2020 წლის 10 მარტს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ პარტნიორ ორგანიზაციასთან, ,,ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ ცენტრთან (EHRAC),'' თანამშრომლობით ირაკლი ხოფერიას წამების საქმეზე ევროპულ სასამართლოში წერილობითი არგუმენტაცია წარადგინა.
2017 წლის 16 თებერვალს ირაკლი ხოფერია პოლიციელებმა ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე ვაკე-საბურთალოს პოლიციის მე-5 განყოფილებაში გადაიყვანეს, სადაც იგი სამართალდამცავთა მხრიდან სიტყვიერ და ფიზიკურ შეურაცხყოფას დაექვემდებარა. არასათანადო მოპყრობის მიზანი ხოფერიასგან აღიარებითი ჩვენების მოპოვება იყო იმ დანაშაულის შესახებ, რომელიც მას არ ჩაუდენია, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი მას ნარკოტიკული ნივთიერების ჩადებითა და მრავალწლიანი საპატიმრო სასჯელით ემუქრებოდნენ. ხოფერია განყოფილებაში მიყვანიდან 4 საათის შემდეგ გაათავისუფლეს, რაც გაარკვიეს, რომ ირაკლი, შეცდომით, სხვა პირის ნაცვლად დააკავეს.
ხოფერიას წამების ფაქტთან დაკავშირებით საჩივარი ევროპულ სასამართლოში 2019 წლის 17 აპრილს გაიგზავნა. წარდგენილ საჩივარში მომჩივანი დავობდა, რომ მის მიმართ დაირღვა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლი (წამების აკრძალვა), რადგან იგი პოლიციელების მხრიდან არასათანადო მოპყრობას დაექვემდებარა და ამ ფაქტზე მიმდინარე გამოძიება არაეფექტიანი იყო.
2019 წლის 20 მაისს, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ ირაკლი ხოფერიას წამების საქმის განხილვა დაიწყო. სასამართლოს ახალი პრაქტიკის თანახმად, მხარეებს 2019 წლის 16 სექტემბრამდე მიეცათ 12 კვირიანი ვადა მეგობრული მორიგების პირობებზე შესათანხმებლად. იქიდან გამომდინარე, რომ მეგობრული მორიგების პირობებზე მხარეთა შორის შეთანხმება ვერ მოხდა, 11 ოქტომბერს სასამართლომ მის მიერ დასმულ შეკითხვებზე პასუხის გასაცემად მთავრობას დამატებით 12 კვირიანი ვადა განუსაზღვრა.
საქართველო ევროპულ სასამართლოში წარდგენილ წერილობით არგუმენტაციაში განმარტავს, რომ ირაკლი ხოფერიას წამების ფაქტზე ეროვნულ დონეზე გამოძიება ეფექტიანად მიმდინარეობს და საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან ყველა საჭირო ღონისძიება ტარდება. შესაბამისად, სახელმწიფოს მტკიცებით, მომჩივნის საჩივარი ევროპულ სასამართლოში არის ნაადრევად გაგზავნილი.
საქართველოს პოზიციის საპირისპიროდ, 10 მარტს წარდგენილ წერილობით არგუმენტაციაში საია და EHRAC ასაბუთებენ, რომ ირაკლი ხოფერიას წამების ფაქტზე მიმდინარე გამოძიება ვერ აკმაყოფილებს ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილ ეფექტიანობის სტანდარტს. მიუხედავად იმისა, რომ პოლიციელების მხრიდან ირაკლი ხოფერიას მიმართ განხორციელებული ძალადობიდან და ამ ფაქტზე გამოძიების დაწყებიდან 3 წელი გავიდა, საგამოძიებო ორგანოებს დღემდე არ ჩაუტარებიათ მნიშვნელოვანი მოქმედებები. ამასთან, გამოძიების ფარგლებში მოპოვებული არაერთი მტკიცებულება პირდაპირ ადასტურებს კონკრეტული პოლიციელების მიერ ხოფერიას არასათანადო მოპყრობის ფაქტს, თუმცა, დღემდე არ მომხდარა დამნაშავე პირთა დასჯა. ეფექტიანი გამოძიების ჩატარების ნაცვლად, 2019 წლის მარტიდან დღემდე გენერალურ პროკურატურას არანაირი საგამოძიებო მოქმედება არ ჩაუტარებია.
დამატებით, საია ამტკიცებს, რომ ირაკლი ხოფერიამ დაზიანებები პოლიციელთა კონტროლის ქვეშ ყოფნისას მიიღო და მასზე ძალადობა სწორედ სახელმწიფოს წარმომადგენლებმა განახორციელეს. შესაბამისად, მომჩივნის წამებაზე საქართველოს ეკისრება პასუხისმგებლობა.
საიამ ევროპულ სასამართლოში ასევე წარადგინა ინფორმაცია წამებისა და არასათანადო მოპყრობის და აღნიშნულ ფაქტებზე მიმდინარე გამოძიების არაეფექტიანობის შესახებ. ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების ანგარიშებზე დაყრდნობით, საია ასაბუთებს, რომ სამართალდამცავთა მიერ განხორციელებული არასათანადო მოპყრობის ფაქტების ეფექტიანი გამოძიება საქართველოში კვლავ სისტემურ პრობლემას წარმოადგენს. აღნიშნული ფაქტების გამოუძიებლობა კი სამართალდამცავებში დაუსჯელობის სინდრომს ამკვიდრებს და ამგვარი დანაშაულების ჩადენას ახალისებს.
საია ითხოვს, ევროპულმა სასამართლომ დაადგინოს საქართველოს მხრიდან კონვენციის მე-3 მუხლის დარღვევა ირაკლი ხოფერიას მიმართ განხორციელებული არასათანადო მოპყრობისა და ამ ფაქტზე დაწყებული გამოძიების არაეფექტიანობის საფუძვლით.

On March 10, 2020, the Georgian Young Lawyers' Association, in collaboration with its partner organization, the European Human Rights Advocacy Centre (EHRAC) submitted a written argumentation to the European Court on the case of torture of Irakli Khoperia.
On February 16, 2017, Irakli Khoperia was taken to the 5th unit of Vake-Saburtalo Police Department without any explanation, where he was subjected to verbal and physical abuse by law enforcement officers. The purpose of the ill-treatment was to obtain a confession from Khoperia of a crime he did not commit, Otherwise threatening him to plant drug and a multi-year custodial sentence. Khoperia was held in the police department for 4 hours and was released only after they found out that Irakli was arrested by mistake instead of another person.
On April 17, 2019, an appeal was filed to the European Court on the case of torture of Khoperia. In his complaint, the applicant argued about the violation of Article 3 (prohibition of torture) of the European Convention on Human Rights because he had been subjected to ill-treatment by police officers and the ongoing investigation into the case had been ineffective.
On May 20, 2019, the European Court of Human Rights started hearing the case of torture of Irakli Khoperia. According to new court practice, the parties were given a 12-week time limit before September 16, 2019, to agree on terms of amicable conciliation. Since no agreement was reached between the parties on the terms of amicable conciliation, on October 11 the court set an additional 12-week time limit for the Government to respond to its questions.
Georgia explains in a written argumentation submitted to the European Court that the investigation into the case of torture of Irakli Khoperia is being conducted effectively on the national level and that all necessary measures are being taken by the investigative authorities. Accordingly, the Government states that the complaint of the applicant was sent to the European Court prematurely.
Contrary to the position of Georgia, GYLA and EHRAC substantiate in a written argumentation submitted on March 10 that the ongoing investigation into the torture of Irakli Khoperia does not meet the efficiency standard set out by the European Court. Although it has been three years since using the violence by the police officers against Irakli Khoperia and the launch of the investigation into the incident, the investigative authorities have not yet taken any significant action. Besides, numerous pieces of evidence obtained during the investigation directly confirms the fact of ill-treatment of Khoperia by the particular police officers, but the offenders have not been punished yet. Instead of conducting an effective investigation, the Prosecutor Office has not conducted any investigative action since March 2019. Instead of conducting an effective investigation, the Prosecutor's Office has not conducted any investigative action since March 2019.
Also, GYLA asserts that Irakli Khoperia suffered injuries while he was under police control and that state officials used violence against him. Accordingly, the responsibility for torturing the applicant is imposed on Georgia.
GYLA also submitted information to the European Court on torture and ill-treatment and the inefficiency of the ongoing investigation into the case. Based on reports from local and international organizations, GYLA substantiates that effective investigation into ill-treatment by law enforcement officers is still a systematic problem in Georgia. Failure to investigate the facts reinforces the sense of impunity in law enforcement officers and encourages the commission of such offenses.
GYLA requests the European Court to approve a violation of Article 3 of the Convention by Georgia on the ground of ill-treatment against Irakli Khoperia and the inefficiency of the investigation into this case.