საია მოუწოდებს უზენაესი სასამართლოს პლენუმს საგანგებო მდგომარეობის დასრულებამდე შეაჩეროს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლის დანიშვნის პროცედურები
2020-03-30 22:32
საკონსტიტუციო სასამართლო  10 წლის ვადით განწესებული 9 მოსამართლისაგან შედგება, მათგან სამს უზენაესი სასამართლოს პლენუმი ნიშნავს1. კანდიდატს ასახელებს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე2. გადაწყვეტილების მიღებად დამსწრეთა 2/3-ია საჭირო.3
საკონსტიტუციო სასამართლოში ერთი მოსამართლის თანამდებობა 2019 წლის 5 დეკემბერიდანაა თავისუფალი. მიუხედავად  მოწოდებისა4, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელმა დაარღვია კანონი და ამ დრომდე არ გადადგა ვაკანსიის შესავსებად საჭირო ნაბიჯები. ეს პროცესი, დღეს, საგანგებო მდგომარეობის პირობებში, მოულოდნელად, დაინიცირდა. ხვალ, 31 მარტს 15:00 საათზე, გაიმართება პლენუმის სხდომა, რომლის დღეს წესრიგის ერთადერთი საკითხი საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრის დანიშვნაა5.
პლენუმისათვის კანონით დაკისრებული მოვალეობა სასამართლოსადმი ხალხის ნდობის და რწმენის განმტკიცებაა6, თუმცა ეს ნაბიჯი კიდევ ერთხელ აყენებს კითხვის ნიშნის ქვეშ სასამართლოს მესვეურების კეთილსინდისიერებას. იმ ვითარებაში, როდესაც ქვეყნის წინაშე მნიშვნელოვანი გამოწვევები დგას, როცა პანდემიის გავრცელებისგან შეჩერების მიზნით სასამართლო სხდომებიც კი ელექტრონულად მიმდინარეობს, პლენუმის სხდომის ჩანიშვნა, გაუგებარია. ამგვარ სიტუაციაში ასევე შეუძლებელია საკითხის გარშემო ჯეროვანი დისკუსიის გამართვა, ხოლო სხდომის ფორმალურად ღიაობა ვერ შეავსებს საჯარო მსჯელობის იმ დეფიციტს, რასაც საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლის  ამ პირობებში დანიშვნა წარმოშობს. ეს ქმედება მმართველი გუნდისა და კლანის მიერ სასამართლო ხელისუფლების ორგანოებზე საკუთარი გავლენის კიდევ უფრო განვრცობას ემსახურება.
მოვუწოდებთ უზენაესი სასამართლოს პლენუმს, დროებით, საგანგებო მდგომარეობის გაუქმებამდე, შეაჩეროს პროცესი, ხოლო მისი განახლების შემდეგ, კენჭისყრამდე გონივრული დროით ადრე, განხილვის მიზნით, საზოგადოებას წარმოუდგინოს ინფორმაცია კანდიდატის შესახებ.
______________________________________________
1 საერთო სასამართლოების შესახებ  ორგანული კანონის მე-18 მუხლის მე-2 პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტი.
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ ორგანული კანონის მე-7 მუხლის, მე-2 პუნქტი.
იქვე.
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის, „უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი კანონს არღვევს“ კოალიციის ვებგვერდი, ხელმისაწვდომია:http://coalition.ge/index.php?article_id=227&clang=0, განახლებულია 30/03/10.

Constitutional Court consists of 9 justices serving for a term of 10 years, three of whom are appointed by the plenum of the Supreme Court1. Chairperson of the Supreme Court of Georgia nominates the candidate2Two-thirds of the votes are required for decision making3.
The position of one of the justice in the Constitutional Court has been vacant since December 5, 2019. Despite the call4, the acting chairman of the Supreme Court breached the law and has not yet taken the necessary steps to fill the vacancy. This process was suddenly initiated today in a state of emergency. Tomorrow, on March 31, at 15:00, a plenary session will be held, the only issue of which is the appointment of a member of the Constitutional Court5.
The duty determined by law is to strengthen the trust and confidence of the people in the court6, but this step once again calls into question the integrity of court officials. In the face of significant challenges facing the country, even when court hearings are held electronically to stop the spread of the pandemic, it is unclear to appoint the date of the plenary session. In such a situation it is also impossible to have a proper discussion on the issue and the formal openness of the session cannot fill the deficit of public discussion that the appointment of justice by the Constitutional Court in these circumstances. The move serves to further expand its influence on the judiciary system by the ruling team and clan.
We call on the Plenum of the Supreme Court to suspend the process temporarily, before the state of emergency is lifted and, after its renewal to provide the public with information about the candidate for a reasonable time prior to the vote.
______________________________________________
1 Article 18(2)(c) of Organic Law of Georgia on Common Court
2 Article 7(2) of Organic Law of Georgia on the Constitutional Court of Georgia
3 Ibid
4 Coalition for Independent and Transparent Judiciary; The Acting Chief Justice is violating the Law, coalition web-page: available at http://coalition.ge/index.php?article_id=227&clang=0, updated 30/03/10.