06 აპრილი, 202112:09
ანგარიში ემსახურება სისხლის სამართლის პროცესებზე დასწრებითა და გამოვლენილი შემთხვევების ანალიზის შედეგად, პრაქტიკული და საკანონმდებლო ხარვეზების, მათ შორის, დადებითი ტენდენციების იდენტიფიცირებას. ანგარიში ასახავს სისხლის სამართალწარმოების საკითხებს 2016 წლის მარტიდან 2020 წლის თებერვლის ჩათვლით პერიოდში, ასევე ძირითად ტენდენციებს მონიტორინგის დაწყებიდან დღემდე.
ანგარიშის ძირითადი მიგნებები შეეხება  - აღკვეთის ღონისძიებებს, საგამოძიებო მოქმედებებსა და საპროცესო შეთანხმებაზე სათანადო სასამართლო კონტროლის განხორციელებას, პროცესის სხვადასხვა ეტაპზე არსებულ ხარვეზებს, ანგარიშში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ოჯახურ, ნარკოტიკულ და სოციალური ფონით განპირობებულ დანაშაულებს.
ანგარიშმა გამოავლინა:
- ბოლო ორი საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში საგრძნობლად იმატა ბრალდებულის პირველი წარდგენის სხდომაზე პირების დაკავებულის სტატუსით წარდგენამ. კერძოდ, 686 ბრალდებულიდან 518 (76%) სასამართლოში გამოცხადდა დაკავებულის სტატუსით, რაც წინა საანგარიშო პერიოდთან შედარებით 8 პროცენტული ერთეულით მეტია, ხოლო თუ ორი წლის წინანდელ სტატისტიკას შევადარებთ - 20 პროცენტული ერთეულით აჭარბებს;
- წლებია, მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს დაკავების კანონიერებაზე ჯეროვანი სასამართლო კონტროლის არარსებობა, რაც,  ასევე კანონმდებლობის ხარვეზებით არის გამოწვეული. უმეტესად, სხდომაზე მოსამართლეები არ ამოწმებენ დაკავების კანონიერებას;
- გაიზარდა პროკურატურის მხრიდან პატიმრობის მოთხოვნის მაჩვენებელი. კერძოდ, თუკი 2017 წლის მარტიდან 2018 წლის თებერვლის ჩათვლით საანგარიშო პერიოდში პატიმრობის მოთხოვნა შეადგენდა 45%-ს, მომდევნო წლებში ეს მაჩვენებელი ჯერ 15 პროცენტული ერთეულით, ხოლო შემდგომ 6 პროცენტული ერთეულით  გაიზარდა და, საბოლოოდ,  66% შეადგინა;
- პროკურატურა სასამართლოს, უმეტესწილად, პატიმრობის შუამდგომლობით მიმართავს, როდესაც საქმე ოჯახში ძალადობისა ან ოჯახურ დანაშაულში ბრალდებულს ეხება. სასამართლო მონიტორინგის  2017 წლის თებერვლიდან 2018 წლის თებერვლის ჩათვლით პერიოდში ასეთი ტიპის დანაშაულებზე პროკურატურამ აღკვეთის ღონისძიებად პატიმრობის გამოყენება მოითხოვა საქმეთა 79%-ში, 2018 წლის მარტიდან 2019 წლის თებერვლის ჩათვლით პერიოდში - 90%-ში, ხოლო 2019 წლის მარტიდან 2020 წლის თებერვლის ჩათვლით პერიოდში - 87% შემთხვევაში.
- პრობლემად სახელდება პატიმრობისა და გირაოსაგან განსხვავებული ალტერნატიული აღკვეთის ღონისძიებების იშვიათად გამოყენება. სასამართლომ 1332 სხდომიდან მხოლოდ 6 შემთხვევაში გამოიყენა პირადი თავდებობა, 28-ში - შეთანხმება გაუსვლელობისა და სათანადო ქცევის შესახებ, ხოლო 51-ში არ გამოუყენებია აღკვეთის ღონისძიების არცერთი სახე. დანარჩენ შემთხვევებში სასამართლომ ბრალდებულს აღკვეთის ღონისძიების სახით შეუფარდა გირაო ან პატიმრობა;
- საიას ბოლო სამ ანგარიშში საუბარია პატიმრობის დაუსაბუთებლად გამოყენების მზარდ მაჩვენებელზე. მაგალითად, 2018 წლის მარტიდან 2019 წლის თებერვლის ჩათვლით პერიოდში შეფარდებული 322 პატიმრობიდან 49 (15%) იყო დაუსაბუთებელი, ხოლო 2019-2020 წლების საანგარიშო პერიოდში 334-დან 69 (21%) იყო დაუსაბუთებელი;
- პრობლემას წარმოადგენს კანონმდებლის მიერ დადგენილი ორთვიანი წინასწარი პატიმრობის გადასინჯვის ფორმალური ხასიათი. მიუხედავად აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების რისკების შემცირებისა, სასამართლო იშვიათად ცვლის პატიმრობას უფრო მსუბუქი აღკვეთის ღონისძიებით. 2018 წლის მარტიდან 2019 წლის თებერვლის ჩათვლით საანგარიშო პერიოდში სასამართლომ პატიმრობა უცვლელად დატოვა 213-დან 195 (92%) შემთხვევაში, მომდევნო საანგარიშო პერიოდში კი - 190-დან 182 (96%) შემთხვევაში;
- 4 სასამართლოდან მოპოვებული ინფორმაციის საფუძველზე, პროკურატურამ სასამართლოს გადაუდებელი აუცილებლობით ჩატარებული ჩხრეკა/ამოღების დაკანონებასთან დაკავშირებით მიმართა 49 272 შემთხვევაში, ხოლო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა მხოლოდ 676 (1%) მიმართვა.
- საიამ შეისწავლა 194 განჩინება, მოსამართლის წინასწარი ნებართვის გარეშე ჩატარებული ჩხრეკა-ამოღებების შესახებ, სადაც აღმოჩნდა, რომ დასაბუთების ნაწილში განჩინებები ხშირ შემთხვევაში მსგავსია. უმრავლესობაში არ არის გამოკვეთილი გადაუდებელი აუცილებლობის საჭიროება, თითქმის არაფერია ნათქვამი იმ საფრთხეების ან რისკების შესახებ, რაც შესაძლოა დაყოვნებას გამოეწვია.
- სასამართლო, უმეტესად, ისე ამტკიცებს საპროცესო შეთანხმებას, რომ სხდომაზე არ მსჯელობს, რამდენად კანონიერი და სამართლიანია შუამდგომლობაში ასახული სასჯელი. ბოლო წლის მონაცემებით, მონიტორინგი ამ მიმართულებით მცირე გაუმჯობესებას აჩვენებს. კერძოდ, თუ წინა წლებში საპროცესო შეთანხმების კანონიერებაზე მსჯელობა 2-3%-ის ფარგლებში ხდებოდა, 2019 წლის მარტი - 2020 წლის თებერვლის საანგარიშო პერიოდში 9% შეადგინა;
- მონიტორინგმა ბოლო 4 წლის განმავლობაში გამოავლინა გამამართლებელი განაჩენების მზარდი ტენდენცია. ამას ადასტურებს საერთო სასამართლოების ოფიციალური სტატისტიკური მონაცემებიც. კერძოდ, 2016 წელს გამამართლებელი განაჩენი დადგა საქმეთა 3%-ში, 2017 წელს - 4%-ში;  2018 წელს - 8%-ში; 2019 წელს - 10%-ში, ხოლო 2020 წლის 6 თვის მონაცემით - საქმეთა 9%-ში.
- სისხლის სამართლის სხდომების გაჭიანურება საიას სასამართლო მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი მნიშვნელოვანი ხარვეზია. არაერთი საქმე წლების განმავლობაში ისე მიმდინარეობს, რომ მასზე კონკრეტული სამართლებრივი შედეგი არ დგება. შეინიშნება როგორც კანონმდებლობით განსაზღვრული ვადების დარღვევის პრობლემა, ასევე შემთხვევები, როდესაც ვადები პირდაპირ არ ირღვევა, თუმცა, ობიექტური დამკვირვებლის შეფასებით, აშკარად საქმის არაგონივრულ დროში განხილვის შთაბეჭდილება რჩება;
მონიტორინგის პროექტის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის გულუხვი დახმარების წყალობით, რომელიც აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მეშვეობით იქნა გაწეული. ანგარიშის შინაარსზე პასუხისმგებელია საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია. ის არ ასახავს USAID-ის, აშშ-ის მთავრობის ან „აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის“ შეხედულებებს.

The aim of the report is to identify practical and legislative flaws, as well as positive trends, as a result of attending criminal court trials and analyzing identified cases. The given four year monitoring report covers issues relating to criminal proceedings from March 2016 to February 2020 and key trends revealed since the launch of the monitoring to the present day.
The main findings of the report relate to the tendencies revealed on preventive measures, proper judicial control over investigative actions and plea bargaining, gaps in different stages of the process, The report pays special attention to the tendencies on domestic violence, drug crimes and crimes related to social background.
The report revealed:
-In the last two reporting periods, the number of defendants appearing before the first court hearing with the status of the detainee has been significantly rising. In particular, 518 (76%) out of 686 defendants appeared in court as detainees, which is 8 percent higher than in the previous reporting period, and it is 20 percent more if we compare the data to the statistics prepared two years ago;
-The proper judicial control over the lawfulness of arrests is still an issue, which might be due to legislative flaws. In the majority of cases, judges did not examine the lawfulness of detention;
-The monitoring shows that the rate the Prosecutor’s Office is requesting detention is increasing. In particular, in the reporting period from March 2017 through February 2018, the rate of motioning for remand defendants in custody was 45%, in subsequent years, it increased by 15 percent, then by 6 percent, finally accounting for 66%;
-The Prosecutor’s Office, in the majority of cases, appeals to the court for remand detention whenever a person is charged with domestic violence or domestic crime. During the court monitoring, in the period from February 2017 to February 2018, the Prosecutor’s Office requested the imposition of remand detention as a measure of restraint in 79% of cases, in the period of March 2018 - February 2019 – in 90% cases, and in March 2019 - February 2020 - in 87% cases;
-The rare use of alternatives to detention and bail still remains a problem. From 1332 court hearings the court applied personal surety in merely 8 cases, the agreement on not to leave and proper conduct in 28 cases, no restraint measures in 51 cases. In the rest of the cases, the court imposed bail or remand detention as a measure of restraint;
-The last three reports prepared by GYLA have highlighted the growing rate of the unsubstantiated imposition of remand detention. For example, in the reporting period from March 2018 through February 2019, 49 (15%) out of 322 detention were unsubstantiated, while in the reporting period 2019-2020, 69 (21%) remand detention out of 334 were unjustified;
-The formality of reviewing the two-month remand detention prescribed by the law is still a problem. The court rarely replaces the detention with a lenient form of preventive measure even in the cases where the risks identified at the moment of imposing the remand detention as a measure of restraint have been minimized. During the reporting period from March 2018 through February 2019, the court left the custody unchanged in 195 (92%) out of 213 cases, while in the reporting period of the following years, the judges did not replace remand detention in 182 (96%) out of 190 cases at the court hearings reviewing the detention.
-Based on the information obtained from 4 court, the prosecutor's office appealed to the court to review searches/ seizures carried out under urgency in 49,272 cases, while the court rejected only 676 (1%) appeals.
-GYLA studied 194 court rulings issued by the Courts approving the searches and seizures, often tend to be identical in the reasoning part. The majority of the rulings do not indicate the need for urgency and almost nothing is said about the dangers or risks that might have been caused if the operation had been delayed.
-The court approves a plea agreement during a court hearing mostly in a way that the judge does not discuss how lawful and fair the sentence stipulated in the plea agreement motion is. According to the data of the last year, the monitoring shows a slight improvement in this regard. In particular, if in previous years the lawfulness and fairness of the plea agreement was examined in 2-3% of cases, in the reporting period of March 2019 through February 2020, the rate amounted to 9%;
-The GYLA’s court monitoring of the last four years has revealed a growing trend of acquittals. Furthermore, according to the official statistical data provided by the common courts, the rate of acquittals has increased, in particular, in 2016 the number of acquittals was 3%, in 2017 - 4%; in 2018 - 8%; in 2019 - 10%, and in the 6 months of 2020 - in 9% of cases;
-Prolonged criminal court hearings are a significant shortcoming identified by the GYLA’s court monitoring. The monitoring has identified a number of cases that have been deliberated for years without a specific legal outcome. There are also cases of violation of the timeframes provided by the legislation, as well as cases when there is no direct violation of the timeframes prescribed by the law, yet the objective observer may develop the impression that the case is reviewed without adhering to reasonable timeframes
The monitoring project has been made possible by generous support from the American people through USAID. Contents of this report are the sole responsibility of Georgian Young Lawyers’ Association and it does not reflect the opinion of USAID, the U.S. Government or the East-West Management Institute.