საია და მწვანე ალტერნატივა ონის ჰიდროელექტროსადგურების კასკადის მშენებლობასა და ექსპლუატაციაზე გაცემული გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების ბათილად ცნობას ითხოვენ
2020-06-12 12:30
საია და მწვანე ალტერნატივა თბილისის საქალაქო სასამართლოს სარჩელით მიმართავენ და  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის 2020 წლის 17 მარტის ბრძანების ბათილად ცნობას მოითხოვენ, რომლითაც სს ,,ონის კასკადის“ 206.1 მგვტ სიმძლავრის ,,ონის ჰიდროელექტროსადგურების კასკადის“ პროექტზე  გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება გაიცა.
ჰესის მშენებელმა კომპანიამ - სს ,,ონის კასკადმა“, არ უზრუნველყო ადამიანების ჯანმრთელობასა და გარემოს უსაფრთხოებისათვის არსებული რისკების შესამოწმებლად კანონით სავალდებულო კვლევების ჩატარება. საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, კი ნაცვლად იმისა, რომ უარი ეთქვა პროექტზე დადებითი გადაწყვეტილების გაცემაზე, დაავალა მშენებარე კომპანიას,  პოსტ ფაქტუმ, იმ ინფორმაციის წარმოდგენა, რომელიც კრიტიკულად მნიშვნელოვანი და კანონით სავალდებულო იყო გადაწყვეტილების მიღების ეტაპზე.
ამასთანავე, გასაჩივრებული გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღების პროცესში უხეშად იქნა უგულებელყოფილი საზოგადოების ინფორმირებისა და მონაწილეობის უზრუნველყოფისათვის ეროვნული და საერთაშორისო კანონმდებლობით დადგენილი ნორმები.

GYLA and Green Alternative request for annulment of the environmental decision issued on the building and commissioning of the Oni Hydropower Cascade
2020-06-12 12:30
GYLA and Green Alternative are filing a lawsuit to the Tbilisi City Court on annulment of the Order of the Minister of Environment and Agriculture dated March 17th, 2020, which has issued the environmental decision on the JSC “Oni Hydropower Cascade” project with the 206.1 MW capacity.
Hydro Power Plant construction company, JSC Oni Cascade, has not provided a mandatory examination envisaged by law on human health and environmental impact and safety risks. The Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia, instead of refusing to issue a positive decision on the project, instructed the construction company, post factum, to present the information that was critically important and required by law at the decision-making stage.
At the same time, the norms set by national and international law on public awareness in order to ensure their participation in the process of environmental decision-making which was appealed were grossly ignored.