შშმ პირები და ორგანიზაციები პარლამენტის მიერ „შშმ პირთა უფლებების შესახებ“ კანონპროექტის განხილვას აფასებენ
2020-06-22 13:02
ხელმომწერი ორგანიზაციები და აქტივისტები ვეხმიანებით „შშმ პირთა უფლებების შესახებ“ კანონპროექტის განხილვის პროცესს და მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, უზრუნველყოს საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტის საერთაშორისო ვალდებულებებთან  სრულ შესაბამისობაში მოყვანა და შშმ თემის აქტიური ჩართულობა მისი განხილვის პროცესში.
შეგახსენებთ, რომ საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი პარლამენტში 2020 წლის თებერვალში დარეგისტრირდა. ჯერ კიდევ ინიცირებამდე, იუსტიციის სამინისტროს მიერ კანონპროექტის შემუშავების მრავალწლიან პროცესში მნიშვნელოვან გამოწვევად იქცა შშმ პირთა და ორგანიზაციების ჩართულობის უზრუნველყოფა. სამუშაო პროცესი ვერ გადაიქცა ფართომასშტაბიანი განხილვისა და დისკუსიის პლატფორმად, რომელიც თემის წევრების ხედვების, გამოწვევებისა და რეკომენდაციების საპასუხოდ, ეფექტიანი საკანონმდებლო მექანიზმების შექმნის საფუძველი იქნებოდა.
ჩართულობასთან დაკავშირებული გამოწვევების პარალელურად, პრობლემურია კანონპროექტის შინაარსობრივი მხარეც. მიუხედავად გარკვეული პოზიტიური ცვლილებებისა, კანონპროექტი, დეკლარაციული ბუნების გამო, ძირითადად ვერ ცვლის შშმ პირთა უფლებრივ მდგომარეობას, ცალკეულ შემთხვევებში კი, გაეროს შშმ პირთა კონვენციასთან შედარებით დაბალ სტანდარტს აწესებს. დოკუმენტში ასევე გამოტოვებულია მთელი რიგი საკითხები, რომელიც მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს საქართველოს რეალობაში (მაგ. დეინსტიტუციონალიზაციის პროცესის წარმართვა). კანონპროექტის შემუშავების პროცესთან, ასევე შინაარსობრივ საკითხებთან დაკავშირებით, შშმ პირებისა და მათ უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციების მიერ საჯარო განცხადება და შეფასებაშემუშავდა, რომელიც პარლამენტს წერილობით გადაეგზავნა.
რაც შეეხება საკომიტეტო მოსმენებში შშმ თემის მონაწილეობას, ერთი მხრივ, გამოწვევას წარმოადგენდა ის ფაქტი, რომ განხილვების შესახებ ინფორმაცია მხოლოდ პარლამენტის ვებ-გვერდზე იყო ხელმისაწვდომი და არ იყო გამოყენებული ინფორმირების მრავალფეროვანი ფორმები. შედეგად, შეხვედრების შესახებ ინფორმაცია შედარებით მცირე რაოდენობის ადამიანებს ჰქონდათ. ამასთან, ერთ-ერთი საკომიტეტო განხილვის დროს სხდომის დარბაზი მისაწვდომი არ იყო ეტლით მოსარგებლე შშმ პირებისათვის, რის შედეგადაც, აქტივისტმა დიდი დაბრკოლებების შედეგად, ფაქტობრივად ღირსების შემლახველი ხერხით (რამდენიმე ადამიანმა აიყვანა ეტლით ხელში) შეაღწია დარბაზში. ზემოაღნიშნულმა ფაქტორებმა მნიშვნელოვნად შეუშალა ხელი შშმ თემის ეფექტიან და აქტიურ ჩართულობას პროცესში.
კომიტეტებში პირველი მოსმენით დოკუმენტის განხილვისას ქვეყანაში COVID-19-ის გავრცელების რისკი საგრძნობლად გაიზარდა. კანონპროექტის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, შშმ აქტივისტებმა და ორგანიზაციებმა განცხადებით მიმართეს პარლამენტს. მიმართვა ეხებოდა ქვეყანაში არსებული სახიფათო მდგომარეობისა და ამ ჯგუფის წარმომადგენელთა მნიშვნელოვანი ნაწილის რისკ-ჯგუფში ყოფნის გამო განხილვების გადადებას და პროცესების განახლებას მხოლოდ მაშინ, როდესაც საგანგაშო პერიოდი ჩავლილი იქნებოდა და დაინფიცირების საფრთხე აღარ იარსებებდა. განცხადებაში კიდევ ერთხელ გაესვა ხაზი კანონპროექტის განხილვისას შშმ თემის წარმომადგენელთა ეფექტიანი და დაუბრკოლებელი ჩართულობის აუცილებლობას. მიუხედავად აღნიშნული მიმართვისა, 16 მარტს, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტმა განიხილა კანონპროექტი. მართალია, ცალკეული ელექტრონული საშუალებებით შშმ თემის წარმომადგენლებისთვის არსებობდა შესაძლებლობა, დაესვათ შეკითხვები, თუმცა, ცხადია, რომ ეს ფორმატი ვერ იქნებოდა დისკუსიის, აზრთა გაცვლისა და პროცესში ეფექტიანი ჩართულობის მექანიზმი.
ამასთან, ხაზგასასმელია, კანონპროექტთან დაკავშირებით, 18 მარტს ვიდეო კონფერენციის გამართვა,რომელიც რომელშიც მონაწილეობას შშმ თემის წევრები, მათ უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციების წარმომადგენლები და პარლამენტარი, რატი იონათამიშვილი, მონაწილეობდნენ. ცხადია, ვიდეო კონფერენციის დროს კანონპროექტისა და თანმდევი საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტის სრულად განხილვა ვერ მოხერხდა და არსებობდა დამატებითი შეხვედრების, ასევე, შეხვედრისას წარდგენილი პოზიციებისა და რეკომენდაციების გაზიარებაზე უკუკავშირის მოლოდინი, რომელსაც ადგილი არ ჰქონია.
18 ივნისს, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტმა კანონპროექტი მეორე მოსმენით, შშმ პირების მონაწილეობის გარეშე, განიხილა. მიუხედავად იმისა, რომ კანონპროექტის განხილვის შესახებ ინფორმაცია განთავსებული იყო პარლამენტის ვებ-გვერდზე, სხვადასხვა ჯგუფის საჭიროებების გათვალისწინებით, მხოლოდ ამ ფორმით ინფორმაციის მისაწვდომობა არ შეიძლება ჩაითვალოს ეფექტიან მექანიზმად და აუცილებელი იყო ამ მიზნით მრავალფეროვანი ფორმატების გამოყენება. ამასთან, ისიც გასათვალისწინებელია, რომ COVID-19-ით ინფიცირებისას რისკ-ჯგუფში ყოფნა არსებითად აფერხებს საკომიტეტო განხილვებზე მსურველი შშმ პირების დასწრებას. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, რომ მოსმენის დაგეგმვის დროს აღნიშნული ფაქტორიც მხედველობაში ყოფილიყო მიღებული პარლამენტის მიერ.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ნათელია, რომ უმეტესწილად უგულებელყოფილია ერთ-ერთი უმთავრესი საერთაშორისო სტანდარტი - ხელისუფლების მიერ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში შშმ პირთა რეალური და ეფექტიანი ჩართულობის პრინციპი. შესაბამისად, კიდევ ერთხელ გამოვთქვამთ პარლამენტთან და იუსტიციის სამინისტროსთან თანამშრომლობისა და სამუშაო შეხვედრებში მონაწილეობის მზადყოფნას, სადაც მოგვეცემა შესაძლებლობა, დაწვრილებით წარმოვადგინოთ ჩვენი მოსაზრებები და რეკომენდაციები კანონპროექტთან დაკავშირებით. მხოლოდ აქტიური კომუნიკაცია მოგვცემს საშუალებას, დავხვეწოთ დოკუმენტი იმგვარად, რომ მოხდეს მისი სრული შესაბამისობის უზრუნველყოფა საერთაშორისო სტანდარტებთან და კანონპროექტი იქცეს შშმ პირების უფლებების დაცვის ქმედით მექანიზმად. ამასთან, მნიშვნელოვანია, გათვალისწინებული იყოს COVID-19-ის პირობებში შშმ პირების წინაშე არსებული გამოწვევები, რომელთა დიდმა ნაწილმა, შესაძლებელია, ვერ მოახერხოს განხილვებზე/შეხვედრებზე ფიზიკურად დასწრება. ერთმნიშვნელოვნად ვაღიარებთ შშმ პირთა კანონის მნიშვნელობას ამ ჯგუფის უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესებისთვის, თუმცა, მისი მიღება უნდა მოხდეს შშმ პირების რეალური და ეფექტიანი ჩართულობის მექანიზმების გამოყენების საშუალებით, რა დროსაც გათვალისწინებული იქნება COVID-19-ით გამოწვეული შეზღუდვები.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ხელმომწერი ორგანიზაციები და აქტივისტები საქართველოს პარლამენტს მივმართავთ შესაბამისი რეკომენდაციებით:
- უმოკლეს ვადაში უზრუნველყოს შშმ პირებთან და მათ უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციებთან სამუშაო შეხვედრების გამართვა, რომლის ფარგლებშიც სიღრმისეულად განიხილება კანონპროექტთან და თანმდევ საკანონმდებლო პაკეტთან დაკავშირებული მოსაზრებები და რეკომენდაციები და რომელიც მიზნად ზემოაღნიშნული დოკუმენტების დახვეწას დაისახავს. ამ მიზნით, მნიშვნელოვანია, შეიქმნას ისეთი მექანიზმები და ფორმატები (უმეტესწილად, დისტანციური), რომელიც, ერთი მხრივ, უზრუნველყოფს პროცესში თემის ჩართულობას, ხოლო, მეორე მხრივ, გაითვალისწინებს COVID-19-ით ინფიცირების რისკებსა და შშმ ჯგუფის მნიშვნელოვანი ნაწილის მოწყვლადობას აღნიშნული ინფექციის წინაშე;
- გადადგას ყველა შესაბამისი ნაბიჯი კანონპროექტის დეკლარაციულობის თავიდან ასაცილებლად, ასევე, გაეროს შშმ პირთა უფლებების კონვენციით გათვალისწინებული ყველა უფლების სტანდარტისა და მისი აღსრულების მექანიზმების დასადგენად;
- მიიღოს ზომები გაეროს შშმ პირთა უფლებების კონვენციასთან კანონპროექტის ტექსტის სრულ შესაბამისობაში მოსაყვანად, მათ შორის, გონივრული მისადაგებისა და უნივერსალური დიზაინის ცნებების, ასევე, სოციალური მოდელის არსთან მიმართებით და შექმნას სხვადასხვა ჯგუფისათვის აუცილებელი სერვისების განხორციელების საკანონმდებლო ბაზისი;
- კანონპროექტის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, იმის უზრუნველყოფა, რომ არ მოხდეს მისი ნაჩქარევი მიღება და შშმ პირთა თემის ფართო წარმომადგენლობას მიეცეს შესაძლებლობა, დააფიქსიროს თავისი პოზიცია პროექტთან დაკავშირებით.

We, the signatory organizations and activists, support the process of reviewing the draft law on the rights of persons with disabilities and call on the Parliament of Georgia to ensure full compliance with the package of legislative changes and the active involvement of the community of the persons with disabilities in the process of discussion.
We remind you that the package of legislative changes was registered in Parliament in February 2020. Before the initiation in the multi-year process of drafting of the law by the Ministry of Justice to ensure the involvement of persons with disabilities and organizations posed a significant challenge.  The work process has not become a platform for large-scale review and discussion, which would be the basis for the creation of effective legislative mechanisms in response to the visions, challenges, and recommendations of community members.
Along with the challenges regarding involvement, the content of the draft law is also problematic. Despite some positive changes, the draft law, due to its declarative nature, largely fails to change the rights of persons with disabilities, and in some cases sets a lower standard than the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities. The document also omits several issues that pose a significant challenge to Georgia's reality (e.g. directing the deinstitutionalization process). Concerning the drafting of the law, as well as content issues, a public statement and assessment were developed by persons with disabilities and organizations working on their rights, which were sent to Parliament in written form.
As for the participation of the community of persons with disabilities in the committee hearings, on the one hand, the fact that information about the discussions was available only on the website of the Parliament and a variety of forms of information were not used posed the challenge. As a result, a relatively small number of people had information about the meetings. However, during one of the committee hearing, the meeting hall was not accessible for persons with disabilities of wheelchair users, as a result of which the activist, with great obstacles, entered the hall actually in a degrading manner (several people picked up the wheelchair). The above factors significantly hindered the effective and active involvement of the community of persons with disabilities in the process.
During the first reading of the document in the committees, the risk of spreading of  COVID-19 in the country increased significantly. Due to the importance of the draft law, activists with disabilities and organizations addressed with a statement to the parliament. The statement concerned the postponement of review of the draft law due to the dangerous situation in the country and the inclusion of a significant part of the representatives of this group in the risk group and the resumption of processes only when the alarming period had elapsed and the risk of infection would no longer exist. The statement once again emphasized the need for effective and uninterrupted involvement of persons with disabilities in the review of the draft law. Despite the above statement, on March 16 the Human Rights and Civil Integration Committee reviewed the draft law. There was indeed an opportunity for persons with disabilities to ask questions through certain electronic means, but this format could not be a mechanism for discussion, exchange of views, and effective involvement in the process.
At the same time, it should be emphasized that on March 18 a video conference was held in connection with the draft law, which was attended by members of the community of persons with disabilities, representatives of organizations working on their rights, and MP Rati Ionatamishvili. Certainly, during the video conference, the draft law and the accompanying package of legislative changes could not be fully discussed and there were expectations of additional meetings, as well as feedback on sharing positions and recommendations presented during the meeting, which did not take place.
On June 18, the Human Rights and Civil Integration Committee reviewed the draft law in a second reading, without the participation of persons with disabilities. Although the information on the discussion of the draft law was posted on the website of the Parliament, taking into account the needs of different groups, access to information in this form alone cannot be considered an effective mechanism and it was necessary to use a variety of formats for this purpose. However, it should be noted that being in the risk group of COVID-19 substantially prevents the presence of persons with disabilities who wish to attend committee discussions. Therefore, this factor must be taken into account by the Parliament in the planning process.
Given all the above, it is clear that for the greatest part one of the most important international standards has been neglected - the principle of actual and effective involvement of persons with disabilities in the decision-making process of the government. Accordingly, we reiterate our readiness to cooperate with the Parliament and the Ministry of Justice and to participate in the working meetings, where we will have the opportunity to present our views and recommendations on the draft law in detail. Only active communication will allow us to refine the document to ensure its full compliance with international standards and make the draft law a mechanism for protecting the rights of persons with disabilities. However, it is important to consider the challenges faced by people with disabilities under the conditions of COVID-19, many of whom may not be able to attend discussions/meetings. We simply acknowledge the importance of the Law on Persons with Disabilities in improving the rights of this group, however, it should be adopted through the use of real and effective inclusion mechanisms for persons with disabilities, while the limitations of COVID-19 will be taken into account.
Based on all the above, the signatory organizations and activists will address the Parliament of Georgia with relevant recommendations:
- To provide working meetings with persons with disabilities and organizations working on their rights as soon as possible, within the framework of which the opinions and recommendations related to the draft law and the accompanying legislative package will be discussed in detail aimed at refining the above-mentioned documents. To this end, it is important to create mechanisms and formats (for the most part, remote) that, on the one hand, ensure the involvement of the community in the process and, on the other hand, will take into account the risks of COVID-19 infection and the vulnerability of a significant part of the persons with disabilities to this infection;
- Take all appropriate steps to prevent the draft law from being declarative, as well as to set the standard of all rights and mechanisms of its enforcement under the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities;
- Take measures to bring the draft law into full compliance with the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, including the concept of reasonable accommodation and universal design, as well as the essence of the social model and establish a legal basis for the provision of necessary services to different groups;
- Given the importance of the draft law, ensuring that do not adopt it in a hasty way to give a broad representation of the community of persons with disabilities to state its position on the project.
Accessible Environment for Everyone
Sachkhere's Registered Union of persons with disabilities
The coalition of Organizations of Persons with Disabilities and Their Parents "Movement for Changes".