კოალიცია უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა წარდგენისა და არჩევის ახალ წესს აფასებს
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის” ეხმიანება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა არჩევის საკითხზე საკანონმდებლო ცვლილებების მიღებას და წარმოადგენს საკუთარ შემაჯამებელ მოსაზრებებს ცვლილებების შინაარსსა და მათი განხილვის პროცესთან დაკავშირებით.
იმ პირობებში, როდესაც სასამართლოში მოსამართლეთა რიცხვი არსებითად უნდა გაიზარდოს, კოალიცია კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს უზენაესი სასამართლოს დაკომპლექტების მიმდინარე პროცესის მნიშვნელობას. საზოგადოების ნდობის ნაკლებობის, სისტემაში არსებული კრიზისს და არაჯანსაღი გავლენების მქონე მოსამართლეთა ჯგუფის არსებობის პირობებში, უზენაესი სასამართლოს შემადგენლობის განსაზღვრამ გადამწყვეტი გავლენა შეიძლება იქონიოს მომავალი ათწლეულების განმავლობაში მართლმსაჯულების ბედზე საქართველოში. კოალიცია საკანონმდებლო ცვლილებებზე მუშაობის პროცესში ხელისუფლებას მუდმივად შეახსენებდა ამას.
სამწუხაროა, რომ ხელისუფლებამ მთელი ამ პროცესის განმავლობაში ვერ აჩვენა ურყევი და მტკიცე პოლიტიკური ნება, შეექმნა საკანონმდებლო ჩარჩო, რომელიც მოსამართლეთა გავლენიან ჯგუფს პროცესში პრაქტიკულ და რეალურ ბარიერებს დაუდგენდა. ცვლილებების შემუშავების პრაქტიკულად არცერთ ეტაპზე, პარლამენტმა არ გამოხატა მიმღებლობა ქვეყნის შიგნით გამოთქმული არაერთი სამართლიანი, რაციონალური და დასაბუთებული კრიტიკის თუ შეთავაზების მიმართ. საპარლამენტო უმრავლესობის მიერ მომზადებული კანონპროექტის ცვლილების შესაძლებლობა მხოლოდ საერთაშორისო ორგანიზაციების მძიმე და კრიტიკული დასკვნების შემდეგ გახდა შესაძლებელი.
მიუხედავად კანონპროექტის თავდაპირველ რედაქციაში შეტანილი გარკვეული ცვლილებებისა, კოალიცია არასაკმარისად მიიჩნევს „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში შეტანილ ცვლილებებს, რომლის საფუძველზეც საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა წარდგენა და არჩევა უნდა მოხდეს. მიგვაჩნია, რომ მიღებული კანონი იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში წარმოდგენილ გავლენიან ჯგუფს აძლევს შესაძლებლობას მიიღოს მათთვის სასურველი გადაწყვეტილება კანდიდატებთან დაკავშირებით. საბჭოს დისკრედიტაციის და დეკემბერში წარმართული პროცესის მიმართ არსებული უნდობლობის ხარისხის გათვალისწინებით, მიღებული ცვლილებები ასევე ვერ ქმნის დამაჯერებლობას სასამართლო სისტემის გარეთ მყოფი ღირსეული კადრებისთვის, რომ კონკურსში მონაწილეობის შემთხვევაში ისინი სამართლიან და ობიექტურ პროცესს იხილავენ.
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით ავტორიტეტულმა საერთაშორისო ორგანიზაციებმა (ვენეციის კომისია და ეუთოსდემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისი), წარმოადგინეს კრიტიკული მოსაზრებები, რომლებიც არსებითად შეესაბამება კოალიციის ხედვას. საკუთარი ერთობლივი წინადადებები წარმოადგინა ასევე ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩომ, ევროკავშირის წარმომადგენლობამ და ევროსაბჭოს ოფისმა საქართველოში.  კანონპროექტის ავტორებმა წარმოდგენილი რეკომენდაციების მხოლოდ ნაწილი გაითვალისწინეს. თუმცა, კვლავ აქტუალურია  ისეთი მნიშვნელოვანი  რეკომენდაციები, როგორებიცაა:
კანდიდატის ნომინირება ღია კენჭისყრითა და დასაბუთებული გადაწყვეტილებით. კანდიდატთა წარდგენის შესახებ გადაწყვეტილების ფარული კენჭისყრით მიღება გამორიცხავს გადაწყვეტილებების დასაბუთებასა  და  საბჭოს წევრთა მიერ უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების საფრთხეს შეიცავს. განსაკუთრებით საყურადღებოა პირველი ფარული კენჭისყრა, როდესაც ე.წ. „გრძელი სიიდან“ ხდება კანდიდატთა პირველი გადარჩევა მხოლოდ წარმოდგენილი განცხადებებისა და თანდართული დოკუმენტების საფუძველზე.
• ინტერესთა კონფლიქტის გამორიცხვა. საბჭოს თავმჯდომარეს ან თავმჯდომარის უფლებამოსილების შემსრულებელს, იმ შემთხევაში, როცა თავად არის კანდიდატი,  კვლავ რჩება:
• აღნიშნულ პროცესში საბჭოს სხდომების თავმჯდომარეობისა და პროცესის ხელმძღვანელობის უფლებამოსილება;
• კონკურენტის შესახებ მონაცემებზე, რომლებიც დაკავშირებულია ადამიანის ჯანმრთელობასთან, წვდომის შესაძლებლობა.
• არამოსამართლე წევრთა ადექვატური ჩართულობის უზრუნველყოფა კანდიდატთა ნომინირების შესახებ გადაწვეტილების მიღებისას. საბჭოს მიერ კანდიდატის ნომინირებისათვის საჭიროა სრული შემადგენლობის არანაკლებ ორი მესამედის უმრავლესობის თანხმობა, რაც მოსამართლე წევრთა რაოდენობიდან გამომდინარე დამატებით, მხოლოდ 2 არამოსამართლე წევრის თანხმობას საჭიროებს, რაც სათანადოდ ვერ უზრუნველყოფს მათ ჩართულობას გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
• იურიდიულ საქმეთა კომიტეტის სამუშაო ჯგუფში სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა. უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების კანონის მოთხოვნებთან შესაბამისობის დადგენის ხელშეწყობის მიზნით, იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი ქმნის სამუშაო ჯგუფს. თუმცა, საკანონმდებლო დონეზე არ არის დაკონკრეტებული ამ სამუშაო ჯგუფისშემადგენლობა. კოალიციას მიაჩნია, რომ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები სამუშაო ჯგუფში აუცილებლად უნდა შედიოდნენ.
იმისათვის, რათა თანამდებობა უზენაესი სასამართლოს მაღალი სტატუსის შესაბამისი კვალიფიკაციის, გამოცდილებისა და პიროვნული თვისებების მქონე კანდიდატებმა დაიკავონ, მნიშნელოვანია:
- იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ შესარჩევი კონკურსი წარმართოს  ობიექტურობის, გამჭვირვალობისა და ღიაობის პრინციპების სრული დაცვით;
- პარლამენტის ყველა წევრმა, განურჩევლად პოლიტიკური კუთვნილებისა, გაიაზროს ის პასუხისმგებლობა, რაც მათ დამოუკიდებელი, გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული მართლმსაჯულების სისტემის ჩამოყალიბებაში აკისრიათ და მხარი დაუჭირონ მხოლოდ ღირსეულ კანდიდატებს;
- საპარლამენტო უმრავლესობის მიერ პროცესის დასაწყისშივე გაკეთდეს განაცხადი, რომ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნა მოხდება  მხოლოდ პოლიტიკური კონსენსუსის გზით;

The Coalition is assessing new rules for nomination and selection of Supreme Court justices
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary reacts to the legislative changes on the selection of Supreme Court justices by presenting a concluding opinion on the content and process of adoption of the amendments.
The anticipated significant increase in the number of Supreme Court justices raises the importance of the process of their selection. Decisions on the composition of the Supreme Court may have a critical impact on the Georgian justice system for several decades in the current context of public mistrust, systemic crisis and the presence of a group of influential judges.  The Coalition has been raising these issues in the process of development of legislative amendments.
The ruling party did not demonstrate a strong will to create a legislative framework that would establish practical and effective barriers for the group of influential judges. Throughout the process of developing legislative changes, the Parliament did not express readiness to consider deserved, rational and justified criticisms or suggestions made by local stakeholders. The draft amendments developed by the Parliamentary majority were revised only after receiving highly critical assessments from international organizations.
Despite certain changes made to the initial draft, the Coalition finds amendments to the Law on Common Courts of Georgiaconcerning nomination and selection of Supreme Court justices, unsatisfactory. We believe that the adopted law allows the influential group of judges in the High Council of Justice (HCOJ) to adopt convenient decisions regarding nominations.  In light of the Council’s shaken reputation and the level of mistrust in the processes that took place in December, the adopted amendments may not convince qualified individuals outside the court system that if they decide to apply, the selection process will be fair and objective.
This critical assessment of the draft law by reputable international organizations (Venice Commission and OSCE ODIHR) largely coincides with the Coalition’s position. The Embassy of the United States, the EU Delegation and the Council of Europe Office in Georgia submitted a joint position paper regarding these amendments. The authors of the draft law considered only part of these suggestions. However, several key recommendations were omitted:
- Candidate nomination based on an open ballot and justified decisions.  Decisions reached through secret ballot exclude the possibility of justified decisions and contain risks of power abuse by members of the HCOJ. The first round of the secret vote is particularly troublesome, because at this stage the candidates are selected based on completed application forms and supporting documentation only.
- Avoiding conflicts of interest. The Chair of the HCOJ or an Interim Chair, in cases, when he/she is an applicant, still can:
- facilitate HCOJ meetings and manage the process;
- have access to data on competitors, including information related to their health conditions.
- Adequate involvement of non-judge members in decision-making concerning nomination of candidates. Candidates are nominated by 2/3 of the full composition of the HCOJ. Considering the number of judge members, the votes of only two non-judge members are sufficient for the nomination of candidates. This is not enough for adequate engagement of non-judge members in the decision-making process.
- Engagement of civil society in the work of the Legal Committee Working Group. The Legal Committee creates a working group to establish compliance of nominees with the requirements for the office of a Supreme Court justice set in law. The composition of this working group is not defined at the statutory level.  The Coalition believes that representatives of civil society should be included in the working group.
The selection of candidates equipped with qualifications, experience, and personal qualities corresponding to the high status of Supreme Court justices requires the following:
- The High Council of Justice shall carry out the selection competition based on the principles of objectivity, transparency, and openness;
- All members of the Parliament, despite their political affiliation, should reflect about their responsibility in developing an independent, transparent, and accountable justice system, and support only qualified candidates;
- At the beginning of the process, the Parliamentary majority should make a statement that Supreme Court justices will be appointed based on a political consensus;