სკოლებში ინსპექტირების მექანიზმს სავარაუდოდ საარჩევნო გარემოზე ზემოქმედების მოხდენის მიზნით იყენებდნენ
2019-03-11 11:21
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აგრძელებს 2018 წელს ზუგდიდის #6 საჯარო სკოლაში ინსპექტირების ჩატარების საკითხის შესწავლას. ამ ეტაპზე გვსურს საზოგადოებას  მივაწოდოთ ჩვენს ხელთ არსებული ახალი ინფორმაცია, რომელიც საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს (შემდგომში სამინისტრო) მიერ 2018 წელს საჯარო სკოლებში ჩატარებულ ინსპექტირებას უკავშირდება და აჩენს საფუძვლიან ეჭვს ინსპექტირების მექანიზმის საარჩევნო გარემოზე ზემოქმედების მოხდენის მიზნით გამოყენების თაობაზე. კერძოდ:
- ინსპექტირება პირველ და მეორე ტურებს შორის  - საიას ხელთ არსებული ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, 2018 წელს, საჯარო სკოლების ინსპექტირების მიზნით, სამინისტროში სულ 288 განცხადება დარეგისტრირდა, საიდანაც სამინისტრომ მხოლოდ 7 შემთხვევაში[1] ჩაატარა ინსპექტირება. მნიშვნელოვანია, რომ 7 ინსპექტირების შემთხვევიდან 6, 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტურის დასრულების შემდეგ, მეორე ტურის კენჭისყრის დღემდე ჩატარდა, რაც 2018 წელს ჩატარებული მთელი ინსპექტირების 85%-ზე მეტს შეადგენს.
- წუთებში ჩატეული ფორმალური წარმოება - მნიშვნელოვანია ისიც, რომ 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტურის შემდეგ, მეორე ტურის წინ ჩატარებული 6 ინსპექტირების დაწყების წინაპირობა, იმავე წლის ნოემბერში[2] წარდგენილი განცხადებებია, რომელთაგან 3-ზე[3] (მათ შორის ზუგდიდის მე-6 საჯარო სკოლასთან დაკავშირებით) მინისტრმა იმავე დღეს მიიღო 9-15 ნოემბრის პერიოდში ინსპექტირების განხორციელების გადაწყვეტილება[4].
როგორც საზოგადოებისათვის არის ცნობილი, ზუგდიდის #6 საჯარო სკოლის დირექტორის მიერ ჩადენილ შესაძლო გადაცდომებთან (დარღვევებთან) დაკავშირებით განცხადება სამინისტროში დარეგისტრირდა 2018 წლის 8 ნოემბერს,  13:34 საათზე. აღნიშნულის შემდეგ, განცხადება:
• >>> 13:36 საათზე დაეწერა მინისტრს, მიხეილ ბატიაშვილს,
• >>> 13:38 საათზე ინსპექტირების სამსახურს,
• >>> 13:42 საათზე შიდა აუდიტის დეპარტამენტს/ანალიტიკოსს,
• >>> 13:42 საათზე ინსპექტირების სამსახურის პირველი კატეგორიის სპეციალისტს,
• >>> განცხადების საფუძველზე მომზადებული მოხსენებითი ბარათი სისტემაში აიტვირთა ამავე დღის 14:35 საათზე, რომელიც განათლების მინისტრ, მიხეილ ბატიაშვილს დაეწერა 14:42 საათზე.
• >>> ინსპექტირების ჩატარების შესახებ მინისტრის ბრძანება გამოიცა იმავე დღის 18:00 საათზე.[5]
ზემოაღნიშნულის გარდა, ხაზი უნდა გაესვას იმ გარემოებასაც, რომ საიას მიერ მოპოვებული ინფორმაციით დგინდება სამინისტროში შესულ განცხადებებზე ინსპექტირების სამსახურის მიერ დამატებითი ინფორმაციის მოძიების პრაქტიკა. კერძოდ, მთელ რიგ შემთხვევებში (წინანდლის საჯარო სკოლა, თელავის #4 საჯარო სკოლა) განათლების სამინისტროს ინსპექტირების სამსახურის მიერ სხვადასხვა სკოლის დირექტორთა მხრიდან ჩადენილ დარღვევებთან დაკავშირებით შესულ განცხადებებზე რეაგირებისას, სამინისტრო განმცხადებლისგან ითხოვს კონკრეტული დარღვევების შესახებ ინფორმაციის (დარღვევის ფაქტი, დამრღვევი პირი, დარღვევის პერიოდი და შესაძლო მტკიცებულებები) მიწოდებას. რაც შეეხება ზუგდიდის მე-6 სკოლის ინსპექტირების საფუძვლად გამოყენებულ განცხადებაში დარღვევების შესახებ მხოლოდ ზოგად ეჭვებზე იყო მითითება და არა რაიმე კონკრეტულ ფაქტზე ან დარღვევის ჩადენის დროზე და არ იკვეთებოდა ინსპექტირების ჩატარების რაიმე საჭიროება.[6]
დასკვნა - ინსპექტირების საფუძვლად გამოყენებული განცხადების განათლების სამინისტროს 5 მოხელის მიერ 8 წუთში განხილვა  აჩენს ეჭვს, რომ წერილის შესწავლა არ მომხდარა სათანადოდ და მისი უმოკლეს ვადაში „განხილვა“  შესაძლოა წარმოადგენდა მიზანმიმართულ, წინასწარ დაგეგმილ ფორმალურ პროცესს. შესაბამისად, მიგვაჩნია, რომ პრეზიდენტის არჩევნების მეორე ტურამდე (28 ნოემბრამდე) ინსპექტირების განხორციელება, სავარაუდოდ მიზნად ისახავდა სკოლის დირექტორზე (ირიბად სხვა სკოლის დირექტორებზე) პოლიტიკური ზეწოლის შესაძლო მოხდენას, რაც არაერთ არჩევნებზე იყო გამოკვეთილი[7].
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე საია მოუწოდებს:
- საქართველოს გენერალურ პროკურატურას - ია კერზაიას გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში შეისწავლოს განათლების სამინისტროში ინსპექტირების საარჩევნო მიზნებისთვის შესაძლო გამოყენების ფაქტი.
[1]  სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად 8 განცხადებიდან 2 ერთიდაიგივე ფაქტთან დაკავშირებით იყო წარდგენილი, შესაბამისად ინსპექტირება ჩატარდა 7 შემთხვევაში.
[2] მათ შორის სამი განცხადება 8 ნოემბერს.
[3] ერთი განცხადება ეხებოდა თბილისის 145-ე საჯარო სკოლას, ხოლო მეორე თბილისის 124-ე საჯარო სკოლას.
[4] ანალოგიურად განცხადების შეტანიდან ერთ დღეში მოხდა ინსპექტირების შესახებ გადაწყვეტილების მიღება 9 ნოემბერს, ქალაქ ფოთის N8 საჯარო სკოლასთან დაკავშირებით, ინსპექტირების ჩატარების პერიოდად კი განისაზღვრა 2018 წლის 12-15 ნოემბრის პერიოდი. 2018 წლის ნოემბერში სამინისტროში განცხადებები შევიდა და ინსპექტირების ჩატარების შესახებ სამინისტრომ გადაწყვეტილება მიიღო ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზედაეწერის საჯარო სკოლასთან (21.11.2018 განცხადება) და თბილისის #94 საჯარო სკოლასთან (12 და 13 ნოემბრის განცხადებები) დაკავშირებით.
[5] საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს 2019 წლის 8 იანვრის წერილი #MES 91900010874.
[6] საიას აგრძელებს საკითხის დამატებით შესწავლას, მათ შორის სასამართლო დავას სამინისტროს ინსპექტირების სამსახურის დებულების მოსაპოვებლად. შესაბამისად ამ ეტაპზე ვერ ხერხდება იმ კრიტერიუმების შეფასება, რომლის მიხედვითაც სამინისტრო იღებს ინსპექტირების შესახებ გადაწყვეტილებას. განახლებული ინფორმაციის მოპოვების თანავე საია საზოგადოებას მიაწოდებს დამატებით ინფორმაციას.

The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) continues to study the issue of the conduct of inspection in Public School No. 6 of Zugdidi in 2018. At this point, we would like to provide the public with new information at our disposal, which is related to the inspection conducted by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports (hereinafter “the Ministry”) in public schools in 2018 and raises well-founded doubts regarding the use of the inspection mechanism with the aim of exerting an influence on the electoral environment. In particular:
- Inspection between the first and second rounds – According to the official information at the GYLA’s disposal, in 2018 a total of 288 applications were registered at the Ministry with the aim of inspecting public schools, out of which the Ministry only conducted an inspection in 7 cases.[1] It is noteworthy that 6 of the 7 inspections were conducted between the first and second rounds of the presidential elections of 2018, which amounts to more that 85% of all the inspections conducted in 2018.
- Formal proceedings that only took minutes to be completed – It is also noteworthy that the 6 inspections conducted after the first round and before the second round of the presidential elections of 2018 were based on applications filed in November of the same year, [2] in response to 3 of which [3] (including in connection with Public School No. 6 of Zugdidi) the Minister made a decision on the same day to carry out inspections in the period from November 9 to November 15. [4]
As the public is informed, the application in connection with possible infractions (violations) committed by the principal of Public School No. 6 of Zugdidi was registered at the Ministry at 1:34 pm on November 8, 2018. After the foregoing, the application:
>>> was assigned to the Minister, Mikheil Batiashvili, at 1:36 pm,
>>> was assigned to the Inspection Service at 1:38 pm,
>>> was assigned to the Department of Internal Audit/Analyst at 1:42 pm,
>>> was assigned to a specialist of the first category of the Inspection Service at 1:42 pm.
>>> The report prepared on the basis of the application was uploaded to the system at 2:35 pm on the same day and was assigned to the Minister of Education, Mikheil Batiashvili, at 2:42 pm.
>>> The Minister issued an order on conducting an inspection at 6:00 pm. of the same day.[5]
In addition to the foregoing, we should also emphasize that the information obtained by the GYLA establishes the existence of a practice whereby the Inspection Service searches additional information in connection with applications filed at the Ministry. In particular, in a number of cases (Public School of Tsinandali, Public School No. 4 of Telavi), when the Inspection Service of the Ministry of Education responds to applications related to violations committed by principals of various schools, the Ministry requires that the applicant provide information on concrete violations (the incident of violation, the person who committed the violation, the period of violation and possible evidence). As for the application that was used as the basis of the inspection in Public School No. 6 of Zugdidi, it only referred to general doubts rather than a concrete incident or the period of commission of violation, and it didn’t show any need to conduct an inspection. [6]
Conclusion – The fact that five officials of the Ministry of Education examined the application used as the basis of the inspection for the duration of eight minutes raises doubts that the letter was not studied properly and its “examination” within as short time as possible may have been a purposeful, previously planned formal process. Therefore, we believe that conducting the inspection before the second round of the presidential elections (until November 2018) was presumably aimed at exerting political pressure on the school principal (and indirectly on the principals of other schools), which has been observed in more than one election. [7]
Due to all the aforementioned, the GYLA calls upon:
- the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to study the possible use of inspections for electoral purposes by the Ministry of Education as part of the ongoing investigation into the death of Ia Kerzaia.
Inspections Conducted in 2018 |
|||||
No. |
School |
Grounds for Inspection |
Minister’s Order on Inspection |
Period of Inspection |
Date of Report |
1 |
LEPL – Public School of the Village of Jandara of the Gardabani Municipality |
Citizen’s application – 1584637, 27/12/2017; Report to the Minister requesting consent to carry out inspection – 151008, 12/02/2018 |
Order No.134, 14/02/2018 |
From 15 February 2018 up to 23 February 2018 |
6/28/2018 |
2 |
LEPL – Public School No. 6 of the City of Zugdidi |
Citizen’s application – 1441086, 08/11/2018; Report to the Minister requesting consent to carry out inspection – 1441455, 08/11/2018 |
Order No.414, 08/11/2018 |
From 9 November 2018 up to 15 November 2018 |
11/22/2018 |
3 |
LEPL – Public School No. 8 of the City of Poti |
Citizen’s application – 1447502, 09/11/2018; Report to the Minister requesting consent to carry out inspection – 1448149, 09/11/2018 |
Order No. 421, 09/11/2018 |
From 12 November 2018 up to 15 November 2018 |
11/26/2018 |
4 |
LEPL – Public School No. 145 of the City of Tbilisi |
Citizen’s application – 1441585, 08/11/2018; Report to the Minister requesting consent to carry out inspection – 1441915, 08/11/2018 |
Order No. 415, 08/11/2018 |
12/6/2018 |
5 |
LEPL – Public School No. 94 of the City of Tbilisi |
Applications – 1451976, 12/11/2018; 1457267, 13/11/2018; Report to the Minister requesting consent to carry out inspection – 1463516, 14/11/2018, 1505197, 22/11/2018 |
Order No. 446, 14/11/2018; Order No. 477, 22/11/2018 |
From 14 November 2018 up to 27 November 2018 |
1/22/2019 |
6 |
LEPL – Mikheil Javakhishvili Public School No. 124 of the City of Tbilisi |
Citizen’s application – 1440651, 08/11/2018; Report to the Minister requesting consent to carry out inspection – 1441016, 08/11/2018 |
Order No. 416, 08/11/2018 |
7 |
LEPL – Public School of the Village of Zeda Etseri of the Zugdidi Municipality |
Citizen’s application – 1503397, 21/11/2018; Report to the Minister requesting consent to carry out inspection –1505502, 22/11/2018 |
Order No. 473, 22/11/2018 |
From 22 November 2018 up to 27 November 2018 |
12/20/2018 |
[1] According to the information provided by the Ministry, 2 of the 8 applications were filed in connection with one and the same fact; accordingly, inspections were conducted in 7 cases.
[2] Including 3 applications filed on November 8.
[3] One application concerned Public School No. 145 of Tbilisi and another dealt with Public School No. 124 of Tbilisi.
[4] In the same way, the Minister made a decision on conducting an inspection in Public School No. 8 of Poti on November 9, a day after the application was filed, while the inspection was scheduled for the period of November 12-15, 2018. In November 2018, the Ministry received applications and took decisions on conducting inspections in Public School of Zeda Etseri, Zugdidi Municipality (application of 21/11/2018) and Public School No. 94 of Tbilisi (applications of November 12 and 13).
[5] Letter No. MES 91900010874 of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia of January 8, 2019.
[6] The GYLA continues to further study the issue, including the litigation in court to obtain the Statute of the Inspection Service of the Ministry. Accordingly, at this point, we cannot evaluate the criteria according to which the Ministry takes decisions on conducting inspections. As soon as we obtain updated information, we will provide the public with additional information.