საქართველოს მოქალაქეების სავალდებულო კარანტინში მოთავსების წესის დისკრიმინაციულად მიჩნევის საკითხს სასამართლო განიხილავს
2020-08-11 15:29
12 აგვისტოს, 13:00 საათზე თბილისის საქალაქო სასამართლო განიხილავს საია-ს სარჩელს, რომელიც გერმანიაში მცხოვრები საქართველოს მოქალაქის სახელით არის წარდგენილი. სარჩელი შეეხება ქვეყანაში დაბრუნებისას, საქართველოს მოქალაქეების სავალდებულო კარანტინში მოთავსების წესის დისკრიმინაციულად ცნობას.
Covid-19-ის გავრცელების პრევენციის მიზნით დამტკიცებული იზოლაციისა და კარანტინის შესახებ რეგულაციების საფუძველზე, საქართველოს მოქალაქეებს უცხო ქვეყნის მოქალაქეებთან შედარებით, განსხვავებული მიდგომა დაუწესდათ.[1] კერძოდ, გერმანიის, საფრანგეთის, ლატვიის, ლიეტუვის და ესტონეთის მოქალაქეები და ამავე ქვეყნებში მუდმივი ბინადრობის უფლებით მცხოვრები პირები საქართველოში შემოსვლისას არ ექვემდებარებიან იზოლაციას ან კარანტინს, ხოლო საქართველოს ის მოქალაქეები, რომლებიც ამავე ქვეყნებში ცხოვრობენ წლების განმავლობაში და არ გააჩნიათ ბინადრობის მუდმივი უფლება - საქართველოში შემოსვლისას ექვემდებარებიან 14 დღიან სავალდებულო კარანტინს.
საია მიიჩნევს, რომ აღნიშნული რეგულაცია მოქალაქეობის ნიშნით დისკრიმინაციას იწვევს და მისი ბათილად ცნობის საფუძველია.
[1] საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 23 მაისის N322 დადგენილება ,,იზოლაციისა და კარანტინის წესების დამტკიცების შესახებ";
საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 28 იანვრის №164 განკარგულება „საქართველოში ახალი კორონავირუსის შესაძლო გავრცელების აღკვეთის ღონისძიებებისა და ახალი კორონავირუსით გამოწვეული დაავადების შემთხვევებზე ოპერატიული რეაგირების გეგმის დამტკიცების შესახებ“.

Court to Consider the Rules of Placing the Georgian Citizens under Mandatory Quarantine to be Discriminatory
2020-08-11 15:29
On August 12th, at 13:00, Tbilisi City Court will consider GYLA's lawsuit filed on behalf of a Georgian citizen living in Germany. The lawsuit concerns the rule of placing Georgian citizens under mandatory quarantine upon their return to the country to be recognized as discriminatory.
Based on the approved regulations on isolation and quarantine to prevent the spread of Covid-19, different approaches have been imposed on Georgian citizens in comparison with foreign nationals. [1] In particular, citizens of Germany, France, Latvia, Lithuania and Estonia and persons residing in the same countries are not subject to isolation or quarantine upon entering Georgia, while Georgian citizens who have been living in the same countries for years and do not have permanent residence upon entering Georgia are subjected to compulsory 14-days quarantine.
GYLA considers that this regulation discriminates on the grounds of citizenship and is the basis for its annulment.
[1]  Resolution N322 of the Government of Georgia of May 23rd, 2020 "On the Approval of the Isolation and Quarantine Rules";
Decree №164 of the Government of Georgia of January 28th, 2020 "On the Approval of Measures to Prevent the Possible Spread of Novel Coronavirus in Georgia and the Emergency Response Plan for Cases of Novel Coronavirus Disease".