საიამ სისხლის სამართლის საქმეების სასამართლო მონიტორინგის შედეგები წარადგინა
2018 წლის 3 ოქტომბერს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია თბილისის, ქუთაისის, ბათუმის, გორისა და თელავის სასამართლოებისა და თბილისისა და ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოების სისხლის სამართლის საქმეების მონიტორინგის შედეგების მე-12 ანგარიშის პრეზენტაციას გამართა.
აღნიშნული მონიტორინგი საიას მიერ ხორციელდება ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს დაფინანსებით, პროექტის “კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში” (PROLoG) მეშვეობით, რომელსაც აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტი (EWMI) ახორციელებს. პროექტის მიზანია, სასამართლო სხდომის დარბაზში პროცესის მიმდინარეობაზე დაკვირვებით და შეგროვებული ფაქტობრივი ინფორმაციის ანალიზით, გაიზარდოს საქართველოს სასამართლოებში სისხლის სამართალწარმოების გამჭვირვალობა და ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტები.
საიამ დღემდე მონიტორინგის 12 ანგარიში მოამზადა, რომლებიც მოიცავს 2011 წლის ოქტომბრიდან 2018 წლის მარტამდე დაფიქსირებულ ტენდენციებს. ამჯერად საია საზოგადოებას წარუდგენს 2017 წლის თებერვლიდან 2018 წლის თებერვლის ჩათვლით პერიოდში 2000-ზე მეტი სასამართლო პროცესის დაკვირვების შედეგებს.
სასამართლო პროცესების მონიტორინგი ცხადყოფს, რომ რიგი პრობლემები, რომლებიც  წლებია ფიქსირდება სამართალწარმოების პროცესში როგორც სასამართლოს, ისე პროკურატურის მხრიდან, და საკანონმდებლო ხარვეზები, დღემდე არ გამოსწორებულა.
დაკვირვების შედეგად გამოვავლინეთ შემდეგი ძირითადი მიგნებები:
- ყოველთვის მაღალი იყო და საანგარიშო პერიოდში კიდევ უფრო გაიზარდა ყველაზე მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების - პატიმრობისა და გირაოს გამოყენების მაჩვენებელი. ალტერნატიული აღკვეთის ღონისძიებები შემთხვევათა მხოლოდ 3%-ში გამოიყენეს.
- კვლავ პრობლემაა აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობისა და გირაოს დაუსაბუთებლად გამოყენება. პროცენტული მაჩვენებელი წინა საანგარიშო პერიოდთან შედარებით უმნიშვნელოდ შემცირდა. კერძოდ, 141 შეფარდებული პატიმრობიდან 17 (12%) იყო დაუსაბუთებელი და არ იყო გამოყენებული, როგორც უკიდურესი საშუალება, კანონმდებლობის მოთხოვნის შესაბამისად. 245 გამოყენებული გირაოს შემთხვევაში კი 73 (30%) იყო დაუსაბუთებელი;
- პროკურორები კვლავ არ აგროვებდნენ სათანადო ინფორმაციას ბრალდებულის ფინანსური მდგომარეობის შესახებ, გირაოს ოდენობის დასასაბუთებლად. ბრალდებულთა 88%-ის მიმართ გირაოს მოთხოვნის შუამდგომლობაში ბრალდების მხარეს ყურადღება არ გაუმახვილებია მათ მატერიალურ შესაძლებლობებზე. ასეთ შემთხვევაში, გირაოს მოთხოვნილი ოდენობის სასამართლოს მიერ დაკმაყოფილება პატიმრობის ტოლფასია.
- კვლავ არ ფიქსირდება სახელმწიფოს სათანადო რეაგირება სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომელთა მხრიდან განხორციელებულ სავარაუდო წამების/არასათანადო მოპყრობის შემთხვევის გამოძიებაზე, რასაც ბრალდებულები ან პროცესის მონაწილეები სასამართლო პროცესებზე აცხადებენ. მოსამართლის როლი ამგვარ შემთხვევებზე რეაგირების საკითხში ფორმალურია.
- ჩხრეკისა და ამოღების საგამოძიებო მოქმედების ჩატარების პრაქტიკა კვლავ პრობლემურია. შემთხვევათა 92%-ში ჩხრეკა/ამოღება გადაუდებელი აუცილებლობით ტარდება, რასაც სასამართლო კანონიერად ცნობს.
- სასამართლო მონიტორინგმა აჩვენა, რომ სასამართლო ნაკლები გულმოდგინებით ეკიდება პატიმრობის პერიოდული გადასინჯვის საკითხს და თითქმის ყველა შემთხვევაში უცვლელად ტოვებს პატიმრობას, ხოლო უმრავლეს შემთხვევაში სასამართლო სხდომაზე არ ასაბუთებს პატიმრობის ვადის გაგრძელების აუცილებლობას.
- სიცოცხლის, ჯანმრთელობისა და საკუთრების წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებზე უმეტესად ისე დამტკიცდა საპროცესო შეთანხმება, რომ დაზარალებულის პოზიციისა ან მისი ინტერესების შესახებ სასამართლო სხდომაზე პროკურორს არ უსაუბრია;
- ხშირად, საქმის არსებითი განხილვის სხდომები დაგვიანებით იწყება ან გახსნისთანავე ხდება მათი გადადება, რაც ტოვებს შთაბეჭდილებას, რომ ადგილი აქვს პროცესების გაჭიანურებას.
- კანონმდებლობით კვლავ მოუწესრიგებელია ნარკოტიკული დანაშაულის თავი. აუცილებელია საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების შესაბამისად დაწესდეს ადეკვატური სასჯელები;
საია იმედს იტოვებს, რომ მის მიერ შემუშავებულ რეკომენდაციებსა და გაკეთებულ დასკვნებს გაიზიარებენ სასამართლო ხელისუფლების წარმომადგენლები. ასევე, ანგარიში საყურადღებო მონაცემებს შეიცავს პროკურატურისა და ადვოკატთა ასოციაციის წევრებისათვის. იმედი გვაქვს, ჩვენს მიგნებებსა და რეკომენდაციებს ყურადღებით მოეკიდება საკანონმდებლო ორგანო და სათანადო საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელებით, ხელს შეუწყობს სისხლის სამართლის პროცესის მონაწილეთა უფლებების მაღალი სტანდარტით დაცვასა და პატივისცემას. საიას რწმენით, რეკომენდაციების გათვალისწინება ხელს შეუწყობს საქართველოში სისხლის სამართლის სისტემის უფრო მეტად სრულყოფა-გაუმჯობესებას.

On October 3, 2018, the Georgian Young Lawyers' Association presented its 12th monitoring report of criminal cases in Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Gori and Telavi courts and Tbilisi and Kutaisi Appellate Courts.
So far, GYLA has already prepared twelve monitoring reports, which covered the trends identified from October 2011 to March 2018. GYLA’s new report will present the results of more than 2000 court proceedings from February 2017 to February 2018.
The monitoring of criminal court trials has shown that a number of issues and legislative gaps observed by both the court and the Prosecutor's Office in the course of implementation of court proceedings have not been addressed yet.
As a result of the court monitoring, the following key findings have been identified:
- The rate of using the most severe measure of punishment - imprisonment and bail has always been high and in the reporting period it increased even more. Alternative preventive measures were imposed only in 3% of the cases.
- The unsubstantiated imposition of imprisonment and bail as preventive measures still remains problematic. Compared with the previous reporting period, the percent of unsubstantiated decisions slightly decreased. In particular, 17 (12%) out of 141 imprisonment was unsubstantiated and was not used as an extreme measure as required by the law. In 73 (30%) of the 245 cases bail was unsubstantiated and/or inadequately grounded.
- Prosecutors were still failing to collect relevant information on the financial situation of defendants in order to justify the amount of a bail. The prosecution did not pay attention to the material possibilities when motioning for a bail against 88% of defendants. In such cases, granting the demanded amount of bail by the court equals to imprisonment.
- The monitoring did not reveal any relevant response of the State to the cases of alleged torture / ill-treatment carried out by law enforcement employees, which defendants or participants to the proceedings declared at court hearings. The role of the judge in such cases is formal.
- Still problematic is the practice of conducting searches and seizures. In 92% of the cases, searches / seizures are carried out under urgent necessity, and are legalized by the court.
- The court monitoring has shown that judges demonstrate less diligence towards the periodic review of the imprisonment and almost in all cases leave detention unchanged, and in most cases the Court fails to substantiate the necessity of extending the term of imprisonment.
- For the crimes which result in death of humans or damage to bodily health or property, often plea agreement are signed in such a manner that the position and interests of victims are not presented by prosecutors to the court.
- Often court hearings on the merits begin late or are postponed immediately after their opening, which leaves the impression that proceedings are deliberately delayed.
- The Parliament has not yet executed the judgment of the Constitutional Court of Georgia regarding drug related crimes, which leads to a non-homogeneous interpretation of the flawed legislative provision by the courts.
GYLA remains hopeful that the recommendations and conclusions prepared by GYLA will be taken into consideration by representatives of the judicial authorities. In addition, the report contains significant information for officials of the Prosecutor's Office and the Bar Association. We hope that our findings and recommendations will be carefully observed by the legislative body and promote the protection and respect of the rights of participants to criminal proceedings by introducing adequate legislative amendments. GYLA believes that taking into consideration the recommendations will further enhance and improve criminal justice system in Georgia.