საია უზენაესი სასამართლოს პლენუმის მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრის დანიშვნას პროცესს უარყოფითად აფასებს
2020-04-03 17:16
უზენაესი სასამართლოს პლენუმმა, საკონსტიტუციო სასამართლოში, სააპელაციო სასამართლოს წევრი, ხვიჩა კიკილაშვილი დანიშნა. ამას წინ უსწრებდა პლენუმის მიმართ მოწოდებები, დროებით, საგანგებო მდგომარეობის გაუქმებამდე, შეეჩერებინა ეს პროცესი და საზოგადოებისთვის წარედგინა ინფორმაცია კანდიდატის შესახებ. პირველ ჯერზე სხდომა გადაიდო, თუმცა, ის დღეს, 15:00 საათზე მაინც გაიმართა, სადაც მოსამართლეებმა ზემოაღნიშნულ გადაწყვეტილებას დაუჭირეს მხარი.
გადაწყვეტილების საგანგებო მდგომარეობის პირობებში, დაჩქარებული და გაუმჭვირვალე პროცესით მიღებამ გამორიცხა, როგორც კანდიდატზე საჯარო მსჯელობა (მისი ვინაობა მხოლოდ კენჭისყრაზე გახდა ცნობილი), ისე დანიშვნის მიმდინარეობის სამოქალაქო კონტროლი. ეს უარყოფითად აისახება სასამართლო ხელისუფლების ორი უმნიშვნელოვანესი ინსტიტუტის, უზენაესი და საკონსტიტუციო სასამართლოების, მიმართ ნდობაზე.
აღსანიშნავია, რომ სხდომაში უზენაესი სასამართლოს რამდენიმე წევრმა მონაწილეობა არ მიიღო - ჩვენ ხაზს ვუსვამთ ამ ნაბიჯის მნიშვნელობას და ვაფასებთ მას.

GYLA negatively assesses the appointing process of a member of the Constitutional Court by the Plenum of the Supreme Court
2020-04-03 17:16
The Plenum of the Supreme Court has appointed Khvicha Kikilashvili, a member of the Court of Appeals at the Constitutional Court. This was preceded by appeals to the Plenum to suspend this process temporarily, until the cancellation of the state of emergency and to provide the public with information about the candidate. The sitting was postponed for the first time, however, it was held today, at 15:00, where the judges upheld the above-mentioned decision.
In the state of emergency, decision making by an accelerated and opaque process eliminated both, the public discussion on the candidate (his/her identity was disclosed only at the voting) and civil control on the appointment process. This will negatively reflect on the trust towards the two most important institutions of judicial power, the Supreme and Constitutional Courts.
It should be noted, that a few members of the Supreme Court did not attend the sitting-We emphasize the importance of this act and assess it.