ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ სარჩელის უზრუნველყოფის შესახებ ,,ბათუმის ბულვარის“ ყოფილი დირექტორის საჩივარი დააკმაყოფილა
2021-06-24 11:01
ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ ,ბათუმის ბულვარის“ ყოფილი დირექტორის, ირაკლი ჯინჭარაძის შრომით დავაზე მნიშვნელოვანი განჩინება მიიღო. მიღებული განჩინებით, დაკმაყოფილდა ირაკლი ჯინჭარაძის სახელით საია-ს მიერ წარდგენილი საჩივარი და საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე აიკრძალა სსიპ ,,ბათუმის ბულვარის“ თანამდებობაზე დასანიშნი კანდიდატურის შესარჩევად გამარტივებული საჯარო კონკურსის ჩატარება და სსიპ ,,ბათუმი ბულვარის“ ვაკანტურ თანამდებობაზე კანდიდატის დანიშვნა.
როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილია, ირაკლი ჯინჭარაძე აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის  მთავრობის განკარგულებით 2021 წლის 11 აპრილს გაათავისუფლეს დაკავებული თანამდებობიდან. გათავისუფლებას წინ უსწრებდა ქალაქ ბათუმის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 2021 წლის 30 მარტის სხდომა, სადაც ირაკლი ჯინჭარაძემ გააკრიტიკა დაახლოებით 4500 კვ/მ ფართობის პლაჟის ბრენდირებული სასტუმროებისთვის გრძელვადიანი იჯარით გადაცემის ინიციატივა, ვინაიდან ამით ხსენებული სანაპირო მონაკვეთი აღარ იქნებოდა ხელმისაწვდომი ადგილობრივი მოსახლეობისა და დამსვენებლებისთვის. გათავისუფლების შესახებ მიღებული განკარგულების ბათილად ცნობის, სამსახურში აღდგენის და განაცდურის ანაზღაურების შესახებ ირაკლი ჯინჭარაძემ საიას დახმარებით სასამართლოს მიმართა, თუმცა, არსებობდა იმის რეალური საფრთხე, რომ დავის დასრულებამდე დირექტორის თანამდებობას სხვა პირი დაიკავებდა, რითაც ხელი შეეშლებოდა ირაკლი ჯინჭარაძის სამსახურში აღდგენას. ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს მიერ მიღებული დროებითი განჩინებით, უზრუნველყოფილია, რომ შრომითი დავის წარმატებით დასრულების შემთხვევაში, ირაკლი ჯინჭარაძე დაუბრუნდეს თანამდებობას.

The Kutaisi Court of Appeals has rendered an important Ruling on the labor dispute of Irakli Jincharadze, the former director of Batumi Boulevard. The Ruling upheld the complaint filed by GYLA on behalf of Irakli Jincharadze, and until a final decision is made on the case, it is prohibited to hold a simplified public competition to select a candidate for the position of LEPL "Batumi Boulevard" and to appoint a candidate on the vacant position of LEPL "Batumi Boulevard".
As it is known to the public, Irakli Jincharadze was dismissed from his position on April 11th, 2021 by the decree of the Government of the Autonomous Republic of Adjara. The dismissal was preceded by March 30, 2021, sitting of the Batumi City Council, where Irakli Jincharadze criticized the initiative of the long-term lease of about 4,500 square meters of beach for branded hotels, as the mentioned coastal section would no longer be accessible to locals and vacationers. Irakli Jincharadze appealed to the court with the assistance of GYLA to annul the dismissal order, reinstatement and reimbursement of the unpaid salary; however, there was a real danger that another person would take over the position of director before the end of the dispute, thus preventing Irakli Jincharadze from being reinstated. Temporary Rule of the Kutaisi Court of Appeal ensures that Irakli Jincharadze will return to office in case of successful completion of the labor dispute.