არასამთავრობო ორგანიზაციებმა წერილით მიმართეს ამერიკელ სენატორებს საქართველოში არსებული კრიზისის თაობაზე. შექმნილი ვითარების გახანგრძლივება, წერილის თანახმად, ხელს მხოლოდ კრემლს აძლევს იმ ფონზე, როცა ქვეყანა სერიოზული გეოპოლიტიკური საფრთხეების წინაშე დგას, კრიზისის დაძლევა და ქვეყნის დემოკრატიის შემდგომი განვითარება კი მნიშვნელოვანი ფაქტორებია საქართველოს ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში სწრაფად გაწევრიანებისთვის.
“ამჟამად საქართველო ღრმა პოლიტიკურ კრიზისს განიცდის”, - ნათქვამია წერილში, „გასული წლის შემოდგომაზე გამართული საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, ოპოზიციამ ვადამდელი არჩევნები მოითხოვა და პარლამენტის ბოიკოტირება გადაწყვიტა, რის შედეგადაც მივიღეთ ფაქტობრივად ერთპარტიული საკანონმდებლო ორგანო, რომელსაც „ქართული ოცნება“ აკონტროლებს. თებერვალში „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებამ გადაწყვიტა დაეპატიმრებინა უმსხვილესი ოპოზიციური პარტიის, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერი, რის შედეგადაც პოლიტიკური ჩიხი სრულმასშტაბიან კრიზისად გადაიქცა. სასამართლოს, ანტიკორუფციული პოლიტიკისა და არჩევნების სფეროებში მრავალი წარუმატებელი რეფორმის პარალელურად, მმართველი ელიტის უარმა, რომ ძალაუფლება და პასუხისმგებლობა ოპოზიციასთან გაენაწილებინა, ხელისუფლების ყველა შტოში ერთი პარტიის დომინირება გამოიღო შედეგად. ვფიქრობთ, რომ ამ ყველაფრის უკან საკვანძო სახელმწიფო ინსტიტუტებზე მმართველი პარტიის დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის არაფორმალური გავლენა დგას. ივანიშვილს არ აქვს რაიმე ოფიციალური თანამდებობა, თუმცა, როგორც ჩანს, სწორედ ის იღებს ყველაზე მნიშვნელოვან გადაწყვეტილებებს საქართველოს საგარეო და საშინაო პოლიტიკის ძირითად საკითხებსა და პრიორიტეტებზე, მათ შორის რეფორმებსა და ევროატლანტიკურ ინტეგრაციაზე, ასევე საკადრო პოლიტიკაზე, პრემიერ-მინისტრის შერჩევის ჩათვლით. მეორე მხრივ, საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი აგრეთვე ახდენს გავლენას ენმ-ის ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილებებზე, რაც ასევე ართულებს პროცესს“.
„ამ კრიზისის დასასრულებლად „ქართული ოცნება“ უნდა დათანხმდეს ძალაუფლების განაწილებას, უარი თქვას არადემოკრატიულ ქმედებებზე, მათ შორის პოლიტიკურად მოტივირებულ გამოძიებებზე, და აიღოს კონკრეტული გადაუდებელი რეფორმების განხორციელების ვალდებულება“, - ნათქვამია სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის ევროპისა და რეგიონული უსაფრთხოების ქვეკომიტეტის თავმჯდომარის, სენატორ ჯინ შაჰინისა და სენატორ რონ ჯონსონის სახელზე გაგზავნილ წერილში.
გამოხატავენ რა მადლიერებას სენატში საქართველოს საკითხზე 23 მარტს გამართული მოსმენისა დაზოგადად, დემოკრატიის მშენებლობის გზაზე საქართველოს მრავალწლიანი მხარდაჭერისთვის, საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები ამერიკელ სენატორებს დახმარებასთხოვენ შემდეგი მიზნების მიღწევაში:
1. გაიზარდოს აშშ-ის მონაწილეობა ევროკავშირის ძალისხმევაში, რომელიც გულისხმობს მედიაციას ამჟამინდელი კრიზისის გადაჭრის მიზნით. ცხადად უნდა იქნეს ნათქვამი, რომ სტატუს კვო, ანუ ფაქტობრივად ერთპარტიული პარლამენტი, შეუთავსებელია ევროატლანტიკური თანამეგობრობის წევრობასთან.
2. უნდა მოხდეს კრიზისის დეესკალაცია ბრალდებულთა (ნიკა მელიას და გიორგი რურუას) პატიმრობიდან განთავისუფლებისა და საქმეების შეჩერების გზით, რომლებიც მომავალში რეფორმირებულმა სასამართლომ უნდა განიხილოს.
3. დაყენებულ იქნეს სასამართლო და საარჩევნო რეფორმების განხორციელების მოთხოვნა. უზენაესი სასამართლოს წევრების, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრებისა დაცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრების (მათ შორის თავმჯდომარის) დასანიშნად საჭირო უნდა იყოს ოპოზიციის თანხმობა. როგორც საპარლამენტო, ისე ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები უნდა ჩატარდეს პროპორციული სისტემით, ბუნებრივთან მიახლოვებული ბარიერით. ამ სისტემური ცვლილებების განხორციელება 2021 წლის საგაზაფხულო სესიაზე უნდა დაიწყოს.
4. წახალისებულ უნდა იქნეს ძალაუფლების განაწილება სხვადასხვა ინსტიტუტში, მათ შორის პარლამენტში. გენერალური აუდიტორისა და გენერალური პროკურორის დასანიშნად საჭირო უნდა იყოს ოპოზიციის თანხმობა.
5. მას შემდეგ, რაც მმართველი პარტია ქართველი ხალხისა და საერთაშორისო პარტნიორების წინაშე აიღებს ამ ვალდებულებებს, ოპოზიციამ უნდა დაიკავოს 2020 წლის არჩევნებში მიღებული ადგილები პარლამენტში, ჩაერთოს ინსტიტუციონალიზებულ პოლიტიკურ პროცესში დამონაწილეობა მიიღოს ზემოაღწერილი რეფორმების შემუშავებასა და განხორციელებაში.
წერილის ხელმომწერი ორგანიზაციები - საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება, ღია საზოგადოების ფონდი და ლიბერალური აკადემია თბილისი - აღნიშნავენ, რომ ახლა ქვეყნის განვითარების პროცესში სწორედ ის მომენტია, როდესაც გარე ჩართულობა აუცილებელია ამ კრიზისის დასასრულებლად.

Nongovernmental organizations have addressed US senators with a letter concerning the crisis in Georgia. According to the letter, prolongation of the crisis in Georgia only benefits the Kremlin at a time when the country is facing serious geopolitical threats, while resolving the crisis and ensuring the country’s democratic development are important factors for Georgia’s quick accession to the Euro-Atlantic structures.
“Georgia is in a state of deep political crisis today. After the Parliamentary elections last fall, the opposition called for snap elections and decided to boycott the parliament, resulting in virtually a single-party legislature under control of the Georgian Dream. In February, Georgian Dream-led authorities decided to arrest the leader of the biggest opposition party, United National Movement, turning a political impasse into a full-blown crisis. On top of many failed reforms in the areas of Judiciary, Anti-corruption policy, and Elections, the unwillingness of the ruling political elite to share power and responsibility with the opposition, has led to single-party dominance over all branches of government. We believe that, hovering over everything is ruling party founder Bidzina Ivanishvili’s influence over key state institutions. Mr. Ivanishvili does not have any official position, yet he is believed to be making all key decisions on the main issues and priorities of Georgia’s foreign and domestic policies, including reforms or the Euro-Atlantic Integration, as well as personnel matters, including selection of Prime Minister. On the other hand, former President of Georgia, Mikheil Saakashvili also is influencing decisions of leadership of the UNM, which further complicates the process,” the letter says.
“To end this crisis, Georgian Dream should agree to share power, abandon its undemocratic practices, including by politically motivated investigations, and undertake commitments to implement specific urgent reforms,” says the letter addressed to Senator Jeanne Shaheen, Chairwoman of the Senate Foreign Relations Committee’s Subcommittee On Europe And Regional Security Cooperation, and Senator Ron Johnson.
Stating their gratitude for the 23 March hearing on Georgia in the Senate and, generally, for the years-long support for democracy-building in Georgia, members of Georgian civil society are asking for the US Senators’ assistance in the achievement of the following goals:
1. Increase US engagement in supporting EU efforts to mediate a solution to the current crisis. Make clear that the status quo – virtually a single-party parliament – is incompatible with membership in the Euro-Atlantic community.
2. Deescalate the crisis by releasing the defendants and terminating cases (Nika Melia, Giorgi Rurua), which, on subsequent stages, shall be adjudicated by a reformed judiciary.
3. Push for judicial and electoral reform. Opposition consent should be required when appointing supreme court judges or non-judge members of the High Council of Justice, members of the Central Election Commission, including the Chairperson. Both, the Parliamentary and the Municipal Elections must be held through a Proportional System with a near-natural threshold. This systemic change should start during the 2021 Spring sessions.
4. Encourage power-sharing within various institutions, including the Parliament. Opposition consent should be required when confirming the General Auditor and the Prosecutor General.
5. Once the ruling party makes these commitments to the Georgian people and the international partners, the opposition must take up the parliamentary seats won in the 2020 elections, engage in institutionalized politics and participate in both the development and the implementation of the reforms described above.
The organizations which have signed the letter (Transparency International Georgia, the Georgian Young Lawyers’ Association, the International Society for Fair Elections and Democracy, the Open Society Georgia Foundation, and Liberal Academy Tbilisi) have noted that now is the time in the process of the country’s development when external involvement is necessary in order to end this crisis.