არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლის საქმე კვლავ გამოუძიებელია
ნიკოლოზ გოგუაძე 2011 წლის 26 მაისს, ე. წ. ყინწვისის სპეცოპერაციის დროს დააკავეს. დაკავების დროს და შემდეგ გოგუაძე სამართალდამცავების მხრიდან არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლი გახდა მისი დასჯისა და მისგან აღიარებითი ჩვენების მოპოვების მიზნით.
ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება
ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ მომჩივანმა ხელისუფლების კონტროლის ქვეშ ყოფნისას მიიღო მრავალი სახის დაზიანება, რომელიც მას დაკავებამდე არ ჰქონდა. გოგუაძის არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე დაწყებული გამოძიება იყო არაეფექტიანი და გამოძიების პროცესში დაშვებული იყო მნიშვნელოვანი ხარვეზები.
გადაწყვეტილების აღსრულების პრობლემები
გოგუაძის საქმე „ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეებში“ შედის და მინისტრთა კომიტეტის მიერ გაძლიერებულ ზედამხედველობას ექვემდებარება.
კვლავ პრობლემას წარმოადგენს სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების ეფექტიანი, დროული და სრულყოფილი გამოძიების ჩატარება, ჩადენილი ქმედებისთვის სწორი კვალიფიკაციის მინიჭება და მსხვერპლის სათანადო ჩართულობა გამოძიების მიმდინარეობისას.

The case of victim of ill-treatment still remains uninvestigated
Nikoloz Goguadze was arrested on May 26, 2011, at the time of the so-called Kintsvisi special operation. At the time of the arrest and afterwards, law enforcement officers subjected Goguadze to ill-treatment with the aim of punishing him and obtaining his confession.
Judgment of the ECtHR
The ECtHR found that the applicant had sustained injuries while being under the control of the authorities, which he didn’t have before the arrest. The investigation that was launched into the ill-treatment of Goguadze was ineffective and was accompanied by considerable shortcomings.
Problems with the execution of the judgment
The case of Goguadze is included in the Tsintsabadze Group cases and is subject to an enhanced supervision by the Committee of Ministers.
Effective, timely, and full investigation of crimes committed by law enforcement officers; correct legal classification of acts committed; and proper involvement of the victim still remain problematic.