომლებმაც 2018 წლის 24  დეკემბერს მხარი დაუჭირეს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა სიის წარდგენას საქართველოს პარლამენტში. კოალიციას მიაჩნია, რომ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა წარდგენა და არჩევა მხოლოდ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს განახლებული შემადგენლობის პირობებში და შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელების შემდეგ უნდა გაგრძელდეს.
რაც შეეხება, პარლამენტის თავმჯდომარის ხელმძღვანელობით შექმნილ სამუშაო ჯგუფს და კანონმდებლობაში შესატან ცვლილებებზე მუშაობის პროცესს, კოალიციას მიაჩნია, რომ სამუშაო ჯგუფის არსებული შემადგენლობა ვერ უზრუნევლყოფს პროფესიული და დაინტერესებული ჯგუფების სამართლიან წარმომადგენლობას. სამუშაო ჯგუფის უმრავლესობას შეადგენენ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრები და ის მოსამართლეები, რომელთა პირდაპირი დაინტერესება იყო დაჩქარებული წესიით სიის განხილვა და დამტკიცება. არსებული შემადგენლობით ჯგუფის შენარჩუნება გამორიცხავს რეალურ ცვლილებებზე მსჯელობას და მოემსახურება მხოლოდ პროცესის კოსმეტიკურ შელამაზებას. ამის გათვალისწინებით, კოალიცია უარს ამბობს სამუშაო ჯგუფში მონაწილეობაზე და მიმართავს პარლამენტს არსებითად გადახედოს შექმნილ ფორმატს და ჯგუფის შემადგენლობას.
რაც შეეხება კოალიციის მიერ წარდგენილი წინადადებებს, მიგვაჩნია, რომ უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეთა არჩევის პროცესი სამ ძირითად პრინციპს უნდა ეყრდნობოდეს:
- დამსახურებაზე დაფუძნებული მიდგომის უზრუნველყოფა;
- არჩევის პროცესის გამჭვირვალობა და ღიაობა;
- პროცესის ობიექტურად და მიუკერძოებლად წარმართვა.
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის შერჩევის პროცესის მთავარი ელემენტები უნდა იყოს:
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ ღია კონკურსის გამოცხადება, რაც გულისხმობს შესაძლებლობას ყველა მსურველმა, რომელიც ფორმალურად აკმაყოფილებს საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს  მონაწილეობა მიიღოს გამოცხადებულ კონკურსში;
- კანდიდატის ვალდებულება კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს წარუდგინოს სრული და ამომწურავი ინფორმაცია მის შესახებ, მაგალითად:  სრული დეტალური ბიოგრაფია, რომელიც მოიცავს სრულ პროფესიულ კარიერას, მათ შორის აკადემიურ საქმიანობას (სამუშაო გამოცდილებაში ზუსტი თარიღებისა და უშუალო ხელმძღვანელ(ებ)ის მითითებით);  ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს ან გაეროს კომიტეტს თუ აქვს მიღებული გადაწყვეტილება რომელიმე საქმესთან დაკავშირებით, სადაც კანდიდატი მოსამართლე ან პროკურორი იყო; როგორც ადვოკატს თუ აქვს ნაწარმოები საქმე საკონსტიტუციო სასამართლოში, ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში, მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოში ან/და  საერთაშორისო არბიტრაჟებში;  შემოსავლის წყაროები ბოლო 6 თვის განმავლობაში და ა.შ.
- საბჭოს მიერ უზენაესი სასამართლოს უვადოდ დანიშნული მოსამართლის თანამდებობასთან კანდიდატების შესაბამისობის შემოწმება ღია მოსმენით, დამსახურების პრინციპისა და ობიექტური კრიტერიუმების საფუძველზე;
- საბჭოს მიერ კანდიდატების ნომინირება მოსამართლე წევრების ხმათა 2/3-ითა და არამოსამართლე წევრების ხმათა 2/3-ით; გადაწყვეტილების დასაბუთების ვალდებულება და საბჭოს მიერ პარლამენტისთვის სულ მცირე, 3 კანდიდატის წარდგენა თითოეულ ვაკანსიაზე;
- იურიდიულ საკითხთა კომიტეტთან შექმნილი სამუშაო ჯგუფის დაკომპლექტება, კომპეტენცია და მის მიერ კანდიდატის შეფასება;  კერძოდ სამუშაო ჯგუფი უნდა შედგებოდეს მაღალი რეპუტაციის მქონე 7 წევრისგან, რომელთაგან 2 წევრს ასახელებს უმრავლესობა, 2 წევრს უმცირესობა, ერთი არის ადვოკატთა ასოციაციის წარმომადგენელი, ერთი სახალხო დამცველი ან მისი წარმომადგენელი, ხოლო 1 ექსპერტს ასევე ასახელებს სახალხო დამცველი.  სამუშაო ჯგუფის  თავმჯდომარე ჯგუფის წევრთაგან უნდა აირჩიოს თავად სამუშაო ჯგუფმა;
- კომიტეტის სამუშაო ჯგუფის მიერ მოპოვებული და დამუშავებული მასალებისა და ინფორმაციის, ასევე თითოეულ კანდიდატზე საბოლოო დასკვნის ხელმისაწვდომობა იურიდიული კომიტეტისათვის;
- კანდიდატის საჯარო მოსმენა იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე. მედიას უნდა მიეცეს შესაძლებლობა, გადაიღოს გასაუბრების პროცესი;
- იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის დასკვნა; ყველა კანდიდატს კენჭი ეყრება პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მიუხედავად კომიტეტის დასკვნის შინაარსისა;
კოალიციის მიერ წარდგენილ რეკომენდაციებს თან ერთვის  უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატის შეფასების კრიტერიუმები  და მოსამართლეობის მსურველი პირის მიერ კონკურსში მონაწილეობისთვის წარსადგენი  დოკუმენტაცია და ინფორმაცია.

Recommendations Regarding Criteria and Procedures for the Selection of the Supreme Court Justices
Coalition for an Independent and Transparent Judiciary submitted recommendations regarding criteria and procedures for the selection of the Supreme Court justices to the Speaker of the Parliament of Georgia, Chair of the Fourth Wave Judicial Reform Working Group.
The Coalition believes that impartiality and transparency of the process of appointment of justices for the highest instance court can be ensured only in case of resignation of those judge and non-judge members of the High Council of Justice who supported submission of the list of the Supreme Court nominees to the Parliament of Georgia on December 24, 2018. The Coalition believes that the Supreme Court judicial candidates can only be selected by the renewed composition of the Council and the process shall resume after relevant legislative amendments are made.
As far as the Working Group led by the Parliament Speaker and the process of work on legislative amendments are concerned, the Coalition thinks that the current composition of the Working Group does not ensure fair representation of professional and interest groups. The majority of the Group are the members of the High Council of Justice and those judges who were directly interested in hastened consideration and approval of the list. If the current composition of the Group is maintained, a discussion of substantive changes becomes impossible and contributes to only superficial improvement of the process. Thus, the Coalition refuses to take part in the Working Group and calls on the Parliament to significantly revise the existing format and composition of the Group.
The Coalition’s recommendations concerning selection of the Supreme Court justices are based on three major principles:
- Merit-based approach;
- Transparency and openness of the process;
- Objectivity and impartiality of the process.
The process of selection of the Supreme Court shall include the following major elements:
- The High Council of Justice shall announce an open competition allowing all interested individuals meeting the formal eligibility requirements to apply;
- A candidate is obliged to provide full and comprehensive information about him/herself to the High Council of Justice, e.g.: full bio reflecting an entire professional career and academic work (indicating accurate dates of employment and names of direct supervisors); the European Court of Human Rights or the United Nations Committee decisions regarding cases involving candidate judges or prosecutors; if an applicant is a defense lawyer, information on the cases litigated at the Constitutional Court of Georgia, European Court of Human Rights, International Court of Justice and/or international arbitrations; sources of income for the last 6 months, etc;
- The Council must check the candidates’ compliance with the position of the Supreme Court justices to be appointed for life in open hearings, based on merit and objective criteria;
- The Council shall nomination candidates upon support of 2/3 of judge members and 2/3 of the non-judge members; The Council shall have the obligation to substantiate its decision and shall nominate at least three candidates for each vacancy to the Parliament.
- A working group must be established by the Parliamentary Legal Affairs Committee, its mandate being evaluation of the candidates. Specifically, the working group should be composed of highly reputable 7 members, of which two are chosen by the Parliamentary majority, two are chosen by the Parliamentary minority, one represents the Bar Association, one is the Ombudsman or her representative, and the final expert is also chosen by the Ombudsman. The working group shall then select the chair from among its members.
- The Legal Affairs Committee shall have access to all materials collected and analyzed by the working group and the final report on each of the candidates.
- Public hearing of the candidates’ interview with the Legal Affairs Committee session must be ensured. The media must be given an opportunity to record the interview process.
- The conclusion of the Legal Affairs Committee must be made regarding all the candidates heard; All candidates are voted on at the plenary session of the Parliament, irrespective of the Committee conclusion.
The recommendations submitted by the Coalition are supplemented by the judicial candidates’ evaluation criteria and the list of documents and information to be submitted by the persons who want to partake in the competition.