საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების სრულყოფილად აღსრულების მიზნით საია პარლამენტს საკანონმდებლო წინადადებით მიმართავს
2019-07-16 12:24
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ 2019 წლის 4 ივლისის N1/5/1271 გადაწყვეტილებით საქმეზე „ბესიკ ქათამაძე, დავით მჟავანაძე და ილია მალაზონია საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“ არაკონსტიტუციურად ცნო საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლის პირველი ნაწილის სიტყვების „ასევე პლაკატების, ლოზუნგების, ბანერების განთავსება ისეთ ადგილებზე, რომლებიც საამისოდ არ არის გამოყოფილი“ ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც გამორიცხავდა მესაკუთრის მიერ ან მესაკუთრის თანხმობით პლაკატების, ლოზუნგების, ბანერების სპონტანური საპროტესტო აქციის ფარგლებში ხანმოკლე ვადით, დროებითი განთავსების შესაძლებლობას ისეთ ადგილებზე, რომლებიც საამისოდ არ არის გამოყოფილი, საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლის პირველი პუნქტის პირველ წინადადებასთან და მე-5 პუნქტთან მიმართებით.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად ცნო საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლის პირველი ნაწილის აღნიშნული ნორმატიული შინაარსი, მითითებული ნორმა არეგულირებს მხოლოდ თვითმმართველი ერთეულის იერსახის დამახინჯებას და არ ვრცელდება ქალაქ თბილისის ტერიტორიაზე, რაზეც ვრცელდება იდენტური შინაარსის მქონე 1502 მუხლის პირველი ნაწილი. აღნიშნული ნორმა სიტყვასიტყვით იმეორებს 150-ე მუხლის პირველი ნაწილის ჩანაწერს და განსხვავდება მხოლოდ სამოქმედო ტერიტორიით, რაც, თავის მხრივ, განაპირობებს ადმინისტრაციული სახდელის, – ჯარიმის განსხვავებულ ოდენობას.
შესაბამისად, საიას მიაჩნია, რომ ცვლილება უნდა შევიდეს საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 1502 მუხლში საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის 4 ივლისის N1/5/1271 გადაწყვეტილებაში ასახული პრინციპების შესაბამისად და განისაზღვროს, რომ ამ მუხლის პირველი ნაწილის მოქმედება არ ვრცელდება  მესაკუთრის მიერ ან მესაკუთრის თანხმობით პლაკატების, ლოზუნგების, ბანერების სპონტანური საპროტესტო აქციის ფარგლებში ხანმოკლე ვადით, დროებით განთავსებაზე.

GYLA PRESENTS A LEGISLATIVE PROPOSAL TO THE PARLIAMENT FOR COMPREHENSIVE EXECUTION OF THE CONSTITUTIONAL COURT’S DECISION
2019-07-16 12:24
The Constitutional Court of Georgia, in its decision №1/5/1271 of 4 July 2019 into the case “Besik Katamadze, Davit Mzhavanadze and Ilia Malazonia v. Parliament of Georgia,” found unconstitutional the normative content of the words “also placing posters, slogans, banners in the places that are not allocated for this purpose" in Article 150(1) of the Administrative Offences Code of Georgia that excluded the possibility of putting up posters, slogans, banners by the owner or with the consent of the owner of a residence temporarily for a short period during a spontaneous protest manifestation in the places not allocated for this purpose in relation to the first sentence of paragraph 1 and paragraph 5 of Article 17 of the Constitution of Georgia.
Although the Constitutional Court of Georgia has found the aforementioned normative content of Article 150 (1) of the Administrative Offences Code of Georgia unconstitutional, the above provision only regulates the distortion of the appearance of a building of a self-governing unit and does not apply to the territory of Tbilisi, to which Article 1502(1) with the identical content shall apply.  The provision reiterates Article 150 (1) and differs only in the jurisdiction and in a different amount of administrative fine.
Accordingly, GYLA considers that an amendment should be introduced to Article 1502 of the Administrative Offences Code of Georgia in accordance with the principles laid down in the decision №1 /5/1271 of the Constitutional Court delivered on July 4, 2019 to stipulate that paragraph 1 of the above Article shall not apply to posters, slogans and banners placed by the owner or with the consent of the owner of a residence in the course of a spontaneous protest manifestation for a short period and temporarily.