პარლამენტმა შვებულების მიცემაზე თანამშრომელს უარი დაუსაბუთებლად უთხრა და სამსახურიდან გაათავისუფლა
2020 წლის 26 თებერვალს ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ დაადგინა, რომ საქართველოს პარლამენტმა 2018 წლის მაისში თანამშრომელს დაუსაბუთებლად უთხრა უარი შვებულების გამოყენებაზე და სამსახურიდან გაათავისუფლა. სასამართლომ ბათილად ცნო ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის აპარატის წამყვანი სპეციალისტის თანამდებობიდან მოსარჩელის გათავისუფლების შესახებ ბრძანება და დაავალა საქართველოს პარლამენტს საქმისათვის არსებითი მნიშვნელობის მქონე გარემოებების შესწავლის, გამოკვლევისა და ურთიერთშეჯერების საფუძველზე საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ ვადაში ახალი გადაწყვეტილების მიღება.
მოსარჩელემ 2018 წლის 25 აპრილს განცხადებით მიმართა საქართველოს პარლამენტის აპარატის უფროსს და მოთხოვა ანაზღაურების გარეშე შვებულება. მოსარჩელე ასაბუთებდა, რომ სამუშაო ადგილას მის მიმართ შექმნილი იყო მტრული გარემო და იყო დისკრიმინაციის მსხვერპლი, რაზეც მიმდინარეობდა სასამართლო დავა. შექმნილი ვითარების გათვალისწინებით, მას სურდა, ესარგებლა ანაზღაურების გარეშე შვებულებით, ხოლო თუ მას არ მისცემდნენ ანაზღაურების გარეშე შვებულების გამოყენების უფლებას, ითხოვდა სამსახურიდან გათავისუფლებას. ანაზღაურების გარეშე 1 წლამდე ვადით შვებულების გამოყენების უფლებას მას ,,საჯარო სამსახურის შესახებ’’ საქართველოს კანონი ანიჭებდა. მიუხედავად ამისა, საქართველოს პარლამენტმა მას არ მისცა კანონით გათვალისწინებული შვებულებით სარგებლობის შესაძლებლობა და სამსახურიდან გაათავისუფლა.
შვებულებით უფლებით სარგებლობაზე უარის თქმის და სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ მიღებული გადაწყვეტილება მოსარჩელემ საიას დახმარებით ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში გაასაჩივრა, რომელმაც სარჩელი არ დააკმაყოფილა. პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ შეცვალა და მიიჩნია, რომ პარლამენტის არგუმენტები არ იყო დამაჯერებელი. აღნიშნული გადაწყვეტილება ამ დროისათვის კანონიერ ძალაში არ არის შესული და საქართველოს პარლამენტს რჩება უზენაეს სასამართლოში დავის გაგრძელების შესაძლებლობა.

PARLIAMENT UNREASONABLY REFUSED AN EMPLOYEE TO GIVE A LEAVE TO AND DISMISSED HIM
On February 26, 2020, the Kutaisi Court of Appeal ruled that in May 2018 the Georgian Parliament unreasonably refused an employee to enjoy a leave and dismissed him. The court invalidated the order on dismissal of a plaintiff from a position of a leading specialist of Human Rights and Civil Integration Committee and instructed the Parliament of Georgia to adopt a new decision within the time limit established by the legislation of Georgia based on the study, examination, and concurrence of the circumstances relevant to the case.
On April 25, 2018, the plaintiff applied to the Secretary-General of the Parliament of Georgia and requested unpaid leave. The plaintiff substantiated that he had to work in a hostile environment and was the victim of discrimination about which the judicial dispute was going on. Given the current situation, he wanted to take unpaid leave, and if he was not allowed to take unpaid leave, he was requesting dismissal. He was entitled to enjoy an unpaid leave for a period of up to one year under the Law of Georgia on Public Service. However, the Parliament of Georgia did not allow him to enjoy a leave provided by law and dismissed him.
The plaintiff appealed against the decision on denial of leave and dismissal with the assistance of GYLA to the Kutaisi City Court, which dismissed the claim. The Kutaisi Court of Appeal changed the decision of the court of the first instance and found that arguments of the Parliament were not convincing. This decision has not yet entered into legal force and the Parliament of Georgia has to continue litigation in the Supreme Court.