2019 წლის 4 ივლისს, საკონსტიტუციო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა საიას სარჩელი და არაკონსტიტუციურად სცნო ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლის პირველი პუნქტი, რაც კრძალავდა შენობიდან საპროტესტო პლაკატის ან ბანერის განთავსებას მერიის თანხმობის გარეშე. ამ საქმეში საია წარმოადგენდა „ნაციონალური მოძრაობისა“ და „თავისუფალი ზონის“ ოზურგეთის ორგანიზაციის სამი აქტივისტის ინტერესებს, რომლებმაც 2015 წლის 15 სექტემბერს მაშინდელი პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის ოზურგეთში სტუმრობის გასაპროტესტებლად კერძო საკუთრებაში არსებული საცხოვრებელი სახლის შენობიდან გამოფინეს ბანერი წარწერით „მატყუარა მთავრობა.“ მაშინ ბანერი დაუყოვნებლივ იქნა ჩამოხსნილი და აქტივისტები დაკავებულები.
ოზურგეთის რაიონულმა სასამართლომ სამივე აქტივისტი სცნო ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლით გათვალისწინებული სამართალდარღვევის ჩადენისათვის (ბანერის განთავსება ისეთ ადგილას, რომელიც საამისოდ არ არის გამოყოფილი). სასამართლომ აქტივისტებს გამოუცხადა სიტყვიერი შენიშვნა.
საკონსტიტუციო სასამართლომ, 2019 წლის 4 ივლისის გადაწყვეტილებით, არაკონსტიტუციურად სცნო გასაჩივრებული ნორმის ის ნორმატიული შინაარსი, რაც მესაკუთრეს ართმევს უფლებას, საკუთარი სახლის ფასადზე განათავსოს ბანერი დროებით, მერიის თანხმობის გარეშე. საკონსტიტუციო სასამართლომ ასევე არაკონსტიტუციურად მიიჩნია იმ პირის დასჯა საპროტესტო ბანერის დროებით შენობაზე დროებითი განთავსებისათვის, რომელიც ამას შენობის მესაკუთრის თანხმობით აკეთებს. საკონსტიტუციო სასამართლომ ამ საქმეში გამოხატვის თავისუფლების დარღვევა დაადგინა.

The Norm prohibiting temporal display of a protest banner off a private building with the consent of its owner is deemed unconstitutional by the Constitutional Court
2019-07-04 19:58
On July 4, 2019, the Constitutional Court partially satisfied GYLA`s claim and ruled that Article 150 (1) of the Code of Administrative Offences, which had banned from displaying the protest placards or banners off the building without the consent of the City Hall, is unconstitutional. In the given case, GYLA advocated for the interests of the three activists of the “National Movement” and “Free Zone”, who, on September 15, 2015, to protest Irakli Garibasgvilis` then-acting Prime Minister`s visit in Zestafoni, hung the banner from the residential house in the private ownership with inscription on it “Deceitful Government.” The banner was immediately removed then and the activists were detained.
All the tree activists were recognized to the administrative offenders, Ozurgeti Disctrict Court found them guilty in committing the offence prescribed by Article 150 of the Code of Administrative Offences (displacement of the banner in a place allocated not for that purpose). The court has satisfied with the verbal warning against offenders.
By the decision of July 4, 2019, the Constitutional Court has recognized that normative content of the appealed norm, which deprives the owner the right to temporarily hang the banner over his/her own house`s façade without the permission of the City Hall, is unconstitutional. The Constitutional Court has also considered that punishment of the person who displayed the protest banner from the building, especially under the permit of its owner, is unconstitutional. In the given case, the Constitutional Court had determined the violation of freedom of expression.