სასამართლოს გადაწყვეტილება სექსუალური შევიწროებისა და ფსიქოლოგიური ძალადობის შესახებ საჯაროდ საუბარს შეაფერხებს
2019-08-09 12:12
თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2019 წლის 9 აგვისტოს გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილი გამოაცხადა პაპუნა უგრეხელიძის მიერ ეკა მესხიძის წინააღმდეგ შეტანილ სარჩელზე.
პაპუნა უგრეხელიძე ითხოვდა პატივის, ღირსებისა და საქმიანი რეპუტაციის შემლახავი ინფორმაციის უარყოფას. კერძოდ, სარჩელი ეფუძნებოდა ეკა მესხიძის მიერ სხვადასხვა ტელევიზიით გავრცელებულ განცხადებებს, სადაც იგი სექსუალური შევიწროების ისტორიას ყვებოდა. მათ შორის, მსხვერპლი მასზე განხორციელებულ შევიწროებას აფასებდა როგორც მასზე მომხდარ [ფსიქოლოგიურ] ძალადობას.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ სარჩელი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა და მსხვერპლს ინტერვიუებში გაკეთებული ზოგიერთი განცხადების უარყოფა დაავალა. მსხვერპლის მიერ გავრცელებული ცნობების ნაწილი შეიცავდა აზრებსა და შეფასებებს, რაც მოქმედი კანონმდებლობით დაცულია აბსოლუტური პრივილეგიით. რაც შეეხება ფაქტებს, საქმეში არსებული მტკიცებულებებით დასტურება ეკა მესხიძის მიერ გავრცელებული ინფორმაციის სისწორე. მიუხედავად ამისა, სასამართლომ მსხვერპლს მისი უარყოფა დაავალა. საია მიიჩნევს, რომ სასამართლოს დღევანდელი გადაწყვეტილება არის დაუსაბუთებელი და ქმნის იმის საფრთხეს, რომ მსხვერპლებმა სექსუალური შევიწროებისა და ფსიქოლოგიური ძალადობის შესახებ საჯაროდ არ ისაუბრონ. დღევანდელ გადაწყვეტილებას საია სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრებს და გააგრძელებს მსხვერპლის ინტერესების დაცვას.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლო არ განიხილავდა პაპუნა უგრეხელიძემ განახორციელა თუ არა სექსუალური შევიწროება. აღნიშნული გარემოება უკვე დადგენილია სახალხო დამცველის მიერ, რაც გასაჩივრებას არ ექვემდებარება. კერძოდ, შევიწროება და სექსუალური შევიწროებით გამოხატული სქესის ნიშნით დისკრიმინაცია სახალხო დამცველმა 2017 წლის 03 მაისს დაადგინა. სახალხო დამცველის დასკვნის თანახმად, პაპუნა უგრეხელიძის მხრიდან ადგილი ჰქონდა ფამილიარული ტერმინოლოგიის გამოყენებას, მუქაროს შემცველ სმს ტექსტებს და ა.შ. შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველმა განმცხადებლის მიერ წარდგენილი მტკიცებულებების, მოწმეთაგან მოპოვებული ინფორმაციისა და მოპასუხესთან გასაუბრებიდან გამოკვეთილი ინფორმაციის საფუძველზე მიიჩნია, რომ პაპუნა უგრეხელიძის მხრიდან ადგილი ჰქონდა, ერთი მხრივ სქესის ნიშნით შევიწროებას, რაც გამოიხატებოდა მსხვერპლის შეურაცხყოფასა და დამამცირებელ სამუშაო გარემოს შექმნაში, და მეორე მხრივ, ვერბალური ფორმით სექსუალურ შევიწროებაში.

09 August, 201912:12
On 9 August 2019, Tbilisi City Court rendered a court ruling regarding the application filed by Papuna Ugrekhelidze against Eka Meskhidze.
Papuna Ugrekhelidze requested the denial of allegations tarnishing his honor, dignity and business reputation. In particular, the claim concerned the statements made by Eka Meskhidze on various television channels, where she spoke about the cases of her sexual harassment, among them, the victim described the harassment committed against her as [psychological] violence.
Tbilisi City Court partially upheld the claim and ordered the victim to deny some of the allegations made by her in the interviews. The information disseminated by the victim contained her opinions and assessments, which are protected by the privilege of absolute rights under current law. As to the facts, the evidence attached to the case confirms the accuracy of the information disseminated by Eka Meskhidze. However, the Court ordered the victim to deny her allegations. GYLA considers that today's court ruling is unreasonable and poses a danger that victims may refuse to speak publicly about sexual harassment and psychological violence in the future. GYLA will challenge today's ruling in the Court of Appeals and continue to protect the victim's interests.
It is noteworthy that the Court did not examine whether Papuna Ugrekhelidze carried out sexual harassment or not. However, the above has been established by the Public Defender, which is not subject to appeal. In particular, harassment and discrimination based on sex expressed in sexual harassment were established by the Public Defender on 03 May 2017. According to the report of the Public Defender, Papuna Ugrekhelidze applied unceremonious terminology, threatening SMS texts, etc. Therefore, the Public Defender, based on the evidence submitted by the applicant, information obtained through the interviews with witnesses and the defendant, considered that Papuna Ugrekhelidze on the one hand, carried out gender harassment through insulting and providing demeaning work environment for the victim, and on the other hand, in the form of verbal sexual harassment.