2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მეორე შუალედური ანგარიში ფარავს სექტებრის თვეში გამოვლენილ დარღვევებს ან ისეთ შემთხვევებს, რაც ცუდი პრაქტიკაა.
საერთო ჯამში, საიას დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს:
- სახელმწიფოსა და პარტიის გამიჯვნის მოთხოვნის უგულებელყოფის 1 შემთხვევა;
- ამომრჩევლის მოსყიდვის 1 შემთხვევა;
- მუქარისა და ძალადობრივი ქმედებების 11 შემთხვევა;
- პარტიის წინასაარჩევნო კამპანიისთვის დაბრკოლებების შექმნის 3 შემთხვევა.
კვლავ გამოწვევად რჩება სამთავრობო პროექტების პერსონოფიცირება და კონკრეტულ პარტიასთან აფილირება, რაც მმართველი პარტიის კამპანიის ნაწილად, ისევე როგორც, ამომრჩევლის ნებაზე მანიპულაციად აღიქმება.
სექტემბერი გამოირჩეოდა ძალადობრივი ქმედებებით, რამაც საგანგაშო ხასიათი მიიღო ბოლნისსა და მარნეულში მომხდარი ძალადობრივი დაპირისპირების დროს. ამ მოვლენებს მიღმა, საიასთვის ცნობილი გახდა ოპოზიციური პარტიების („ნაციონალური მოძრაობა“, „ლელო“, „სტრატეგია აღმაშენებელი“, „ლეიბორისტები“) აქტივისტებზე მუქარისა და თავდასხმის შემთხვევებიც. ყველა მათგანი სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს.
წინა საანგარიშო პერიოდის მსგავსად, ამჯერადაც გამოვლინდა ხელისუფლების მხრიდან წინასაარჩევნო კამპანიის წარმოების ხელისშეშლის ფაქტები („ლელო“ და „ერთიანი საქართველოს დემოკრატიული მოძრაობა“), რაც თანასწორი საარჩევნო გარემოსთვის დამაზიანებელია.
ანგარიშში ასევე მოცემულია ინფორმაცია რამდენიმე მუნიციპალიტეტების მხრიდან საარჩევნო კანონმდებლობის მოთხოვნების დარღვევაზე.
საია აგრძელებს 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პროცესების მონიტორინგს და მომავალშიც უზრუნველყოფს საზოგადოების ინფორმირებულობას სანდო და მტკიცებულებაზე დაფუძნებული კვლევების მიწოდების გზით.

12 October, 202011:37
The second interim report for 2020 Parliamentary elections covers the results of monitoring for the period of September. The document provides analysis of identified violations, as as well as the cases, that do not themselves constitute an offense, but are negative practices.
Overall, GYLA’s observers identified following cases:
- One case of ignoring the requirement to separate the state and political party;
- One case vote-buying;
- Eleven cases of threat and violent actions;
- Three cases of hampering pre-election agitation.
The personification and affiliation of the governmental programs with a particular party remains challenging. There actions have been observed as a part of pre-elections campaign of the ruling party along with manipulation of the voters.
The highlights of September were the acts of violence which took alarming turn during confrontation occurred in Bolnisi and Marneuli. In addition to these events,  GYLA observed several cases of threats and attacks on opposition party activists („United National Movements” “Lelo”, “Strategy Builder” “Labour Party”). All cases imply the elements of the criminal offences.
Similar to the previous reporting period, the cases of hampering pre-election agitation were recorded (“Lelo” and “Democratic Movement – United Georgia”). GYLA believes that such incidents harm the equal election environment.
Additionally, the report includes the information on breaching the eletion law by several Municipalities.
GYLA continues to monitor the electoral envrionment of the 2020 Parliamentary Elections in Georgia and will prepare further analysis that will be presented to the public.