უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეები კლანისა და ხელისუფლების გარიგების შედეგად დაინიშნენ
2021 წლის 17 ივნისს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ პარლამენტს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის 9 კანდიდატი[1] წარუდგინა.[2] მმართველმა ძალამ არ გაითვალისწინა, როგორც საერთაშორისო პარტნიორების,[3] ისე ადგილობრივი სამოქალაქო ორგანიზაციების მოწოდებები[4] და სასამართლოს მიმართ ნდობის კრიზისის პირობებში[5] დაიწყო საკასაციო ინსტანციის მოსამართლეთა დანიშვნის პროცედურები.
კანდიდატების მოსმენის პროცესში გამოქვეყნდა OSCE/ODIHR-ის შეფასება სადაც მიმდინარე პროცესის, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსმენების ეტაპია განხილული და სადაც წერია, რომკანდიდატები პარლამენტს წარედგინა სასამართლოს დამოუკიდებლობისადმი საზოგადოების დაბალი ნდობის პირობებში.[6] დასკვნის მიხედვით, ამავე ეტაპზე კითხვის ნიშნის ქვეშ იდგა პროცესების სამართლიანობა და თანასწორობა.[7] პროცედურული წესები, რომლებიც უშუალოდ მოსმენების დაწყებამდე შეუშავდა არაადეკვატური იყო და ვერ უზრუნველყო თანმიმდევრულობა და სამართლიანი პირობები.[8]
6 ივლისს პარლამენტის იურიდიულმა კომიტეტმა კანდიდატების მოსმენები დაიწყო.[9]საკომიტეტო მოსმენებზე, კანდიდატებისთვის დასმული კითხვები ეხებოდა, როგორც სამართლებრივ, ისე ღირებულებით საკითხებს, სამუშაო გამოცდილებასა და მოსამართლე კანდიდატთა მიერ წარსულში განხილულ საქმეებს. კანდიდატთა ნაწილი, ზოგიერთ შემთხვევაში ვერ პასუხობდა მარტივ სამართლებრივ შეკითხვებსაც კი. ერთ-ერთმა კანდიდატმა უარი განაცხადა არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემაზე.[10] ეს დამოკიდებულება, არა მხოლოდ პარლამენტის, როგორც ინსტიტუტის, არამედ ზოგადად, პროცესის მიმართ უპატივცემულობის გამომხატველია და უარყოფით შეფასებას იმსახურებს.
ერთ-ერთი მთავარი ხაზი რომელიც მოსამართლედ დანიშნული პერსონების მსჯელობას აერთიანებდა, სასამართლო სისტემაში არსებული ფუნდამენტური პრობლემების მიმართ კრიტიკის არ არსებობა და მეტიც, მისი ინსტიქტური უარყოფა იყო. მათი უდიდესი ნაწილის აზრით მართლმსაჯულების სისტემის მთავარი გამოწვევა ის კრიტიკაა რომელიც სამოქალაქო სექტორიდან მოდის.[11] კანდიდატთა ნაწილი ფიქრობს, რომ საერთაშორისო მასშტაბით კლანური მმართველობის აღიარება, ცალმხრივი ინფორმაციის ან სასამართლოსთან ნაკლები კომუნიკაციის შედეგია.[12]
მიუხედავად კანდიდატების კომპეტენციასთან და კეთილსინდისიერებასთან დაკავშირებული კითხვებისა, იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა კონკურსის მონაწილეთა ნაწილს რეკომენდაცია გაუწია.[13] თავის მხრივ პლენარულმა სესიამ სრულად გაიზიარა რეკომენდაციები და თანამდებობაზე 6 მოსამართლე დანიშნა.[14] აუცილებლად უნდა აღინიშნოს, ისიც რომ თანამდებობაზე გამწესდნენ მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის -კლანისადმი ლოიალური პირები და მათი ლიდერები. გადაწყვეტილება არ დაეფუძნა პარტიათა შორის ფართო კონსენსუსს, რაც მომავალში უარყოფითად აისახება სასამართლოს მიმართ ნდობაზე. მმართველმა ძალამ არ გაითვალისწინა კონტექსტი, პარტნიორების მოწოდებები და ექსპერტული შეფასებები, რითაც მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენა სასამართლოს დამოუკიდებლობას, გაამყარა მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის, კლანის პოზიციები უზენაეს სასამართლოში და კიდევ უფრო დააშორა მართლმსაჯულების სისტემა გაჯანსაღების პერსპექტივას.
[1] გიორგი გოგიაშვილი, გოჩა აბუსერიძე, ლევან თევზაძე, ქეთევან მესხიშვილი, გიორგი შავლიაშვილი, რევაზ ნადარაია, ბიძინა სტურუა, ეკა ზარნაძე, ლაშა ქოჩიაშვილი.
[2] უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა წარდგინება, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ვებგვერდი,2021 წლის 17 ივნისი,  ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3yKKrRI, განახლებულია: 11.07.2021.
[3] აშშ-ს ელჩი მოუწოდებს "ქართულ ოცნებას" - 19 აპრილის შეთანხმების პირობები დაიცვას
19, ამერიკის ხმის ვებგვერდი, ხელმისაწვდომია: https://www.amerikiskhma.com/a/usa-and-eu-slam-high-council-of-justice-of-georgia-moninating-supreme-court-judges/5935021.html, განახლებულია 11.07.2021
[4] უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კანდიდატების შერჩევა თვითნებურად და უსამართლოდ მიმდინარეობს,  კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის, კოალიციის ვებგვერდი, 2021 წლის 24 ივნისი, ხელმისაწვდომია: http://www.coalition.ge/index.php?article_id=257&clang=0, განახლებულია 12.07.2021.
[5] იქვე.
[6] OSCE/ODIHR, third report of the nomination and appointmenr of supreme court judges in Georgia, December 2020 – June 2021, გვ. 2, OSCE/ODIHR-ის ვებგვერდი, ხელმისაწვდომია:https://www.osce.org/files/f/documents/c/1/492115_0.pdf, განახლებულია 11.07.2021.
[9] დღის წესრიგი, იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომა,  საქართველოს პარლამენტის ვებგვერდი, 2021 წლის 6 ივლისი, ხელმისაწვდომია: https://parliament.ge/media/announcement/731?local=true, განახლებულია: 13.07.2021.
[10] ლევან თევზაძემ არ უპასუხა არასამთავრობო ორგანიზაციების შეკითხვებს. რევაზ ნადარაიამ არ უპასუხა, შეკითხვების ნაწილს.
[11] გოჩა აბუსერიძე, ბიძინა სტურუა, ლევან თევზაძე, ლაშა ქოჩიაშვილი, რევაზ ნადარაია.
[12] ლევან თევზაძე, ბიძინა სტურუა, გოჩა აბუსერიძე, ლაშა ქოჩიაშვილი, რევაზ ნადარაია, გიორგი შავლიაშვილი.
[13] კომიტეტმა მხარი დაუჭირა: გოჩა აბუსერიძეს, გიორგი გოგიაშვილს, ლევან თევზაძეს, რევაზ ნადარაიას, ბიძინა სტურუას და ლაშა ქოჩიაშვილს. კომიტეტის მხარდაჭერა ვერ მიიღეს: ქეთევან მესხიშვილმა, ეკა ზარნაძემ და გიორგი შავლიაშვილმა.

Judges in the Supreme Court were appointed as a result of a deal between the clan and the government
2021-07-14 13:42
On June 17, 2021, the High Council of Justice nominated 9 candidates[1] to the Parliament for the Supreme Court.[2] The ruling party ignored the calls[3] of both international partners[4] and local civil society organizations and initiated procedures for the appointment of cassation judges in a crisis of confidence[5] in the judiciary.
The OSCE/ODIHR evaluations were published during the hearing of the candidates, where the current stage of the hearings of the High Council of Justice was discussed and where it was written that the candidates were presented to the Parliament in the conditions of low public confidence in the independence of the judiciary.[6] In conclusion, the fairness and equality of the processes were questioned at the same stage.[7]  The procedural rules that were developed immediately before the hearings were inadequate and failed to ensure consistency and fair conditions.[8]
On July 6, the Parliamentary Legal Committee began hearing the candidates.[9] At the committee hearings, questions were asked to candidates about both legal and value issues, work experience, and past cases reviewed by judge candidates. Some of the candidates, in some cases, could not answer even simple legal questions. One of the candidates refused to answer the questions asked by the NGOs.[10]  This attitude is an expression of disrespect not only towards the Parliament as an institution, but also towards the process in general, and deserves a negative assessment.
One of the main lines that united the reasoning of the persons appointed as judges was the lack of criticism of the fundamental problems in the judiciary and, moreover, its instinctive rejection. Most of them think that the main challenge of the justice system is the criticism coming from the civil sector.[11] Part of the candidates think that the recognition of clan rule internationally is the result of one-sided information or lack of communication with the court.[12]
Despite questions regarding the competence and good faith of the candidates, the Legal Affairs Committee recommended some of the contestants.[13]  For its part, the plenary session fully shared the recommendations and appointed 6 judges to the position.[14]  It should also be noted that officials loyal to the influential group of judges – the clan, and their leaders were appointed to the positions. The decision was not based on a broad consensus between the parties, which will have a negative impact on confidence in the court in the future. The ruling power did not take into account the context, the calls of the partners and the expert assessments, thus significantly damaged the independence of the judiciary, strengthened the positions of an influential group of judges, the clan, in the Supreme Court and further alienated the justice system from the prospect of recovery.
[1] Giorgi Gogiashvili, Gocha Abuseridze, Levan Tevzadze, Ketevan Meskhishvili, Giorgi Shavliashvili, Revaz Nadaraia, Bidzina Sturua, Eka Zarnadze, Lasha Kochiashvili.
[2] Nominations for Supreme Court Judges, website of the High Council of Justice, June 17, 2021, accessable:  https://bit.ly/3yKKrRI, updated: 11.07.2021.
[3] US Ambassador Calls on Georgian Dream to Comply with April 19 Agreement 19, website of VOA, accessable: https://www.amerikiskhma.com/a/usa-and-eu-slam-high-council-of-justice-of-georgia-moninating-supreme-court-judges/5935021.html, updated: 11.07.2021
[4] The selection of candidates for judges of the Supreme Court is arbitrary and unfair, Coalition for an Independent and Transparent Judiciary, Coalition website, June 24, 2021, accessable: http://www.coalition.ge/index.php?article_id=257&clang=0, updated: 12.07.2021.
[5] Ibid.
[6] OSCE/ODIHR, third report of the nomination and appointmenr of supreme court judges in Georgia, December 2020 – June 2021, p. 2, OSCE/ODIHR website, accessable: https://www.osce.org/files/f/documents/c/1/492115_0.pdf, updated: 11.07.2021.
[9] Agenda, Sitting of the Committee of Legal Affairs, Website of the Parliament of Georgia, July 6, 2021, accessable: https://parliament.ge/media/announcement/731?local=true, updated: 13.07.2021.
[10] Levan Tevzadze did not answer the questions of the non-governmental organizations. Revaz Nadaraia did not answer some of the questions.
[11] Gocha Abuseridze, Bidzina Sturua, Levan Tevzadze, Lasha Kochiashvili, Revaz Nadaraia.
[12] Levan Tevzadze, Bidzina Sturua, Gocha Abuseridze, Lasha Kochiashvili, Revaz Nadaraia, Giorgi Shavliashvili.
[13] The committee supported: Gocha Abuseridze, Giorgi Gogiashvili, Levan Tevzadze, Revaz Nadaraia, Bidzina Sturua and Lasha Kochiashvili. Ketevan Meskhishvili, Eka Zarnadze and Giorgi Shavliashvili could not get the support of the committee.