სამსახურიდან უკანონოდ გათავისუფლებულმა პირმა სასამართლო დავა მორიგებით დაასრულა
საია იცავდა პირს, რომელიც 2013 წლიდან აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის აპარატში მენეჯერის პოზიციაზე მუშაობდა. 2020 წლის მარტში მის მიმართ დაიწყო დისციპლინური გადაცდომის საქმის წარმოება, რაც მისი სამსახურიდან დაუსაბუთებელი გათავისუფლებით დასრულდა.
სამსახურიდან გათავისუფლებულმა პირმა, საია-ს დახმარებით მიმართა ბათუმის საქალაქო სასამართლოს შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის შესახებ ბრძანების ბათილად ცნობის, სამსახურში აღდგენისა და განაცდური ხელფასის ანაზღაურების მოთხოვნით. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობა არ დაეთანხმა მოთხოვნებს, თუმცა, საქალაქო სასამართლოში პაექრობის ეტაპის დასრულების შემდგომ, მოპასუხემ სამსახურიდან გათავისუფლებულ თანამშრომელს დავის მორიგებით დასრულება შესთავაზა. საბოლოოდ, მხარეები სასამართლო პროცესზე მორიგდნენ. მორიგების აქტის თანახმად, მოსარჩელე დასაქმდა სხვა სამსახურში და მისი ყოველთვიური ხელფასი განისაზღვრა იმ ოდენობით, რასაც იგი გათავისუფლებამდე იღებდა.

The unlawfully dismissed person reached an amicable settlement on a court dispute
GYLA represented a person who has been working on a position as a manager in the Government of the Autonomous Republic of Adjara since 2013. In March 2020, a disciplinary misconduct case was launched against him/her, which ended in his/her unjustified dismissal.
With the assistance of GYLA, the dismissed person applied to the Batumi City Court with a request to annul the order on termination of the employment relationship, reinstatement in service, and compensation of the lost salary. The Government of the Autonomous Republic of Adjara disagreed with the claims; however, after the end of the parties' closing arguments in the city court, the defendant offered the dismissed employee to settle the dispute with an amicable settlement. Eventually, during the trial, the parties reached an amicable settlement. Under the friendly settlement act, the plaintiff was employed in another job, and his/her monthly salary was set at the amount he/she was receiving prior to his/her dismissal.