ეკა მესხიძემ 15 მედია საშუალების წინააღმდეგ ქარტიას მიმართა
დღეს ეკა მესხიძემ 15 მედია საშუალების წინააღმდეგ ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტიას მიმართა. იგი მიიჩნევს, რომ  თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2019 წლის 09 აგვისტოს მიღებულ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით რიგი მედია საშუალებების მიერ არაზუსტი ინფორმაცია გავრცელდა, რითაც დაირღვა ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის პირველი პრინციპი.
მედია საშუალებების მიერ გამოქვეყნებული სადავო მასალის თანახმად, სასამართლომ პაპუნა უგრეხელიძე უდანაშაულოდ სცნო და დაადგინა, რომ მისი საჯარო რეესტრის თავმჯდომარეობის პერიოდში არანაირ ძალადობასა და სექსუალურ შევიწროებას ადგილი არ ჰქონია. ეს ინფორმაცია არ შეესაბამება სინამდვილეს, აღნიშნულ საქმეში სასამართლოს საერთოდ არ  უმსჯელია ჰქონდა თუ არა სექსუალურ შევიწროებას ადგილი.
სახალხო დამცველის მიერ უკვე დადგენილია, რომ პაპუნა უგრეხელიძის მიერ ადგილი ჰქონდა ეკა მესხიძის შევიწროებით და სექსუალურ შევიწროებით გამოხატული სქესის ნიშნით დისკრიმინაციას. აღნიშნული გადაწყვეტილება საბოლოოა და არ საჩივრდება.

EKA MESKHIDZE APPEALED TO THE CHARTER AGAINST 15 MEDIA OUTLETS
Today, Eka Meskhidze applied to the Georgian Charter of Journalistic Ethics against 15 media outlets. She believes that several media outlets disseminated inaccurate information about the decision delivered by Tbilisi City Court on 9 August 2019. The media action violated the first principle of the Charter of Journalistic Ethics.
According to the disputed media reports, the Court found Papuna Ugrekhelidze innocent and held that he did not carry out any violence or sexual harassment while he was working as the Chairman of the Public Registry. This is not true as the Court did not investigate at all whether sexual harassment occurred or not.
The Public Defender has already established that Papuna Ugrekhelidze harassed Eka Meskhidze, which constitutes discrimination on the ground of gender. The Public Defender’s decision is final and may not be appealed.