ზეწოლისა და მუქარა/დაშინების ფაქტები
2016 წლის 22 აგვისტოს საია-ს რუსთავის ოფისს მომართა გარდაბნის რაიონის სოფელ ბირლიკში მცხოვრებმა რაშიდ მუსაევმა, პოლიტიკური პარტია ,,ნინო ბურჯანაძე - დემოკრატიული მოძრაობა“-ის საარჩევნო შტაბის უფროსი გარდაბნის რაიონში. მისი განცხადებით გარკვეულმა პირებმა მასზე ზეწოლა მისი პოლიტიკური საქმიანობიდან გამომდინარე განახორციელეს. მისი განმარტებით, 18 აგვისტოს შეხვდა ნაცნობი ყოფილი თანაპარტიელი, თანხმლებ უცხო პირებთან ერთად, რომელმაც საქართველოდან წასვლისა და პოლიტიკური საქმიანობისათვის თავის დანებების სანაცვლოდ, გარკვეული თანხა შესთავაზა და უთხრა, რომ თუ არ დათანხმდებოდა, მას მოკლავდნენ. რაშიდ მუსაევმა უარი განუცხადა აღნიშნულ შემოთავაზებაზე, რაზეც აღნიშნული პირები შეეცადნენ კუთვნილ ავტომობილში ძალის გამოყენებით ჩაესვათ. რაშიდ მუსაევმა მოახერხა თავი დაეღწია და გამოქცეულიყო.
ფირახმად გასანოვის საქმე
2016 წლის 22 აგვისტოს საია-ს რუსთავის ოფისს მომართა გარდაბნის რაიონის სოფელ თაზაქენდში მცხოვრებმა ფირახმად გასანოვმა, რომელმაც განაცხადა, რომ მუშაობს პედაგოგად თაზაქენდის საჯარო სკოლაში და ამასთან იყო პოლიტიკური პარტია ,,ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი დამფუძვნებელი და აქტიური წევრი, მაგრამ ხელმძღვანელ პირებთან გარკვეული უთანხმოების გამო დატოვა პარტია და  გაწევრიანდა ,,ნინო ბურჯანაძე - დემოკრატიულ მოძრაობაში“, სადაც აქტიურად მონაწილეობს წინასაარჩევნო პროცესებში. აღნიშნულის გამო მმართველი პარტიის ადგილობრივი ხელმძღვანელობის მხრიდან მის მიმართ განხორციელდა სიტყვიერი და ფსიქოლოგიური ზეწოლა, რადგან შეეწყვიტა პარტიის წევრობა.
რაშიდ მუსაევმა და ფირახმად გასანოვმა აღწერილ ფაქტებთან დაკავშირებით განცხადებით რუსთავის რაიონულ პროკურატურას მიმართეს. მათ ინტერესებს საიას ადვოკატები წარმოადგენენ.

Cases of pressure and threats/intimidation
On August 22, 2016, Rashid Musaev, head of the campaign headquarters of the Nino Burjanadze – Democratic Movement political party in the Gardabani Municipality, who lives in the village of Birliki, Gardabani Municipality, approached the Rustavi office of GYLA. He stated that certain individuals had put pressure on him due to his political activity. He explained that on August 18, a former fellow party member, whom he knew personally, met him together with accompanying strangers and offered him a certain amount of money in return for leaving Georgia and quitting political activity, saying that if he didn’t agree, he would be killed. Rashid Musaev refused to accept the offer, after which the said persons tried to forcibly put him in their car. Rashid Musaev managed to escape and run away from them.
The case of Pirakhmad Gasanov
On August 22, 2016, Pirakhmad Gasanov, a resident of the village of Tazakendi, Gardabani Municipality, approached the Gardabani office of GYLA, stating that he works as a teacher in a public school of Tazakendi and was one of the founders and active members of the local branch of the Georgian Dream political party, but, due to disagreement with the leadership of the party, left the party and became a member of Nino Burjanadze – Democratic Movement where he is actively participating in electoral processes. Thus, he was subjected to verbal and psychological pressure on the part of the local leadership of the ruling party, because he had terminated his membership in the party.
Rashid Musaev and Pirakhmad Gasanov have filed applications regarding the above-described facts in the Rustavi District Prosecutor’s Office. Their interests are being represented by GYLA lawyers.