კონსტიტუციის გადასინჯვის პროექტის მოკლე შეფასება არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ
სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია, რომელიც 2016 წლის 15 დეკემბერს შეიქმნა შემაჯამებელ სხდომას კვირის ბოლოს გამართავს. კომისიაში შემავალ არასამთავრობო ორგანიზაციებს გვსურს მოკლედ შევაჯამოთ ამ დროისათვის შემოთავაზებული საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტი.
უპირველესად, გვინდა, აღვნიშნოთ, რომ კონსტიტუცია, როგორც ქვეყნის უზენაესი კანონი, უნდა ეფუძნებოდეს ფართო საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ კონსენსუსს, რაც გამორიცხავს იმას, რომ მნიშვნელოვან საკითხებზე არ იქნეს გათვალისწინებული კომისიის წევრთა და საზოგადოების სხვა წარმომადგენელთა მკაფიოდ ნეგატიური ერთიანი პოზიციები.
აღსანიშნავია, რომ დისკუსიების შედეგად ხელისუფლების მხრიდან გათვალისწინებული იქნა რამდენიმე მნიშვნელოვანი საკითხი:
გაჩნდა ჩანაწერი ევროპულ და ევროატლანტიკურ სრტრუქტურებში ინტეგრაციის შესახებ-  კონსტიტუციური ორგანოები თავისი უფლებამოსილების ფარგლებში იღებენ ვალდებულებას გაატარონ ყველა საჭირო ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად.
განხორციელდა რიგი უფლებრივი გარანტიების განმტკიცება და გაუმჯობესება - განსაკუთრებით აღსანიშნავია ჩანაწერი არსებითი თანასწორობის შესახებ, რომლის ფარგლებშიც სახელმწიფო იღებს ვალდებულებას უზრუნველყოს განსაკუთრებული ზომების გატარება მამაკაცებისა და ქალების არსებითი თანასწორობის უზრუნველსაყოფად და უთანასწორობის აღმოსაფხვრელად; ასევე კონსტიტუციაში გაჩნდა უფლება ინტერნეტის ხელმისაწვდომობაზე.
გაიზარდა/გაჩნდა რიგი ინსტიტუტების კონსტიტუციური დამოუკიდებლობის გარანტიები, როგორიცაა:
საზოგადოებრივი მაუწყებელი - კანონით უზრუნველყოფილი იქნება საზოგადოებრივი მაუწყებლის დამოუკიდებლობა სახელმწიფო უწყებებისგან და მისი თავისუფლება პოლიტიკური და არსებითი კომერციული გავლენებისგან.
პროკურატურა - პროკურატურა განისაზღვრა, როგორც აღმასრულებელი ხელისუფლებისაგან დამოუკიდებელი ორგანო.
სასამართლო ხელისუფლება - განისაზღვრა, რომ მოსამართლე შეირჩევა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დასაბუთებული გადწყვეტილებით, ღია კენჭისყრით, კეთილსინდისიერებისა და კომპეტენტურობის ნიშნით.
დადგინდა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობის ფუნდამენტური მიმართულება - სასამართლოების დამოუკიდებლობისა და ეფექტიანობის უზრუნველყოფა და დაკონკრეტდა, რომ მისი საქმიანობის წესი დგინდება ორგანული კანონით.
შედარებით გაძლიერდა საპარლამენტო კონტროლის მექანიზმი, კერძოდ:
საგამოძიებო კომისია - მოქმედი კანონმდებლობისგან განსხვავებით, დადგინდა საგამოძიებო კომისიის შექმნისთვის საჭირო დაბალი ქვორუმი, კერძოდ აღნიშნული გადაწყვეტილება მიიღება პარლამენტის სრული შემადგენლობის ერთი მესამედის მხარდაჭერით.
მიუხედავად რიგი დადებითი ცვლილებებისა, კონსტიტუციის გადასინჯვის კანონპროექტი ასევე აერთიანებს არაერთ უაღრესად ნეგატიურ ინიციატივას. მათ შორის აღსანიშნავია:
პარლამენტის არჩევის კვლავაც არასამართლიანი წესი, კერძოდ:
მანდატების განაწილების წესი - კონსტიტუციის გადასინჯვის კანონპროექტით შემოთავაზებულია გაუნაწილებელი მანდატების მხოლოდ პირველ ადგილზე გასული პოლიტიკური პარტიისთვის მინიჭება. იმ პირობებში, როდესაც შეიძლება გაუნაწილებელი მანდატების რაოდენობა 10%-ს ან მეტს შეადგენდეს, ამ მანდატების მთლიანად ერთი პარტიისთვის მინიჭება არსებითად გაზრდის პარტიის მიერ მიღებულ ხმებსა და მანდატებს შორის დისპროპორციას. აღნიშნული მიდგომა კი დიდწილად დააკნინებს მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის გაუქმების მიზანს და ეჭვქვეშ დააყენებს მანდატების სამართლიანი გადანაწილების პრინციპს. მიგვაჩნია, რომ პროპორციულ სისტემაზე გადასვლასთან ერთად, გაუნაწილებელი მანდატები პარტიებს შორის უნდა გადანაწილდეს მათ მიერ მიღებული ხმების პროპორციულად.
ბლოკების გაუქმება - მომზადებული ცვლილებები ითვალისწინებს საარჩევნო ბლოკების გაუქმებას, რის არგუმენტადაც მოყვანილია პარტიების განვითარების და გაძლიერების აუცილებლობა. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ცვლილება წარმოადგენს  რადიკალურ ზომას და არ არის გამართლებული ლეგიტიმური ინტერესით.
აღნიშნული ცვლილებები განსაკუთრებით უარყოფითია იმ პირობებში თუ 5%-იანი ბარიერი შენარჩუნდება.
პრეზიდენტის პირდაპირი არჩევის წესის გაუქმება - შემოთავაზებული ვერსიით უქმდება პრეზიდენტის პირდაპირი არჩევის წესი და ის არაპირდაპირ, პარლამენტის მიერ აირჩევა. საქართველოში დემოკრატიის განვითარების ხარისხის და ამომრჩეველთა ინტერესების გათვალისწინებით, მიგვაჩნია, რომ პრეზიდენტი პირდაპირი წესით უნდა იყოს არჩეული. განსაკუთრებით იმ პირობებში, როდესაც პრეზიდენტის პირდაპირი წესით არჩევნების გაუქმება არ წარმოადგენს საპარლამენტო მოდელიდან გამომდინარე აუცილებლობას.
ადამიანის უფლებათა სფეროში რიგი უკან გადადგმული ნაბიჯები, განსაკუთრებით აღსანიშნავია ჩანაწერი ქორწინების უფლებაზე - შემოთავაზებული ვერსიის თანახმად, ქორწინება წარმოადგენს ქალისა და მამაკაცის კავშირს ოჯახის შექმნის მიზნით. იმ პირობებში, როდესაც ერთი და იმავე სქესის მქონე პირთა ქორწინება კანონმდებლობით არ არის დაშვებული, ხოლო ლგბტ ჯგუფების მხრიდან ქორწინების თანასწორობის მოთხოვნა არასოდეს დამდგარა, მსგავსი ინიციატივა შეიძლება ჩაითვალოს მხოლოდ პოპულისტური დატვირთვის მატარებლად, რომელიც ამ თემის ხელოვნურად გააქტიურებით პოლიტიკური ქულების დაწერას ისახავს მიზნად.
სასამართლოს დამოუკიდებლობისათვის რისკების მნიშვნელოვნად გაზრდა, კერძოდ:
უზენაესი სასამართლოს დაკომპლექტების წესის ცვლილება - შემოთავაზებული ვერსიის თანახმად, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წარდგინებით უვადოდ, ორგანული კანონით დადგენილი ასაკის მიღწევამდე, სრული შემადგენლობის უმრავლესობით ირჩევს პარლამენტი. საბჭოს მიერ პირველი და მეორე ინსტანციის მოსამართლეების შერჩევის მრავალწლიანი მანკიერი პრაქტიკის, საბჭოს დაკომპლექტების ხარვეზიანი წესის და სხვა არაერთი პრობლემის გათვალისწინებით, რაც ამ ინსტიტუციას ახასიათებს, მიგვაჩნია, რომ ამ ეტაპზე მოცემული უფლებამოსილების საბჭოსთვის გადაცემა სასამართლო კორპუსის დაკომპლექტებაზე სრულ ძალაუფლებას მიანიჭებს ამ ორგანოს, რაც მნიშვნელოვან საფრთხეს შეუქმნის სასამართლოს დამოუკიდებლობას და სისტემის გათავისუფლებას ძლიერი ჯგუფების გავლენებისაგან.
გამოსაცდელი ვადა - კონსტიტუციის გადასინჯვის კანონპროექტის თანახმად, შენარჩუნებულია მოსამართლეთა გამოსაცდელი ვადა, რომელიც როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე საერთაშორისო ექსპერტების შეფასებით, მნიშვნელოვან რისკს წარმოადგენს სასამართლოს დამოუკიდებლობისათვის.
ზემოთ დასახელებული საკითხების გათვალისწინებით მიგვაჩნია, რომ კონსტიტუციის გადასინჯვის კანონპროექტით გათვალისწინებული მთელი რიგი საკითხები საჭიროებს გადამუშავებას და სამომავლო დახვეწას, რათა უზრუნველყოფილი იქნეს საერთაშორისო სტანდარტებსა და დემოკრატიის პრინციპებთან თანხვედრაში მყოფი კონსტიტუციის მიღება.
ყველა პრობლემურ საკითხთან დაკავშირებით კომისიის სხდომაზე ჩვენ დავაყენებთ ალტერნატიულ წინადადებებს.
იმედს ვიტოვებთ, რომ კომისიის შემაჯამებელ სხდომაზე და საპარლამენტო განხილვებისას შეიცვლება ზემოაღნიშნული მანკიერი დებულებები და შენარჩუნებული იქნება ყველა გაუმჯობესება, რომელიც დადებითად იქნა შეფასებული სამოქალაქო სექტორის მხრიდან.

The State Constitutional Commission, which was established on December 15, 2016, will hold a summing-up meeting at the end of the week. The NGOs in the Commission would like to briefly review the constitutional amendments proposed so far.
First of all, we would like to note that the Constitution as the Supreme Law of the State should be based on a broader public and political consensus that excludes disregard of expressly negative positions of the members of the Commission and other members of the public.
As a result of the discussions, the government has accepted some important positive changes:
• The provision on integration in European and Euro-Atlantic structures has been added- the constitutional bodies within their competence undertake to take all necessary actions to ensure full integration of Georgia in the European Union and the North Atlantic Treaty Organization.
• A number of human rights safeguards have been strengthened and improved - particularly noticeable is the provision on the substantive equality under which the State undertakes to provide special measures to ensure essential equality for men and women and to eliminate inequalities that exists today; also, the right to access to the internet is expressly stated in the Constitution.
• Guarantees of constitutional independence for a number of institutions have increased/emerged, such as:
Public Broadcaster – The law shall guarantee the independence of the Public Broadcaster from state agencies and its freedom from political and substantial commercial influences.
Prosecutor’s Office - The Prosecutor’s Office is defined as a body independent from the executive authority.
JudiciaryIt has been defined that a judge shall be elected based on substantiated decisions of the High Council of Justice through open ballot, based on judge’s integrity and competence.
The fundamental direction of the work of the High Council of Justice has been defined - ensuring the independence and effectiveness of the courts, and that its rule of conduct shall be determined by an organic law.
• The parliamentary control mechanism has relatively enhanced, in particular:
• Commission - In contrast to the current legislation, lower quorum required for the establishment of an investigative commission has been established, in particular the decision shall be made with the support of one third of the total number of the Parliament members.
Despite a number of positive changes, the draft law for revising the Constitution envisages many negative initiatives. Among them are:
• Unfair rules for selection of the Parliament, in particular:
Rule of Distribution of Mandates - The draft law for revising the constitution proposes granting all undistributed mandates to only one political party which takes the first place. Under the conditions where the number of unallocated mandates accounts for 10% or more, awarding these mandates to only one party will significantly increase the disproportion between the votes and mandates obtained by the party. This approach greatly weakens the purpose of abolishing the majoritarian electoral system and will compromise the principle of fair redistribution of mandates. We believe that along with the transition to the proportional system, the undistributed mandates should be allocated among the parties in proportion to their votes.
Abolition of blocsThe proposed changes provide for the abolition of election blocs for further development and strengthening of parties. We believe that the change is a radical measure and is not justified by the legitimate interest.
These change will be especially unfavourable if the 5% barrier is maintained.
• Cancellation of the rule of direct presidential election - the proposed version abolishes direct election of the President who will be elected indirectly by the Parliament. Considering the quality of democracy in Georgia and the interests of voters, we believe that the president should be elected directly, especially in the conditions when the cancellation of direct presidential elections is not necessitated by the parliamentary model.
• A number of steps back in the area of human rights, especially the provision on the right to a marriage according to the version proposed, a marriage is a union of a man and a woman with the view to starting a family. Under the condition where the same sex marriage is already not allowed by the law in GEorgia, and LGBT groups have never made any requests for the marriage equality, such initiative can only be considered as populist that aims to gain political points by artificially intensifying this topic.
• Increased risks for judicial independence, in particular:
Amendment of the rule of the Supreme Court composition- According to the proposed version, the Parliament elects Supreme Court judges by simple majority for life based on the proposal of the High Council of Justice.  Bearing in mind the perennial corrupt practice of electing the first and second instance judges by the High Council of Justice, the deficient rule for the composition of the Council itself and other problems characterizing this institution, we believe that at this stage, expanding the powers of the Council will award it full authority to compose the judiciary (all three instances). This will seriously jeopardize the independence of the court and the ability of the system to be free from influence of powerful groups.
Probation period of Judges - According to the draft law for revising the Constitution, the probation period of judges is maintained, which according to the evaluations of local as well as  international experts, is a significant risk for judicial independence.
With all the mentioned issues in mind, we consider that a number of issues envisaged by the draft law for the amendment of the Constitution requires elaboration and future refinement in order to ensure the adoption of the Constitution which will be in line with international standards and principles of democracy.
With respect to all problematic issues raised above, we will recommend alternative proposals at the Commission meeting tomorrow.
We hope that above-mentioned problematic provisions will be altered during the concluding session of the Commission and subsequent parliamentary discussions and all the positive changes will be preserved.