კენჭისყრის პროცესი მთელი ქვეყნის მასშტაბით ძირითადად მშვიდ ვითარებაში წარიმართა, ადგილი არ ჰქონია ძალადობის შემთხვევებს. თუმცა, დაფიქსირდა რიგი დარღვევები, რომლებიც სცდებოდა პროცედურული ხასიათის პრობლემებს.
კენჭისყრის დღის განმავლობაში საიას დამკვირვებლებმა დაწერეს 147 საჩივარი (აქედან - 66 საჩივარი საოლქო კომისიის დონეზე) და 162 შენიშვნა.
კარგად ორგანიზებულ და მასშტაბურ ხასიათს ატარებდა მმართველი პარტიის მხრიდან ამომრჩევლის მონაცემების შეგროვება და მათი მობილიზება ხმის მიცემის მიზნით თბილისში.
აღნიშნული წარმოადგენდა კონტროლს ამომრჩევლის ნების გამოვლენაზე, რამაც ჩრდილი მიაყენა ამომრჩევლის ნების თავისუფლების პრინციპს.
საგულისხმოა, რომ აღნიშნულ ტენდენციას არათუ არ შეწინააღმდეგებია ცესკო, არამედ თავისი საჯარო განცხადებით გაამართლა და წაახალისა კიდეც მსგავსი ფაქტები.
ამომრჩევლის თავისუფალი ნების კონტროლი
მთელი დღის განმავლობაში საარჩევნო უბნებზე, რეგისტრატორების გვერდით, უკან ან ნაკადის მომწესრიგებელთან იდგნენ საარჩევნო სუბიექტის „ქართული ოცნების“, „მემარცხენე ალიანსის“ ან სადამკვირვებლო ორგანიზაცია „ახალი სიტყვის“ წარმომადგენლები და აღრიცხავდნენ უბანზე მოსული ამომრჩევლის მონაცემებს.
დღის განმავლობაში ნათელი გახდა, რომ პოლიტიკური სუბიექტების ინტერესი იყო არა უბნებზე მისული ამომრჩევლის ზოგადი რაოდენობის დადგენა, არამედ მისული ამომრჩევლების ვინაობის დადგენა და არმისული ამომრჩევლის იდენტიფიცირება. არაერთმა ჩვენმა მონიტორმა დააფიქსირა, რომ მას შემდეგ, რაც სუბიექტის წარმომადგენლები აღრიცხავდნენ უბანზე მისულ ამომრჩეველს, უკვე უბნის გარეთ მყოფი პარტიული კოორდინატორები საუბრობდნენ იმაზე თუ ვინ არ იყო იმ დროისათვის გამოცხადებული უბანზე და ხდებოდა მათი მობილიზება ხმის მისაცემად.
საიამ, კენჭისყრის დღეს, დილის 10:00 საათზე საჯაროდ ისაუბრა ზემოაღნიშნულ ფაქტებზე, შეაფასა ისინი, როგორც ამომრჩევლის ნებაზე კონტროლი, რაც ეწინააღმდეგება კანონმდებლობას და ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლინების პრინციპს. საიამ საჯაროდ მოუწოდა საარჩევნო კომისიებს, აღეკვეთათ მსგავსი პრაქტიკა. სამწუხაროდ, ცესკომ, ნაცვლად საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით მოქმედებისა, საჯარო განცხადებით და ქვემდგომი ადმინისტრაციების მისამართით გაცემული ზეპირი განმარტებით, გაამართლა აღნიშნული პრაქტიკა და ამით წაახალისა მისი გაგრძელება.
სარჩევნო კომისიის წევრებთან არასათანადო კომუნიკაცია
გლდანის ერთ-ერთ უბანზე, საარჩევნო კომისიის წევრმა მიიღო სმს შეტყობინება, რომლის თანახმადაც ნომერზე სმს-ით ან ზარით უნდა ეცნობებინა „ინფორმაცია უბანზე მოსული ამომრჩევლის, მერის მომხრეების, (ქართული) ოცნების მომხრეების და ბათილად ცნობილი ბიულეტენების რაოდენობის შესახებ თითოეული ინფორმაციის გაგების თანავე“. აღნიშნულთან დაკავშირებით, ჩვენი ინფორმაციით, ზემდგომმა საარჩევნო კომისიამ მალევე განახორციელა ზარი საუბნო კომისიაში, რომ აღნიშნულ ინფორმაციაზე არ ეპასუხათ.
ამ ინფორმაციის მიღებისთანავე ჩვენს მიერ განხორციელდა ზარი აღნიშნულ ნომერზე და პირმა, რომელმაც გვიპასუხა, თავი გაგვაცნო, როგორც „ქართული ოცნების“ შტაბის წარმომადგენელმა.
დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვის ფაქტები
საია მთელი დღის განმავლობაში საუბრობდა ჩვენი დამვირვებლებისათვის რიგ უბნებზე კანონით გარანტირებული უფლებების განხორციელებაში ხელშეშლის, გაძევების ან გაძევების მუქარის, სიტყვიერი შეურაცხყოფის და არასასურველი სამუშაო გარემოს შექმნის შემთხვევებზე. აღნიშნულს განსაკუთრებით ადგილი ჰქონდა მას შემდეგ, რაც ჩვენი დამკვირვებლები აფიქსირებდნენ პრობლემებს და წერდნენ შენიშვნას ან საჩივარს.
დაკვირვება საოლქო საარჩევნო კომისიებში - სივრცითი მოწყობის პრობლემები
ცესკოს 2017 წლის 25 აგვისტოს N40 დადგენილებით დამტკიცებული სახელმძღვანელო ინსტრუქციის მიუხედავად, რომელიც ითვალისწინებს საოლქო კომისიაში მიმდინარე პროცესის ორგანიზებულად წარმართვას ერთიან და გამჭვირვალე სივრცეში, მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა, რომ მთელ რიგ შემთხვევებში, აღნიშნული რეკომენდაცია არ სრულდება:
საოლქო საარჩევნო კომისიების განთავსება და სივრცითი მოწყობა არ ქმნის სათანადო პირობებს პროცესებზე სრულყოფილი დაკვირვებისთვის. ფიქსირდება შემთხვევები, როდესაც კომისიის რიგი წევრები დღის სხვადასხვა მონაკვეთში ცალკე იკრიბებიან გარკვეულ საკითხებზე სამსჯელოდ, თუმცა ეს დისკუსიები ოლქში მიმდინარე საერთო პროცესის პარალელურად, დახურულ კარს მიღმა მიმდინარეობს, მათი შინაარსი არ არის ღია და ხელმისაწვდომი დამკვირვებლებისთვის. მსგავსი ფაქტები ხელს არ უწყობს საოლქო კომისიებში მიმდინარე საარჩევნო პროცესების გამჭვირვალედ წარმართვას.
ასევე დაფიქსირდა შემთხვევები, როცა საოლქო კომისიამ არ უზრუნველყო უბნებიდან შემოსული შემაჯამებელი ოქმების ხელმისაწვდომობა დამკვირვებლებისათვის. იყო შემთხვევები, როდესაც საარჩევნო დოკუმენტაციის მიღება-დახარისხება ატარებდა ქაოტურ ხასიათს.
გუშინ, ცესკოს ჩარევის შედეგად აღნიშნული შემთხვევები აღმოიფხვრა.
მსგავსი პრობლემები არ წარმოადგენს სიახლეს და კვლავაც აქტუალური იყო 2017 წლის ადგილობრივ არჩევნებზე. მნიშვნელოვანია, დროულად გადაიდგას ნაბიჯები აღნიშნულის პრობლემების ინსტიტუციურ და ნორმატიულ დონეზე მოსაგვარებლად.
უბნების ადაპტაციის პრობლემები შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის
მონიტორინგმა გამოავლინა, რომ უბნების ნაწილი არ იყო ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის.
ხმის დათვლისა და შედეგების შეჯამების პროცესი
არაერთ უბანზე დაფიქსირდა დაუბალანსებელი და ხარვეზიანი ოქმების პრობლემები. გარკვეული ხარვეზებით წარიმართა ხმის დათვლისა და შედეგების შეჯამების პროცესი მაგალითად თელავში #27 უბანზე, სადაც უბნიდან დაიკარგა მერის არჩევნების ოქმი. ასევე, ხარვეზების ფონზე წარიმართა ხმის დათვლის პროცესი ფოთის #31 უბანზეც, სადაც სადავო გახდა რამდენიმე ბიულეტენის ნამდვილობა.
საიას ადგილობრივი თვითმმართველობის კენჭისყრის დღის მონიტორინგის მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ევროკავშირის, შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ბაქოში ნორვეგიის სამეფოს საელჩოს, „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED), აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ დაფინანსებით. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“ და მისი შინაარსი შესაძლოა არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციების შეხედულებებს.

GYLA's assessment of the 2017 Local Self-Government Election Day
The electoral process throughout the country was mostly peaceful, without violent incidents. However, a number of violations were revealed, beyond merely procedural violations.
Throughout the election day, GYLA observers lodged 147 complaints (66 of which – to the district election commissions) and 162 remarks to the logbooks.
In Tbilisi, the ruling party arranged a wide-scale and well-organized voter data collection and mobilizing voters to the polling stations to vote.
Those actions represent control over voters’ will, which damaged the principle of voters’ freedom.
It is concerning that in its statement, the Central Election Commission (CEC) has attempted to justify and thus encouraged such facts, instead of condemning them.
Control of Voters’ Free Will
Throughout the entire day, in the polling stations, the representatives of political parties “Georgian Dream”, “Leftist Alliance” and observer organization “New Word” were standing near the registration table or queue supervisors and copying the identity data about voters.
Throughout the day it became clear that political subjects were interested in not merely estimating the number of visiting voters, but also their identity, to identify the absent voters. A number of our observers has confirmed that after the party representatives have copied the identities of voters, outside the polling station - the party coordinators discussed the identities of absent voters and mobilizing them to vote.
On the election day, at 10:00, GYLA publicly evaluated those facts as the control over voters’ will, which contradicts the legislation and the principle of free expression of voter’s will. GYLA has publicly called upon the election commissions to terminate such practices. Unfortunately the CEC, instead of acting in accordance with the legislation, has attempted to justify and thus encouraged this tendency in its public statement and oral interpretation, given to the district and precinct administrations.
Undue Communication with the Election Commission Members
At one of the polling stations in Gldani, the member of the election commission has received an SMS, requesting “the information about the number of visiting voters, mayor supporters, Georgian Dream supporters and invalidated ballots – immediately.” According to our information, the upper electoral commission has called the precinct election commission, instructing them to not answer to the request. We immediately called the  number in question and the owner of the number responded and introduced himself as the Georgian Dream campaign representative.
Obstructing the Work of Observers
Throughout the election day, GYLA was making statements regarding the obstruction of observer rights, expulsion from the polling station (or threats regarding expulsion), verbal insults or creating unfavorable working conditions. Such cases intensified in particular, after our observers have indicated the violations and lodged complaints or remarks.
Observation in the District Election Commissions – problems related to spatial arrangements
Despite the Guiding Instructions, adopted by the CEC on August 25/2017 in its decree #40, which instruct the district election commissions to hold electoral processes in a unified and transparent space, the monitoring results revealed that this recommendation is not being followed in a number of cases:
The spatial arrangement of the district election commissions does not create proper conditions for comprehensive observation of the electoral processes. There were cases, when some of the commission members gathered to discuss various issues separately; those discussions were being held in parallel with the ongoing electoral processes, behind the closed door. The content of those discussions is not open nor accessible to the observers. Such facts damage the transparency of the electoral processes in the district election commissions.
In other cases, the district election commission did not provide the precinct election commission summary protocols to the observers. In some cases, the delivery of the electoral documentation from the precinct election commissions was chaotic.
Yesterday, as a result of the CEC involvement, such cases were resolved.
Such problems, characterizing the 2017 local elections, are not new to the electoral processes. It is important to make a timely intervention to resolve this tendency at the institutional and regulatory levels.
Problems, related to Accessibility of the Polling Stations for the Persons with Disability
The observation has revealed that part of the polling stations was not adapted for the persons with disabilities.
Vote Count and Results’ Summarization Process
Lack of balance and problems with the summary protocols were revealed in a number of polling stations. For example, certain problems characterized the vote count and result summarization process at the polling station #27 of Telavi, where mayor elections summary protocol was lost. Also, shortcomings were revealed during the vote count at the polling station #31 in Poti, where the authenticity of ballots was disputable.
GYLA’s Observation Mission for the 2017 Local Elections was made possible through the funding, provided by the EU, Ministry of Foreign Affairs of Sweden, Norwegian Embassy in Baku, National Endowment for Democracy (NED), US Agency for International Development (USAID) and the Open Society Georgia Foundation (OSGF). The opinions expressed in the statement belong to the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) and its content may not reflect the opinion of its donor organizations.