საია ჩხრეკა/ამოღების გასაჩივრების წესს საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს
დღეს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ გიორგი ფუტკარაძის სახელით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა. გასაჩივრებული ნორმის მიხედვით, გადაუდებელი აუცილებლობით ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედების შესახებ პირველი ინსტანციის სასამართლოს განჩინება სააპელაციო სასამართლოს საგამოძიებო კოლეგიაში საჩივრდება განჩინების აღსრულებიდან  და არა მისი ჩაბარების მომენტიდან.
გასაჩივრებული ნორმის მიხედვით, განჩინების ჩაუბარებლობის შემთხვევაში, პირს არ აქვს შესაძლებლობა, გასაჩივრების ვადის გასვლამდე გაეცნოს სასამართლოს დასაბუთებას, იმასთან დაკავშირებით არსებობდა თუ არა დასაბუთებული ვარაუდი გადაუდებელი აუცილებლობით ჩხრეკის ან ამოღების ჩასატარებლად და ამის შემდეგ წარადგინოს არგუმენტირებული სააპელაციო საჩივარი. შესაბამისად, იზღუდება ზემდგომი ინსტანციის სასამართლოში საჩივრის შეტანის გზით უფლების სრულყოფილად და ეფექტიანად დაცვის შესაძლებლობა.
საიას პოზიციით, სამართლიანი სასამართლოს უფლების ამგვარ შეზღუდვა ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველ პუნქტს.

Today, the Georgian Young Lawyers' Association applied to the Constitutional Court on behalf of Giorgi Putkaradze. According to the appealed norm, the Ruling of the court of first instance on the investigative action carried out on the basis of urgent necessity is appealed to the Investigative Panel of the Court of Appeals from the execution of the Ruling and not from the moment of handover.
According to the appealed norm, in case of failure to handover the Ruling (non-delivery to the party), the person does not have the opportunity to get acquainted with the court's reasoning before the expiration of the appeal period, whether there was a reasonable belief for conducting search or seizure on the basis of urgent necessity and then file a reasoned appeal. Consequently, the possibility of fully and effectively defending the right by filing an appeal in a court of higher instance is limited.
According to GYLA, such restriction of the right to a fair trial contradicts the first paragraph of Article 31 of the Constitution of Georgia.