რუსეთს საქართველოს მოქალაქეებისთვის 10 მილიონი ევროს გადახდა დაეკისრა
დღეს, 31 იანვარს, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ გამოიტანა გადაწყვეტილება სახელმწიფოთაშორის საქმეზე „საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ“ (I), რომლითაც რუსეთის ფედერაციას საქართველოს მოქალაქეების სასარგებლოდ 10 მილიონი ევროს გადახდა დააკისრა.
მოცემულ საქმეზე ევროპულმა სასამართლომ გადაწყვეტილება ჯერ კიდევ 2014 წლის 3 ივლისს გამოიტანა, რა დროსაც დაადგინა, რომ 2006 წელს ადგილი ჰქონდა რუსეთის ფედერაციის მხრიდან საქართველოს მოქალაქეების მასობრივი დაკავების, დაპატიმრებისა და გაძევების კოორდინირებულ პოლიტიკას, რაც გაუტოლდა ადმინისტრაციულ პრაქტიკას. შესაბამისად, სასამართლომ კონვენციის მე-3 (წამების აკრძალვა), მე-5 (თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის უფლება), მე-4 ოქმის მე-4 მუხლის (უცხოელთა კოლექტიური გაძევების აკრძალვა) და მე-13 (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება) მუხლების დარღვევა დაადგინა.
თუმცა, 2014 წელს გადაწყვეტილების გამოტანის დროს კომპენსაციის საკითხი ევროპულმა სასამართლომ მომავლისთვის გადადო და მხარეებს მოლაპარაკებისთვის 1 წლიანი ვადა მისცა. მხარეებს შორის მოლაპარაკება ვერ შედგა, რის გამოც სასამართლომ რუსეთის მხრიდან კომპენსაციის გადახდის საკითხი განაახლა.
2019 წლის 31 იანვრის გადაწყვეტილებით ევროპულმა სასამართლომ იმსჯელა რუსეთიდან დეპორტირებულებისთვის კომპენსაციის მინიჭების თაობაზე და რუსეთის ფედერაციას საქართველოს მოქალაქეების სასარგებლოდ 10 მილიონი  ევროს გადახდა დააკისრა. სასამართლოს განმარტებით, ამ თანხიდან 2,000 ევრო უნდა მიიღონ იმ ადამიანებმა, ვინც კოლექტიური გაძევების მსხვერპლნი გახდნენ, ხოლო 10,000 ევროდან 15,000 ევრომდე უნდა მიიღონ იმ პირებმა, ვინც კოლექტიური გაძევების პარალელურად ასევე, გახდნენ დაკავებისა და დაკავების პროცესში არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის მსხვერპლნი. სასამართლოს განმარტებით, ამ უკანასკნელ ჯგუფთან მიმართებით განცდილი მორალური ზიანისთვის თანხის ოდენობის განსაზღვრის დროს საქართველომ მხედველობაში უნდა მიიღოს დაკავების ხანგრძლივობა.
ამავდროულად, სასამართლომ განმარტა, რომ აღნიშნული თანხის გადახდა უნდა მოხდეს არანაკლებ 1500 დეპორტირებული პირისთვის. მართალია, საქართველოს სახელმწიფომ ევროპულ სასამართლოში წარადგინა დეტალური მონაცემები 1795 იდენტიფიცირებულ მსხვერპლთან მიმართებით, თუმცა, სასამართლომ ამ სიიდან 290 პირთან მიმართებით მიიჩნია, რომ მათთვის არ უნდა მოხდეს თანხის გადახდა შემდეგი მიზეზების გამო: მსხვერპლებს უკვე მიღებული ჰქონდათ კომპენსაცია ინდივიდუალური საჩივრის ფარგლებში, მათ მიმართული ჰქონდათ სასამართლოსთვის ინდივიდუალური საჩივრით იგივე საკითხთან დაკავშირებით ან პირთა დეპორტაცია განხორციელდა სხვა პერიოდში, რომელსაც არ ქონდა შემხებლობა მოცემულ საქმესთან და სხვა.
რუსეთის ფედერაციამ აღნიშნული თანხა სამი თვის ვადაში უნდა გადაუხადოს საქართველოს. თავის მხრივ, საქართველომ ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის ზედამხედველობით უნდა შექმნას ეფექტური მექანიზმი, რომლის ფარგლებშიც უნდა შეიმუშაოს აღნიშნული თანხის გადანაწილების წესი. ამ მექანიზმის შექმნა და მსხვერპლებისთვის თანხის მიკუთვნება 18 თვის განმავლობაში უნდა მოხდეს.

Russia has to pay €10 million to Georgian Citizens
Today, on 31 January, the Grand Chamber of the European Court of Human Rights has announced the judgment into the inter-state case "Georgia v. Russia" (i) pursuant to which the Russian Federation has been imposed the payment of 10,000,000 Euros to Georgian citizens.
The European Court delivered a decision into the given case back on 3 July 2014, when it was established that in 2006 the Russian Federation had implemented a coordinated policy of mass arrest, detention and expulsion of Georgian citizens, which had amounted to an administrative practice. Consequently, the Court held that there had been a violation of Article 3 of the Convention (Prohibition of Torture), Article 5 (Right to Liberty and Security), Article 4 of Protocol No. 4 (Prohibition of Collective Expulsion of Aliens) and Article 13 (Right to an Effective Remedy).
However, when the above decision was rendered in 2014, the European Court reserved the compensation for the future and gave the parties a one-year term for negotiations. The negotiations between the parties failed, and the Court resumed reviewing the issue of payment of the compensation by Russia.
Pursuant to the decision of 31 January 2019, the European Court of Justice deliberated the issue of granting the compensation to Georgian citizens deported from Russia and imposed the payment of 10 million Euros on the Russian Federation in favour to Georgian citizens. According to the Court, EUR 2,000 from the compensation should be granted to those who had been victims of collective expulsion and EUR 10,000 to EUR 15,000 shall be allocated to those who had also been victims of inhuman and degrading treatment during the detention process in parallel with the collective expulsion. The Court held that in determining the amount of the compensation for moral damage suffered by the latter group of citizens, Georgia should take into account the length of respective periods of detention.
The Court explained that the amount shall be paid to at least 1500 deportees. Although the Georgian government presented to the European Court a list and detailed data of 1795 identified victims, the Court held in relation to 290 persons the view that the compensation shall not be granted to them for the following reasons: victims had already received compensations under individual complaints, they had appealed to the Court with individual complaints regarding the same matter or persons were deported during another period, which had no connection with the above case, etc.
The Russian Federation shall pay the mentioned compensation to Georgia within three months. In turn, Georgia shall set up an effective mechanism under the supervision of the Committee of Ministers of the Council of Europe, within which the rule of distribution of the compensation shall be elaborated. The development of the mechanism and granting the compensation to the victims shall take place during 18 months.