01 ივნისი, 202003:44
საია-მ პარლამენტის წევრების მიერ1 ინიცირებულ შრომის კოდექსში ცვლილებების პაკეტის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და ადამიანის უფლებების დაცვის კომიტეტებს მოსაზრებები წარუდგინა.
საია დადებითად აფასებს შრომის კოდექსის პროექტში ისეთ ცვლილებებს, როგორიცაა: დასაქმებულის შრომითი დისკრიმინაციისგან დაცვის სამართლებრივი ჩარჩოს გაუმჯობესება და გონივრული მისადაგების ცნების განსაზღვრა, შრომითი ხელშეკრულების წერილობით დადების ვალდებულების შემოღება და ზეგანაკვეთური სამუშაოს რეგულირება, სტაჟირების გავლის საკითხის მოწესრიგება, დეკრეტული შვებულების ცნების ახლებურად ჩამოყალიბება, მამობის გამო ანაზღაურებადი შვებულების აღების განსაზღვრა და სხვ. გარდა ამისა, საია მიესალმება, „შრომის ინსპექციის შესახებ“ წარმოდგენილი კანონის პროექტით, შრომის ინსპექციის სამსახური შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებულ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირად ჩამოყალიბებას და მისი უფლებამოსილებების გაზრდას შრომის კანონმდებლობის დანერგვის ზედამხედველობის სფეროში.
საია აქტიურად იყო ჩართული საქართველოს პარლამენტში შრომის კოდექსის პროექტზე შექმნილ სამუშაო ჯგუფის საქმიანობაში, სადაც ორგანიზაციის მიერ მიწოდებული შენიშვნების გარკვეული ნაწილი გაითვალისწინეს, მათ შორის: შრომითი ხელშეკრულების ზეპირად დადების შესაძლებლობა გამონაკლის შემთხვევებში, უკანონოდ გათავისუფლებული დასაქმებულისათვის განაცდური ხელფასის ზღვრული ოდენობის დადგენის არაკონსტიტუციური ხასიათი, შრომის ინსპექციის საზედამხედველო უფლებამოსილებების გაზრდა და სხვ.
იმის მიუხედავად, რომ „შრომის კოდექსში“ ცვლილებები და „შრომის ინსპექციის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტი ზრდის დასაქმებულის სამართლებრივი დაცვის გარანტიებს,  საია-მ საჭიროდ მიიჩნია საქართველოს პარლამენტისათვის დამატებითი შენიშვნების წარდგენა, რათა ხელი შეუწყოს პროექტის გაუმჯობესებას და არსებული ხარვეზების დახვეწას.
შრომის კოდექსში ცვლილებების პროექტთან დაკავშირებით წარდგენილი შენიშვნები ეხება შემდეგ საკითხებს:
- შრომითი ურთიერთობის არსებული განმარტების გაფართოება და მასში არაანაზღაურებადი სტაჟირების პერიოდის ჩათვლა;
- გონივრული მისადაგების პრინციპის ეფექტური დანერგვისათვის შესაბამისი ღონისძიებების დეტალური გაწერა და საჯარო და კერძო სექტორებს შორის ტვირთის პროპორციული გადანაწილება. ასევე, გონივრული მისადაგების დისკრიმინაციის ერთ-ერთ ფორმად აღიარება;
- ერთ თვეზე მეტი ვადით ზეპირად დადებული ხელშეკრულების ბათილად გამოცხადების თავის არიდების მიზნით დამატებითი გარანტიების შექმნა;
- განსაზღვრული ვადით ხელშეკრულების დადებისას კანონით დადგენილი გამონაკლისი შემთხვევების გვერდის ავლის თავიდან არიდების მიზნით დამატებითი გარანტიების შექმნა;
- დედობის გამო შვებულების, მამობის გამო შვებულების და მშობლობის გამო შვებულების პერიოდზე გასაცემი ფულადი დახმარების ოდენობის განსაზღვრა დასაქმებულის თვიური საშუალო შრომის ანაზღაურების 80 პროცენტით, რაც წარმოდგენილი იყო შრომის კოდექსის პროექტის პირველად ვერსიაში;
- იმ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი სამსახურების კანონის საფუძველზე განსაზღვრა, რომლის მიხედვითაც სასამართლოს ენიჭება უფლებამოსილება ერთჯერადად გადადოს გაფიცვის დაწყება ან/და შეაჩეროს;
- შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის საფუძვლების ამომწურავი ჩამონათვალის დადგენა და გათავისუფლების საფუძვლებიდან „სხვა ობიექტური გარემოების“ ამოღება;
- შრომითი ურთიერთობიდან წარმოშობილ დავებზე ზოგადი ხანდაზმულობის 3 წლიანი ვადის 1 წლამდე შემცირების პრობლემური ხასიათი, განსაკუთრებით სახელფასო დავალიანების ანაზღაურების საკითხებზე;
- შრომითი დისკრიმინაციის დადგენასთან დაკავშირებით უფლებამოსილი ორგანოების მანდატის ნათლად ჩამოყალიბება, რათა არ მოხდეს მათ შორის უფლებამოსილებების გადაფარვა და განსხვავებული პრაქტიკის შექმნა;
- „მინიმალური ანაზღაურების შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტზე დროულად და საზოგადოების ფართო ჩართულობით მუშაობის დაწყება.
„შრომის ინსპექციის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით წარდგენილი შენიშვნებია:
- შრომის ინსპექტორის სამართლებრივი სტატუსის შესაბამისობაში მოყვანა საქართველოს კანონმდებლობით საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებში დასაქმებული პირის სამართლებრივ სტატუსთან;
- შრომის ინსპექციისთვის მინიჭებული დისკრეციული უფლებამოსილების ფარგლების შემცირება პროპორციული ადმინისტრაციული სახდელის შერჩევის მიზნით, კერძოდ: სახდელის დაკისრების ზოგადი და ძირითადი პრინციპების, ასევე სახდელის შერჩევისას გასათვალისწინებელი გარემოებების ჩამონათვალის განსაზღვრა;
- შრომის ინსპექტორის ინტერესთა კონფლიქტის წარმოშობის საფუძვლების დეტალური მოწესრიგება, კერძოდ პირდაპირი და არაპირდაპირი ინტერესის განმარტება, ასევე სამსახურებრივი შეუთავსებლობის საკითხის რეგულირება;
- შრომის ინსპექციის სამსახურის ყოველწლიური ანგარიშის წარდგენის ვადის განსაზღვრა კალენდარული წლის დასრულებიდან 3 თვის განმავლობაში და მისთვის ანალიტიკური შინაარსის მიცემა.
საია იმედს გამოთქვამს, რომ საქართველოს პარლამენტი გაითვალისწინებს წარდგენილ მოსაზრებებს და ასახავს საბოლოო ვერსიაში.
1ინიციატორი საქართველოს პარლამენტის წევრები არიან: დიმიტრი ცქიტიშვილი, სოფიო კილაძე, დავით მათიკაშვილი, თამარ ჩუგოშვილი, ირაკლი კობახიძე, რატი იონათამიშვილი, თამარ ხულორდავა.

GYLA submitted its opinions on the package of amendments to the Labor Code initiated by the members of the Parliament1 to the Committees on Health Care and Human Rights of the Parliament of Georgia.
GYLA positively assesses the amendments to the draft Labor Code, such as: improving the legal framework for the protection of employees from labor discrimination and defining the concept of reasonable accommodation, introducing the obligation to enter into a written employment contract and regulating overtime work, arranging the internship issues, developing a new formulation for the concept of maternity leave, determination of paid leave due to paternity and so on. In addition, GYLA welcomes the draft law on Labor Inspection, according to which the Labor Inspection Service shall be established as a Legal Entity under Public Law (LEPL) under the subordination of the Ministry of Labor, Health and Social Affairs and its powers shall be increased to oversee the introduction of labor legislation.
GYLA was actively involved in the activity of the working group created in the Parliament of Georgia working on the draft Labor Code, where some of the remarks made by the organization were taken into account, including the following: possibility of concluding an employment contract in oral form in exceptional cases, unconstitutional nature of the threshold amount of idle time salary determined for an illegally dismissed employee, increasing the supervisory powers of the Labor Inspectorate and so on.
Although the amendments to the Labor Code and the draft law on Labor Inspection of Georgia increase the guarantees of legal protection for employees, GYLA considered it necessary to submit additional remarks to the Parliament of Georgia to promote project improvement and eliminate the existing shortcomings.
The remarks submitted on the draft amendments to the Labor Code concern the following issues:
- Expansion of the existing definition of labor relations and to include in it the period of unpaid internships;
- Detailed writing down of the relevant measures for effective implementation of the principle of reasonable accommodation and proportional distribution of a burden between the public and private sectors. Also, recognition of reasonable accommodation as one form of discrimination;
- Creation of additional safeguards to avoid annulment of an orally concluded contract for more than one month term;
- Creation of additional safeguards in order to avoid bypassing the derogations established by the law when concluding a contract for a specified period of time;
- Determination of the amount of maternity leave, paternity leave and parental leave to be paid as 80% of the average monthly salary of the employee, which has been presented in the first version of the draft Labor Code;
- Determination of the essential services based on the law, according to which the court is given the authority in a single time to postpone the start of a strike and/or suspend it;
- Identification of a comprehensive list of grounds for termination of employment relationship and removal of the "other objective circumstances" from the grounds for dismissal;
- Problematic nature of the reduction of the general 3-year statute of limitations on disputes arising from the employment relationship to 1 year, especially on the issue of salary arrears compensation;
- Clear definition of the mandate of the authorized bodies in connection with the establishment of labor discrimination, in order not to overlap the powers between them and to create a different practice;
- Timely commencement of the work on the draft law of Georgia on Minimum Wage with the broad involvement of the society.
The remarks submitted regarding the draft law of Georgia on Labor Inspection are as follows:
- The legal status of the labor inspector shall be in compliance with the legal status of a person employed by legal entities under public law based on the legislation of Georgia;
- Reducing the scope of discretionary powers granted to the labor inspectorate in order to select a proportional administrative penalty, in particular: determination of the general and basic principles for the imposition of a penalty, as well as the list of circumstances to be considered when selecting a penalty;
- Detailed regulation of the grounds for the origin of the conflict of interest for the labor inspector, in particular the definition of direct and indirect interest, as well as the regulation of the issue of incompatibility of position duties;
- Determination of the deadline for submitting the annual report of the Labor Inspection Service within 3 months after the end of the calendar year and giving it analytical content.
GYLA hopes that the Parliament of Georgia will take into account the presented opinions and reflect them in the final version.