ევროპულმა სასამართლომ ე.წ. ყინწვისის სპეცოპერაციის დროს დაკავებული ნიკოლოზ გოგუაძის არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე საქართველოს პასუხისმგებლობა დაადგინა
2019-06-28 12:30
ა.წ. 27 ივნისს, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება საიას წარმოებაში არსებულ საქმეზე: ნიკოლოზ გოგუაძე საქართველოს წინააღმდეგ. სასამართლომ საქართველოს მხრიდან ევროპული კონვენციის მე-3 (წამების აკრძალვა) მუხლის დარღვევა დაადგინა, ვინაიდან მომჩივანი სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მხრიდან არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლი გახდა და ამავდროულად, სახელმწიფომ ვერ უზრუნველყო ამ ფაქტზე ეფექტიანი და დროული გამოძიების ჩატარება.
საქმის გარემოებების თანახმად, მომჩივანი, ნიკოლოზ გოგუაძე 24 კაცთან ერთად, 2011 წლის 26 მაისს, ე. წ. ყინწვისის სპეცოპერაციის დროს, ყინწვისის სამონასტრო კომპლექსის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააკავეს. დაკავების შემდეგ, სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლებმა დაკავებულები ჯერ ქარელის, ხოლო შემდეგ თბილისის პოლიციის განყოფილებაში გადაიყვანეს. ორივე განყოფილებაში მომჩივნის მიმართ განხორციელდა ფიზიკური ძალადობა და ფსიქოლოგიური ზეწოლა მისი დასჯისა და მისგან აღიარებითი ჩვენების მოპოვების მიზნით. მომჩივნის მიმართ განხორციელებული არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე შიდა ქართლის პროკურატურის ოფისმა გამოძიება 2011 წლის 4 ივნისს დაიწყო. 2016 წელს სისხლის სამართლის საქმე გამოსაძიებლად საქართველოს მთავარ პროკურატურას გადაეცა, რომელიც დღემდე აგრძელებს ამ საქმის გამოძიებას.
წინამდებარე გადაწყვეტილებით ევროპულმა სასამართლომ ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის არსებითი ნაწილის დარღვევა დაადგინა და განმარტა, რომ საქმეში არსებული ობიექტური მტკიცებულებებით დასტურდებოდა, რომ 2011 წლის 26-27 მაისს მომჩივანმა ხელისუფლების კონტროლის ქვეშ ყოფნისას მიიღო მრავალი სახის დაზიანება სახისა და ტანის არეში, რომელიც მას დაკავებამდე არ ჰქონდა. ამასთან, სახელმწიფომ ვერ შეძლო, წარმოედგინა დამაჯერებელი არგუმენტი, თუ რამ გამოიწვია აღნიშნული დაზიანებები. ამის საპირისპიროდ, სახელმწიფომ წარმოადგინა კვალიფიკაციის შეცვლის შესახებ პროკურორის დადგენილება, რომლითაც საგამოძიებო ორგანოები ადასტურებენ, რომ საქმეში არსებობდა საკმარისი მტკიცებულებები მომჩივნის მიმართ არასათანადო მოპყრობის განხორციელების ფაქტზე.
მოცემულ საქმეში ასევე, დადგინდა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის პროცედურული ნაწილის დარღვევა. სასამართლოს განმარტებით, გამოძიება, რომელიც 2011 წლის ივნისში დაიწყო, თითქმის 8 წლის შემდეგ კვლავ გრძელდებოდა. ამ პერიოდში საგამოძიებო ორგანოების მიერ წარმოებული გამოძიება რამდენიმე წლიანი სრული უმოქმედობით ხასიათდებოდა. კერძოდ, გამოძიების დაწყებიდან თითქმის 18 თვის განმავლობაში ერთადერთი მოქმედება, რაც საგამოძიებო ორგანოებმა განახორციელეს, მომჩივნის დაკითხვა იყო. 2012 წლის დეკემბერში საგამოძიებო ორგანოებმა განაახლეს საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარება, მათ შორის დაკითხეს მოწმეები და მომჩივანი. აღნიშნული ინტენსიური ფაზა 2013 წლის აპრილში დასრულდა და სამი წლის განმავლობაში, 2016 წლის მაისამდე, საგამოძიებო ორგანოები კვლავ უმოქმედოდ იყვნენ. 2016 წლის მაისში საქმე მთავარ პროკურატურას გადაეცა, მაგრამ მიუხედავად ამისა, კვლავ გაგრძელდა უმოქმედობის პერიოდი შემდეგი 1 წლის განმავლობაში. სასამართლოს განმარტებით, სახელმწიფომ ვერ შეძლო წარმოედგინა დამაჯერებელი არგუმენტი, თუ რით იყო გამოწვეული საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან აღნიშნული უმოქმედობა.
სასამართლომ ასევე, ხაზი გაუსვა გამოძიების ფარგლებში დაშვებულ შემდეგ ხარვეზებს:
- საგამოძიებო ორგანოებს არ ჩაუტარებიათ მომჩივნის სამედიცინო ექსპერტიზა მიუხედავად იმისა, რომ დაკავების შემდეგ მას სხეულზე არაერთი დაზიანება აღენიშნებოდა;
- საგამოძიებო ორგანოების მიერ დღემდე არ მომხდარა იმ სპეცდანიშნულების ნაწილის იდენტიფიცირება, რომელმაც დაკავების სპეცოპერაცია განახორციელა, შესაბამისად, ყინწვისის სპეცოპერაციაში მონაწილე ერთი ოფიცერიც კი არ დაკითხულა;
- მომჩივნის არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე გამოძიება 8 წლის განმავლობაში გრძელდებოდა ისე, რომ საგამოძიებო ორგანოების მიერ ამ დრომდე ერთი პირის პასუხისმგებლობაც არ გამოკვეთილა.
ევროპულმა სასამართლომ საქართველოს მიყენებული მორალური ზიანისთვის მომჩივნის სასარგებლოდ 10000 ევროს გადახდა დააკისრა.
საია აქტიურად დააკვირდება გადაწყვეტილების აღსრულების მიზნით საქართველოს სახელმწიფოს მიერ ინდივიდუალური და ზოგადი ღონისძიებების შესასრულებლად გატარებულ ზომებს.

The European Court determined liability of Georgia on the fact of ill-treatment of Nikoloz Goguadze detained during the special operation of Kintsvisi
2019-06-28 12:30
On June 27, the European Court of Human Rights adopted a judgment on the case litigated by GYLA: Nikoloz Goguadze v. Georgia. The court found a violation of Article 3 of the European Convention (prohibition of torture) as the applicant became a victim of ill-treatment from law enforcement representatives and at the same time, the state failed to conduct an effective and prompt investigation onto this fact.
According to the circumstances of the case, on May 26, 2011, the applicant Nikoloz Goguadze together with 24 men were detained during the so-called special operation of Kintsvisi, in the vicinity of Kintsvisi monastery. After the detention, the law enforcers transferred the detainees into Kareli and then into Tbilisi Police Department. In both departments, the applicant was subjected to physical violence and psychological pressure with the purpose of punishment and extracting a confession from him. On 4 June 2011, Shida Kartli Regional Prosecutor's Office launched an investigation on the ill-treatment of the applicant. In 2016, the criminal case was handed over to the Chief Prosecutor's Office of Georgia, which has been investigating the case to date.
According to this judgment, the European Court found a violation of substantial part of Article 3 of the European Convention and observed that the objective evidence in the case confirmed that on May 26-27, 2011, the applicant had a number of injuries on his face and body while being under the control of the government which he never had prior to his detention. At the same time, the State failed to present a convincing argument about causes of these injuries. On contrary, the State submitted a prosecutorial resolution on requalification of the criminal case according to which the investigating authorities concluded that there was sufficient evidence confirming the ill-treatment of the applicant.
In the present case, the Court also found a violation of the procedural part of Article 3 of the European Convention. The Court established that the investigation, which was launched in June 2011, continued for almost eight years. During this period there were several years of inactivity within the investigation conducted by the investigative bodies. In particular, the only action that was carried out by the investigative bodies for almost 18 months since the start of the investigation, was the interrogation of the applicant. This intensive phase was completed in April 2013 and until May 2016, during three years investigative bodies remainedstill inactive. In May 2016, the case was handed over to the Chief Prosecutor's Office, however despite this, the period of inactivity continued over the next year. The Court underlined that the State failed to provide a convincing explanations for the inactivity of the investigative bodies.
The Court also emphasized the following shortcomings made within the investigation:
- Investigative bodies failed to conduct the medical expert examination of the applicant although he had suffered a number of injuries on his body after his detention;
- Investigative bodies have not yet identified the unit of the Special Forces that had conducted the arrest operation, consequently, not a single officer who had participated in Kintsvisi special operation has been questioned so far;
- The investigation into the ill-treatment of the applicant is pending for 8 years although the investigative bodies have not yet identified the responsibility of a single person.
The European Court found Georgia responsible for ill-treatment of Nikoloz Goguadze detained during the special operation of Kintsvisi.
The European Court has obliged Georgia a payment of fine in amount of 10,000 euros to the applicant for the moral damage.
GYLA will actively monitor the individual and general measures undertaken by the Government of Georgia for the execution of the judgment.