იურიდიულ კომიტეტში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების მოსმენის პროცესის შეფასება
2018 წლის დეკემბერში იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის 10 კანდიდატი გაუმჭვირვალე პროცედურით წარადგინა საკანონმდებლო ორგანოში. ამ ფაქტმა მწვავე საზოგადოებრივი პროტესტი გამოიწვია, რის გამოც, ერთი წლის წინ, მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის (ე.წ. კლანის) მცდელობა, უზენაეს სასამართლოში უვადოდ დანიშნულიყვნენ არსებული სისტემისადმი ლოიალური პირები, წარუმატებლად დასრულდა. ამის შემდეგ, პარლამენტმა კანონით განსაზღვრა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა დანიშვნის პროცედურები. მიუხედავად ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ გამოთქმული შენიშვნებიდან ნაწილის გათვალისწინებისა, საბოლოო დოკუმენტმა მაინც დაიმსახურა კრიტიკა.[1] ახალი რეგულირების პირობებში იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ საკანონმდებლო ორგანოს 20 კაციანი სია წარუდგინა. აღსანიშნავია, რომ მათი შერჩევის პროცესიც ცალსახად უარყოფითად შეფასდა.[2] სიაში ძირითადად, გავლენიანი მოსამართლეები ან მათთვის მისაღები კანდიდატები, აგრეთვე ხელისუფლებასთან დაახლოებული პირები მოხვდნენ.[3]
კანდიდატთა მოსმენები იურიდიულ კომიტეტში გამჭვირვალედ წარიმართა. საკომიტეტო მოსმენებში დეპუტატებთან ერთად დაუბრკოლებლად მონაწილეობდნენ სამეცნიერო წრეების, ადვოკატთა კორპუსის, სახელმწიფო იურიდიული სამსახურის, სახალხო დამცველისა და არასამთავრობო ორგანიზაციათა წარმომადგენლები. მოქალაქეებს შეეძლოთ კანდიდატებისთვის განკუთვნილი კითხვები იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარისთვის გაეგზავნათ, რომელიც ყველა შეკითხვას საჯაროდ სვამდა.
კითხვები შეხებოდა, როგორც სამართლებრივ, ისე ღირებულებით საკითხებს, ასევე სამუშაო გამოცდილებისა და მოსამართლე კანდიდატთა მიერ წარსულში განხილულ საქმეებს. კანდიდატთა ნაწილი, ხშირ შემთხვევაში ვერ პასუხობდა ელემენტარულ სამართლებრივ შეკითხვებსაც კი. იშვიათი გამონაკლისების გარდა, კანდიდატების სამართლებრივი მსჯელობის უნარი იყო დაბალი, მათი პასუხები კი - დაუსაბუთებელი. ზოგიერთმა კანდიდატმა უარი განაცხადა კონკრეტული სუბიექტების მიერ დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემაზე.[4] იყო დაუსაბუთებელი და გამოგონილი საფუძვლით შეკითხვებზე თავის არიდების შემთხვევებიც. მსგავსი დამოკიდებულება, არა მხოლოდ პარლამენტის, როგორც ინსტიტუტის, არამედ ზოგადად, პროცესის მიმართ უპატივცემულობის გამომხატველია და ცალსახად, უარყოფით შეფასებას იმსახურებს. უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა ნომინირებისა და საკომიტეტო მოსმენების პროცესმა, კიდევ უფრო თვალსაჩინო გახადა სასამართლო სისტემაში არსებული  პრობლემები. კანდიდატების უმრავლესობა არაადექვატურად აღიქვამს სამართლო სისტემაში არსებულ გამოწვევებს, ვერ ხედავს როგორც წარსულში ასევე აწმყოში სასამართლოში არსებულ პრობლემებს ან არ სურს ისაუბროს ამ პრობლემებზე; პრეტენდენტთა მნიშვნელოვანი ნაწილი ღიად უჭერს მხარს სასამართლოში არსებულ კლანს, ერიდება განსხავებული აზრის დაფიქსირებას, რაც მათ შინაგან თავისუფლებაზე, ღირებულებებზე და მორალურ სიმტკიცეზე დადებითად არ მეტყველებს. უზენაესი სასამართლო ქვეყანაში სამართლებრივ პოლიტიკას წარმართავს, ერთგვაროვან პრაქტიკას ამკვიდრებს და დარღვეულ უფლებას ბოლო ინსტანციით იცავს. სწორედ ამიტომ, მის წევრებს მოეთხოვებათ, სამართლებრივი აზროვნების და პიროვნული შეუვალობის მაღალი დონე, რასაც კანდიდატთა აბსოლუტური უმრავლესობა ვერ აკმაყოფილებს.
კოალიცია მიიჩნევს, რომ არაკომპეტენტური და არაკეთილსინდისიერი კანდიდატების დანიშვნა, აზრს დაუკარგავს საქართველოს პარლამენტში წარმართულ ღია, გამჭვირვალე, კონსტრუქციულ პროცესს, დიდი ხნით დაასამარებს სასამართლოს გაჯანსაღებისა და საზოგადოებრივი ნდობის დაბრუნების შანსს. მოვუწოდებთ კანონმდებლებს, ვენეციის კომისიის რეკომენდაციის შესაბამისად არ შეავსოს ვაკანტური თანამდებობები სრულად და მოსამართლეთა მხოლოდ ის მინიმალური ოდენობა დანიშნოს, რომელიც აუცილებელია უზენაესი სასამართლოს ფუნქციონირებისთვის. ამავდროულად, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე კანდიდატის უვადოდ არჩევის გადაწყვეტილების მიღებისას კარგად გააცნობიერონ მათზე დაკისრებული უდიდესი პასუხისმგებლობა და მხედველობაში მიიღონ საკომიტეტო მოსმენებზე კანდიდატის მიერ წარმოჩენილი ცოდნა, სამოსამართლო ღირებულებების ერთგულება და მათი უნარ-ჩვევები. მივმართავთ უმრავლესობას, გამოიყენოს ოპოზიციასთან მოლაპარაკების მექანიზმი მოსამართლეების კანდიდატურაზე შესათანხმებლად და დამოუკიდებლად არ განაწესოს ისინი საკასაციო სასამართლოში.
[1] ვრცლად იხ.: კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის, „კოალიცია უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა წარდგენისა და არჩევის ახალ წესს აფასებს“, ხელმისაწვდომია: http://coalition.ge/index.php?article_id=207&clang=0, განახლებულია: 21.11.19.
[2] ვრცლად იხ.: საქართველოს სახალხო დამცველი, „საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა არჩევასთან დაკავშირებით“ ხელმისაწვდომია:http://www.ombudsman.ge/geo/akhali-ambebi/sakartvelos-sakhalkho-damtsvelis-gantskhadeba-uzenaesi-sasamartlos-mosamartleta-archevastan-dakavshirebit, განახლებულია: 21.11.19.
[3] მაგ. 10 კაციანი სიიდან, 20 კაციან სიაში მოხვდნენ: გიორგი მიქაუტაძე, თამარ ალანია, მერაბ გაბინაშვილი, ნინო ქადაგიძე, პაატა სილაგაძე. სიაში ასევე მოხვდნენ გენერალური პროკურორი შალვა თადუმაძე და მისი მოადგილე მამუკა ვასაძე.
[4] შალვა თადუმაძემ უარი განაცხადა ეპასუხა გიორგი მშვენიერაძის შეკითხვებისთვის, ხოლო პაატა სილაგაძემ  ეკა ბესელიასა და ლევან გოგიჩაიშვილის კითხვები დატოვა უპასუხოდ.

Assessment of the Hearings of Supreme Court Judicial Candidates at the Parliament Legal Committee
In December, 2018, the High Council of Justice (HCOJ) nominated 10 Supreme Court judicial candidates selected through a non-transparent procedure. This caused a public outcry, which obstructed an attempt of the dominant group of judges (so called Clan) to appoint individuals loyal to the existing system for life as Supreme Court justices. Afterwards, the Parliament developed legislation establishing procedures for the appointment of Supreme Court justices. Despite the fact that some of the recommendations made by local and international organizations were considered in the bill, the law, which was finally adopted, still received criticism.[1] Under the new regulations, the High Council of Justice submitted the list of 20 candidates to the Parliament. The selection process was widely criticized.[2] The final list included influential judges, their preferable candidates, and individuals associated with the ruling party.[3]
The process of hearings in the Parliament Legal Committee was transparent. In addition to MPs, representatives of academia, the Bar, State Legal Aid Service, Public Defender’s Office, and nongovernmental organizations were allowed to freely participate. Citizens had an opportunity to send questions to the Chair of the Legal Committee, who then asked candidates these questions on the record.
The questions were concerned with issues of law and values, candidates’ experience and judicial decisions on specific cases. Some candidates failed to answer simple legal questions. With minor exceptions, the quality of their legal reasoning was problematic, and responses were not well argued. Some candidates refused to answer questions posed by specific individuals.[4] In some cases they evaded questions, citing unjustified and unrealistic reasons. This was a sign of disrespect to the Parliament and the process and deserves a clearly negative assessment. The processes of nominating candidates for the Supreme Court and the Parliamentary Committee hearings further illustrates the problems in the judiciary. A majority of candidates do not adequately assess the challenges faced by the Georgian judiciary, fail to see the past and current problems or do not wish to discuss these problems; a significant portion of the nominees openly support the “clan” dominating the judiciary, and avoid expressing dissenting opinions, which does not reflect well on their moral integrity. The Supreme Court sets judicial policy, establishes common legal practice and protects rights as the last instance. Its members must possess outstanding legal reasoning and personal integrity. The absolute majority of the present nominees fail to meet these standards.
The Coalition considers that appointment of incompetent and dishonest candidates vitiates the open, transparent and constructive process in the Georgian Parliament, and vanquishes hopes for revitalizing the Georgian judiciary and restoring public trust for some time. We call on the legislators, in line with the Venice Commission recommendations, not to fill all vacant positions and to appoint only the minimum number of judges necessary for the Supreme Court’s functioning. At the same time, when electing a candidate to the Supreme Court bench for life, they must fully comprehend the great responsibility and take into consideration the knowledge, fidelity to judicial values and skills the candidates have demonstrated during the Committee hearings. We call on the parliamentary majority to negotiate with the opposition and agree on the candidates, rather than unilaterally appoint justices to the Supreme Court.
[1] For more details, see the Coalition for an Independent and Transparent Judiciary statement “The Coalition is Assessing New Rules for Nomination and Selection of Supreme Court Justices” to be found at http://www.coalition.ge/index.php?article_id=207&clang=1
[2] For more details, see the Public Defender’s Statement on Selection of Supreme Court judges to be found at http://www.ombudsman.ge/eng/akhali-ambebi/sakartvelos-sakhalkho-damtsvelis-gantskhadeba-uzenaesi-sasamartlos-mosamartleta-archevastan-dakavshirebit
[3] From the list of 10 people nominated in December, the following ended up on the list of 20 people submitted to the Parliament: Giorgi Mikautadze, Tamar Alania, Merab Gabinashvili, Nino Kadagidze, and Paata Silagadze. The list also included Shalva Tadumadze, Prosecutor General and Mamuka Vasadze, Deputy Prosecutor General.
[4] Shalva Tadumadze refused to answer questions asked by Giorgi Mshvenieradze, while Paata Silagadze ignored questions posed by Eka Beselia and Levan Gogichaishvili.