2022 წლის 14 აგვისტოს, საიამ თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართა და გაასაჩივრა ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 2022 წლის 12 აგვისტოს განკარგულება, რომლითაც საარჩევნო ადმინისტრაციამ სენაკის მუნიციპალიტეტის 64.04 მაჟორიტარულ ოლქში შუალედური არჩევნები დანიშნა.[1] საია ცესკოს განკარგულების ბათილობას ითხოვს. სასამართლო სხდომა 15 აგვისტოს, 16:00 საათზე გაიმართება.
გასაჩივრებულ განკარგულებაში ცესკომ არჩევნების დანიშვნის საფუძვლად მიუთითა ის ფაქტი, რომ საკრებულოს მაჟორიტარ წევრს, ვახტანგ წურწუმიას (პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“) 2022 წლის 31 მაისიდან ვადაზე ადრე შეუწყდა საკრებულოს წევრის უფლებამოსილება.
საია მიიჩნევს, რომ სენაკში საკრებულოს შუალედური არჩევნების დანიშვნა კანონს არ შეესაბამება, ვინაიდან ეს საკრებულო უკვე 6 თვეზე მეტია არ შეკრებილა, რის გამოც მისი უფლებამისილების შეწყვეტის უპირობო საფუძველი და შესაბამისად, მუნიციპალიტეტში რიგგარეშე არჩევნების დანიშვნის წინაპირობები არსებობს.
ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის მიხედვით, საკრებულოს უფლებამოსილება ვადამდე შეუწყდება, თუ ის ზედიზედ 6 თვის განმავლობაში არ შეიკრიბება.[2] საკრებულოს უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტა არის მუნიციპალიტეტში პირდაპირი სახელმწიფო მმართველობის შემოღების საფუძველი,[3] რომლის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს მთავრობა.[4] პირდაპირ სახელმწიფო მმართველობას ამ შემთხვევაში განახორციელებს მუნიციპალიტეტის მერი.[5]
სენაკის მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანო ბოლოს 2021 წლის 17 დეკემბერს შეიკრიბა.[6]ამ თარიღის შემდეგ იყო სხდომის ჩატარების 10-ზე მეტი მცდელობა, თუმცა ისინი, კვორუმის არარსებობის გამო, ვერ გაიმართა.[7] მიმდინარე წლის 9 თებერვალს სენაკის საკრებულოს 16 დეპუტატი, პარტია „გახარია საქართველოსთვის“ და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“, შეიკრიბა საკრებულოს სხდომათა დარბაზში. მიუხედავად იმისა, რომ სხდომის გახსნის კვორუმი არ ჰქონდათ (ამისთვის საჭირო იყო 17 დეპუტატის რეგისტრაცია), მათ ჩათვალეს, რომ ისევ მოქმედებდა 2021 წლის 3 დეკემბრის კვორუმი და სხდომა უფლებამოსილი იყო, მიეღო გადაწყვეტილებები; ამ მოტივაციაზე დაყრდნობით, დეპუტატებმა ცნეს დამატებით ერთი წევრის (პროპორციული წესით არჩეული დეპუტატის ადგილმონაცვლე, გახარია საქართველოსთვის პარტიიდან) უფლებამოსილება, აგრეთვე გადაირჩიეს დროებითი ხმის დამთვლელი და სამანდატო კომისიები.[8] ამავე შემადგენლობამ, 23 თებერვალს საკრებულოს თავმჯდომარეც აირჩია.[9] აღნიშნული გადაწყვეტილებები პარტია „ქართულმა ოცნებამ“ სენაკის რაიონულ სასამართლოში გაასაჩივრა.[10] მოსარჩელის შუამდგომლობის საფუძველზე, ამ გადაწყვეტილებების მოქმედება სასამართლომ შეაჩერა.[11] ამჟამად საქმე კვლავ სასამართლო განხილვაშია, ხოლო სენაკის საკრებულოს სხდომის ჩატარება 23 თებერვლის შემდეგ აღარ უცდია.
ეს საკრებულო ერთ-ერთი იყო იმ 6-დან, სადაც, არჩევნების შედეგების მიხედვით, ვერც ერთმა პარტიამ დამოუკიდებლად უმრავლესობა ვერ მოიპოვა, ხოლო იქ წარმოდგენილ პოლიტიკურ ძალებს შორის კონსენსუსის არარსებობის გამო, ფუნქციონირება ვერ დაიწყო. როგორც აღმოჩნდა, მხოლოდ სენაკის საკრებულოში წარმოდგენილ პარტიებს შორის ვერ მოინახა სივრცე იმ საწყისი კონსენსუსისთვის, რომელიც მხოლოდ სხდომაზე მისვლას მოიაზრებდა. ამ მუნიციპალიტეტში, ბათუმისგან განსხვავებით, „ქართული ოცნების“ პარტიის წევრები უცხადებდნენ ბოიკოტს სხდომებს, რის გამოც სხვა პარტიები სხდომის გახსნის კვორუმს ვერ აგროვებდნენ.[12] ეს მდგომარეობა თავდაპირველად გამოიწვია იმან, რომ პარტია „საქართველოსთვის“ 1-მა წევრმა დეკემბერშივე უარი თქვა მანდატზე.[13] შედეგად, მისი ადგილმონაცვლის დამტკიცებამდე, ოპოზიციის წარმომადგენლობა საკრებულოში შემცირდა იმ ოდენობამდე, რაც საკმარისი არ იყო სხდომის გახსნისთვის. სწორედ ამ ვითარებით ისარგებლა „ქართულმა ოცნებამ“ და ბოიკოტი გამოუცხადა სხდომებს. ბოლო სხდომა, რომელსაც „ქართული ოცნების“ დეპუტატები ესწრებოდნენ, სწორედ 17 დეკემბერს გაიმართა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ მიმდინარე წლის მაისში პარლამენტმა ცვლილებები შეიტანა ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსში, რომლის გარდამავალი რეგულირებით, ბათუმისა და სენაკის საკრებულოებში სხდომის გახსნასთან დაკავშირებული კვორუმის პრობლემა იხსნებოდა იმით, რომ საკრებულოს წევრებად ავტომატურად ჩაითვლებოდნენ საარჩევნო კომისიის სამართლებრივი აქტით ასეთად ცნობილი პირები.[14] ამის მიუხედავად, სენაკის საკრებულომ მაინც ვერ შეძლო შეკრება, ვინაიდან საკანონმდებლო ცვლილებებიდან რამდენიმე დღეში საკრებულოს ერთ-ერთმა მაჟორიტარმა წევრმა, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“, მანდატი დატოვა.[15] ამ ფაქტმა სწორედ ის გადამწყვეტი 1 დეპუტატი წაართვა სენაკის საკრებულოს ოპოზიციურ ფლანგს, რომლის დასწრების შემთხვევაში ეს ორგანო შეკრებას, შემდეგ კი ფუნქციონირების დაწყებას მოახერხებდა.
საია მიიჩნევს, რომ 9 და 23 თებერვლის სხდომები სათანადო კვორუმის არარსებობის გამო ლეგიტიმური არ იყო, რის გამოც დეპუტატთა შეკრება საკრებულოს სხდომად ვერ ჩაითვლებოდა.[16] შესაბამისად, სენაკის საკრებულოს 2022 წლის 17 ივნისიდან უფლებამოსილება უნდა შეწყვეტოდა (6 თვე ბოლო, 17 დეკემბრის შეკრებიდან). ამდენად, ამ თარიღიდან ავტომატურად გაჩნდა საკრებულოს უფლებამოსილების შეწყვეტის საფუძველი, რის შემდეგაც მთავრობა ვალდებული იყო გამოეცა სამართლებრივი აქტი ამ მუნიციპალიტეტში პირდაპირი სახელმწიფო მმართველობის შემოღების შესახებ. ეს გარემოება კი, თავის მხრივ, არის ამ მუნიციპალიტეტში რიგგარეშე არჩევნების ჩატარების წინაპირობა, რომელიც, კანონის მიხედვით, 2023 წლის აპრილში უნდა გაიმართოს.[17]
ამდენად, ორგანიზაციის აზრით, 6 თვის განმავლობაში სენაკის საკრებულოს არ შეკრება უკვე არის ავტომატური საფუძველი ამ საკრებულოს უფლებამოსილების შეწყვეტისათვის, ხოლო ცესკოს მიერ არალეგიტიმური ორგანოს შემადგენლობის შესავსებად შუალედური არჩევნების დანიშვნა კანონს არ შეესაბამება.
[1] „მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანოს - საკრებულოს 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნების მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემით გასამართი თვითმმართველის თემის - სენაკის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს შუალედური არჩევნების დანიშვნის შესახებ“ საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 2022 წლის 12 აგვისტოს N153/2022 განკარგულება, ცესკოს ვებგვერდი, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3dtpoxn, განახლებულია: 13.08.2022.
[2] ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსი, 142-ე მუხლის 1-ლი პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტი.
[3] იქვე, 144-ე მუხლის მე-3 პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტი.
[4] იქვე, 143-ე მუხლის 1-ლი პუნქტი.
[5] იქვე, 144-ე მუხლის მე-2 პუნქტი.
[6] ნინო კაპანაძე, „უმცირესობა უმრავლესობაში, პროცედურული ომი და არჩევნების შემდგომი კრიზისი საკრებულოებში, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, 2022, გვ. 19-20, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3Al60M0, განახლებულია: 13.08.2022.
[8] „გადაწყვეტილება კვორუმის გარეშე? - რა მოხდა სენაკის საკრებულოში, საინფორმაციო პორტალი „რადიო თავისუფლება“, 2022 წლის 10 თებერვალი, ხელმისაწვდომია: https://www.radiotavisupleba.ge/a/31696415.html, განახლებულია: 13.08.2022
[9] „ოპოზიციამ სენაკის საკრებულოს თავმჯდომარე პროცედურული დავის ფონზე აირჩია“, საინფორმაციო პორტალი „civil.ge“, 2022 წლის 23 თებერვალი, ხელმისაწვდომია: https://civil.ge/ka/archives/474544, განახლებულია: 13.08.2022.
[10] „„ქართული ოცნება“ სასამართლოს მიმართავს – სენაკის საკრებულოში დავა გრძელდება“, საინფორმაციო პორტალი „netgazeti.ge”, 2022 წლის 23 თებერვალი, ხელმისაწვდომია: https://netgazeti.ge/news/592988/, განახლებულია: 13.08.2022.
[11] სენაკის რაიონული სასამართლოს 2022 წლის 23 თებერვლის N2/22-2022 განჩინება „სარჩელის აღძვრამდე უზრუნველყოფის ღონისძიების გამოყენების შესახებ“.
[12] იხ. „უმცირესობა უმრავლესობაში, პროცედურული ომი და არჩევნების შემდგომი კრიზისი საკრებულოებში“, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, გვ. 19-21.
[13] „გახარია საქართველოსთვის“ სენაკის საკრებულოს წევრმა დეპუტატის მანდატი დატოვა“, საინფორმაციო პორტალი „Livepress.ge”, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3w194KV, განახლებულია: 13.08.2022.
[14] „საქართველოს ორგანულ კანონში „ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსი“ ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კანონი (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე (www.matsne.gov.ge), 25.05.2022, სარეგისტრაციო კოდი: 010250000.04.001.018029), მე-2 მუხლი.
[15] „სენაკის საკრებულოს წევრმა, ვახტანგ წურწუმიამ, რომელიც, ენმ-ს წევრების განცხადებით, დილიდან გაუჩინარებული იყო, მანდატი დატოვა, საინფორმაციო პორტალი „რუსთავი 2“, 2022 წლის 30 მაისი, ხელმისაწვდომია: https://rustavi2.ge/ka/news/230408, განახლებულია: 13.08.2022.
[16] „უმცირესობა უმრავლესობაში, პროცედურული ომი და არჩევნების შემდგომი კრიზისი საკრებულოებში“, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია.

On August 14, 2022, GYLA appealed to the Tbilisi City Court, challenging the Central Election Commission's decree of August 12, 2022, by which the election administration had scheduled by-elections in the 64.04 majoritarian district of Senaki Municipality.[1] GYLA demands the revocation of the decree of the CEC. The court session will be held on August 15 at 4:00 pm.
In the contested decree, the CEC cited the early termination of the term of the majoritarian member of Senaki Sakrebulo, Vakhtang Tsurtsumia (of United National Movement) starting from May 31, 2022, as a precondition for scheduling the by-elections.
GYLA believes that the scheduling of by-elections of the Senaki City Sakrebulo is not in accordance with the law, since this Sakrebulo has not convened for more than six months, therefore, there is an unconditional basis for the termination of its powers and consequently, the conditions for the scheduling of extraordinary elections in the municipality are met.
According to the Code of Local Self-Government, the powers of the Sakrebulo are terminated prematurely if it fails to convene for six consecutive months.[2] The early termination of the powers of the City Sakrebulo is the basis for the introduction of direct state governance in the municipality[3], which is decided by the Government of Georgia.[4] In this case, the mayor of the municipality exercises direct state governance.[5]
The representative body of Senaki Municipality last convened on December 17, 2021.[6] Since then, there were more than ten attempts to hold a sitting, but they failed due to the lack of a quorum.[7] On February 9, 2022, sixteen deputies from Senaki City Sakrebulo belonging to the Gakharia`s party “For Georgia” and the United National Movement gathered in the Sakrebulo assembly hall. Although they did not have a quorum to open the session (17 deputies were required to register for it), they considered that the quorum of December 3, 2021, was still valid and hence the session was authorized to make decisions. On this ground, the deputies recognized the powers of an additional member (alternate for proportionally elected Sakrebulo member from the Gakharia`s party “For Georgia”) and elected a temporary vote-counter and mandate commission.[8] The same composition was later used to elect the chairperson of the Sakrebulo on February 23.[9] The “Georgian Dream” in the Senaki District Court challenged the above-given resolutions.[10] At the plaintiff's request, the effect of these decisions was suspended by the court.[11] Currently, the case is still under judicial review, and the Senaki City Sakerbulo did not attempt to convene after February 23.
Senaki City Sakrebulo was one of the six Sakrebulos in which, according to the election results, no party could independently win a majority, and due to the lack of consensus among the political parties represented there, it could not start functioning properly. As it turned out, among the parties represented in the Senaki City Sakrebulo no room could be found even for the initial consensus that was necessary for attending the sitting. In contrast to Batumi, in Senaki, the members of the “Georgian Dream” were boycotting the sessions, so that the other parties did not have a quorum to open the sitting.[12] This situation was initially caused by the fact that one of the Sakrebulo members from the party “For Georgia” resigned his mandate in December.[13] As a result, even before the recognition of his alternate, the representation of the opposition in the Sakrebulo was reduced to the point that the session could not be opened. “Georgian Dream” took advantage of this situation and announced a boycott of the sessions. The last session attended by the deputies of “Georgian Dream” was held on December 17.
It is also worth mentioning that in May 2022, the Parliament made amendments to the Code of Local Self-Government. The transitional provision solved the problem of a quorum for the opening of the sittings of the Batumi and Senaki City Sakrebulos with the introduction of the provision that the terms of the City Sakrebulo members are automatically recognized by the legal act of the Election Commission.[14] Nevertheless, the Senaki City Sakrebulo was unable to convene because a few days after the legislative amendments, one of the majoritarian deputies of the City Sakrebulo, belonging to the United National Movement, resigned his mandate,[15] leaving the opposition wing of the Senaki Sakrebulo without the crucial member in whose presence the body could have convened and started functioning.
GYLA believes that the meetings on February 9 and February 23 were not lawful because a quorum was not present, and therefore the meeting of deputies could not be considered a sitting of the Sakrebulo.[16]Consequently, the powers of the Senaki City Sakrebulo should have been terminated on June 17, 2022 (six months after the last meeting of December 17). From that date, therefore, the grounds for the termination of the powers of the Sakrebulo automatically occurred, whereupon the government was obliged to issue a legal act on the introduction of direct state governance in that municipality. This condition, in turn, is the prerequisite for holding by-elections in this municipality, which, according to the law, are supposed to be held in April 2023.[17]
Thus, according to the organization, the failure of the Senaki City Sakrebulo to convene within six months is already an automatic basis for the termination of the powers of that Sakrebulo, and the appointment of by-elections by the CEC to fill the composition of an illegitimate body is not in accordance with the law.
[1] Decree N153/2022 of the Central Election Commission of Georgia, August 12, 2022, “On the scheduling of by-elections of the representative body of the Municipality – Sakrebulo, to be held under the majoritarian voting system of the self-governing constituency – Sakrebulo of Senaki Municipality October 2, 2021”, CEC website, available at: https://bit.ly/3dtpoxn, updated: 08/13/2022.
[2] Code of Local Self-Government, Article 142, Paragraph 1, Sub-paragraph “c”.
[3] Ibid., Article 144, paragraph 3, subparagraph “b”.
[4] Ibid., Paragraph 1 of Article 143.
[5] Ibid., Paragraph 2 of Article 144.
[6] Nino Kapanadze, “Minority in the Majority, Procedural War and Post-Election Crisis in Sakrebulos,” The Georgian Young Lawyers` Association, pp. 19-20, available at: https://bit.ly/3Al60M0, updated: 08/13/2022.
[8] “Decision without a quorum? - What happened in Senaki Sakrebulo,” “ Information portal “Radio Liberty”, February 10, 2022, available at: https://www.radiotavisupleba.ge/a/31696415.html, updated: 08/13/2022.
[9] “Opposition Elected Senaki Sakrebulo Chairperson amid in Procedural Dispute,” Information portal “Civil.ge”, February 23, 2022, available at: https://civil.ge/ka/archives/474544, updated: 08/13/2022.
[10] “Georgian Dream appeals to the court - the dispute in Senaki City Sakrebulo continues,” Information portal “Netgazeti.ge”, February 23, 2022, available at: https://netgazeti.ge/news/592988/, updated: 08/13/2022.
[11] Decision N2/22-2022 of the District Court of Senaki of February 23, 2022 “On the application of a provisional measure before filing a lawsuit”.
[12] See “Minority in the Majority, Procedural War and Post-Election Crisis in Sakrebulos,” The Georgian Young Lawyers Association, pp. 19-21.
[13] “The member of Senaki Sakrebulo from “Gakharia for Georgia” party has left the mandate of the deputy”, Information portal “Livepress.ge”, available at: https://bit.ly/3w194KV, updated: 13.08.2022.
[14] “On Amendments to the Organic Law of Georgia “Code of Local Self-Government”. Law of Georgia (Journal of Laws of Georgia (www.matsne.gov.ge), 25.05.2022, registration code: 010250000.04.001.018029), Article 2.
[15] “Senaki City Sakrebulo member Vakhtang Tsurtsumia, who had been missing since the morning, according to UNM members, has resigned from his post”, Informational portal Rustavi 2, May 30, 2022, available at: https://rustavi2.ge/ka/news/230408, updated: 08/13/2022.
[16] “Minority in the Majority, Procedural War and Post-Election Crisis in Sakrebulos,” The Georgian Young Lawyers Association.