სოფელ ხანდოში განათლებაზე ხელმისაწვდომობა და თვითმმართველობის გადაწყვეტილების მიღებაში მოსახლეობის ჩართვის შესაძლებლობა შეზღუდულია
2018-08-17 17:54
2018 წლის 31 ივლისს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტები სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის, ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის, სოფელ ხანდოს ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდნენ. სოფელი მაღალმთიანია და ახალქალაქიდან 18 კილომეტრით არის დაშორებული. სოფელი გამოირჩევა მოსახლეობის მრავალრიცხოვნობით და უმეტესად ეროვნული  უმცირესობით (სომხებით) არის დასახლებული.
გასვლითი შეხვედრის შედეგად გამოიკვეთა, რომ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის პრობლემა და განათლების დაბალი ხარისხი სოფლის ახალგაზრდებს მნიშვნელოვანი ცხოვრებისეული არჩევანის გარეშე ტოვებს, ხელი მიუწვდებოდეთ საკუთარ მომავალთან დაკავშირებული საკითხების გადაწყვეტაზე. ამასთან, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის არარსებობის და სოფელთან მისასვლელი გზის გაუმართაობის გამო სოფელი ფაქტობრივად მოწყვეტილია ახლომდებარე ქალაქს, რაც აბრკოლებს ადგილობრივ დონეზე გადაწყვეტილების მიღებაში მოსახლეობის ჩართულობას, აგრეთვე მათ მიერ თვითმმართველობის კომპეტენციაში შემავალი სერვისებით სარგებლობას.
სოფელ ხანდოში არსებული ვითარება განსაკუთრებით მოწყვლადს ხდის იქ მცხოვრებ გოგონებსა და ქალებს. გენდერული თანასწორობის კუთხით ქვეყანაში არსებული საერთო გამოწვევები სრულად არ ასახავს ხანდოს მსგავს სოფლებში ამავე კუთხით არსებულ სირთულეებს. ხანდოში მცხოვრები გოგონებისა და ქალებისთვის საზოგადოებრივ ცხოვრებაში სრულფასოვანი ჩართვა, გადაწყვეტილებების მიღებაში მონაწილეობა, პოლიტიკური აქტიურობა და განვითარება უფრო რთული და მიუწვდომელია ვიდრე საქართველოს ქალაქებში ან განვითარებულ ცენტრებთან უკეთ დაკავშირებულ სოფლებში მცხოვრები ქალებისთვის.
გასათვალისწინებელია, რომ ქვეყნისთვის კვლავ გამოწვევას წარმოადგენს უმცირესობათა სამოქალაქო ინტეგრაცია და განურჩევლად ყველასთვის განვითარების თანაბარი პირობების შექმნა. მიუხედავად ამ გამოწვევისა, არის პრობლემები, რომელთა მოგვარება ადგილობრივი თვითმმართველობის, განათლების სამინისტროს თუ სხვა უწყებების მხრიდან განსაკუთრებულ ძალისხმევას ან განუზომლად დიდ დანახარჯებს არ მოითხოვს. თუმცა, ამგვარი პრობლემებიც კი ადგილებზე მოუგვარებელი რჩება.
სოფელ ხანდოში საბაზისო საზოგადოებრივი საჭიროებების უზრუნველყოფისთვის, საია ადგილობრივი მოსახლეობის პრობლემების მოგვარების მიზნით მიმართავს ყველა კომპეტენტურ სახელმწიფო უწყებას, კერძოდ:
- განათლების სამინისტროს, უზრუნველყოს სოფლის სკოლაში ინგლისური ენის სწავლების აღდგენა, რაც ბოლო რამდენიმე წელია შეწყვეტილია სკოლაში პედაგოგის არყოფნის გამო.
- ადგილობრივ თვითმმართველობას, უზრუნველყოს სოფელში არსებული სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულების სრულფასოვანი ამოქმედება, აგრეთვე,       სოფელში მისასვლელი გზის მშენებლობა და საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გამოყოფა, რომელიც სოფელს ახალქალაქთან დააკავშირებს.
საია აგრძელებს ადმინისტრაციული ცენტრებიდან მოშორებით მდებარე სოფლებში გასვლით შეხვედრებს, რომლის მიზანია ადგილობრივი მოსახლეობის პრობლემების იდენტიფიცირება და  შესაბამის სახელმწიფო უწყებებთან ადვოკატირება.

ACCESS TO EDUCATION AND POSSIBILITY OF INVOLVEMENT IN DECISION MAKING PROCESS OF SELF-GOVERNMENT IS LIMITED IN THE VILLAGE OF KHANDO
2018-08-17 17:54
On 31 July 2018, lawyers of the Georgian Young Lawyers' Association met with local residents of village Khando, Akhalkalaki municipality, Samtskhe-Javakheti region. The village is situated 18 kilometers away from Akhalkalaki in the mountainous part of Georgia. The village, distinguished by its large proportion of population, is mainly inhabited by national minorities (Armenians).
The field meeting has revealed that the problem of access to education and low quality of education deprives the youth of the village of an important choice- to be able to make decisions related to their future life. Moreover, due to the absence of public transport and poor condition of access roads, the village is virtually cut off from the nearby town, which hinders the involvement of the local population in   decision making process at the local level, as well as from benefiting from the services which fall within the competence of the self-government.
The situation in the village of Khando is particularly vulnerable to girls and women living there. The overall challenges in the country in terms of gender equality do not fully reflect the difficulties that exist in the villages similar to Khando. Adequate involvement of women and girls living in Khando in social life, participation in decision making process, political activity and development is far more difficult and inaccessible rather than for women living in cities of Georgia or the villages better liaised with developed centers.
It is noteworthy that civil integration of minorities and provision of equal conditions for development of all individuals is still a challenge for the country. Despite the challenge, there are problems which require special effort or immeasurable expenses from the local self-government, the Ministry of Education or other authorities. However, the problems remain unresolved even locally.
In order to ensure basic public needs for village Khando, GYLA addresses to all competent state bodies for resolving the problems of the local population, namely:
- The Ministry of Education to restore English language classes in the village school, which have been suspended due to the absence of teachers in the recent years.
- The local self-government to ensure full operation of the pre-school institution in the village, as well as to build the road to the village and provide public transport that will connect the village with Akhalkalaki.
GYLA continues field meetings in the villages located away from administrative centers aimed at identifying the issues that local populations have and advocate them with relevant state agencies.