საიამ განაჩენის გადასინჯვის წესი საკონსტიტუციო სასამართლოში გაასაჩივრა
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ, ჯემალ დუმბაძის სახელით, საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა და საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული განაჩენის გადასინჯვის წესის არაკონსტიტუციურად ცნობა მოითხოვა.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 310-ე მუხლის „დ“ ქვეპუნქტი ახლად გამოვლენილ გარემოებათა გამო განაჩენის გადასინჯვის ერთ-ერთ საფუძვლად ითვალისწინებს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებას, რომელმაც არაკონსტიტუციურად ცნო ამ საქმეში გამოყენებული სისხლის სამართლის კანონი.
საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე ზურაბ მიქაძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“[1] არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის იმ ნორმათა ნორმატიული შინაარსი, რომელიც ირიბი ჩვენების საფუძველზე გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანისა და პირის ბრალდებულად ცნობის შესაძლებლობას ითვალისწინებდა. შესაბამისად, აღნიშნული გადაწყვეტილების საფუძველზე არაერთმა პირმა საჩივრით მიმართა როგორც თბილისის, ასევე ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს და მოთხოვა ირიბ მტკიცებულებაზე დაყრდნობით გამოტანილი განაჩენის გადასინჯვა, თუმცა, არსებული პრაქტიკით, საქართველოს უზენაესი სასამართლო არ აკმაყოფილებს იმ პირთა საჩივრებს, რომელებიც 1998 წლის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით იყვნენ გასამართლებულნი.
საია მიიჩნევს, რომ უზენაესი სასამართლოს მიერ გაკეთებული განმარტება ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციით განმტკიცებულ უტყუარობის სტანდარტსა და 1998 წლის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გასამართლებულ პირებს უთანასწორო მდგომარეობაში აყენებს 2009 წლის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გასამართლებულ პირებთან მიმართებით. უზენაესი სასამართლოს  ბლანკეტური მიდგომა, რომელიც პირდაპირ დაუშვებლად ცნობს მსგავს განაჩენებს, არ იძლევა შესაძლებლობას, სასამართლოს მეშვეობით შეფასდეს ნამდვილად უტყუარ მტკიცებულებებს ეფუძნებოდა თუ არა გამოტანილი განაჩენი.
საია მიიჩნევს, რომ  სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 310-ე მუხლის „დ“ ქვეპუნქტის ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც გამორიცხავს 1998 წლის 20 თებერვლის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის საფუძველზე გამოტანილი განაჩენების გადასინჯვას, ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის მე-11 მუხლის პირველ პუნქტს, რომელიც თანასწორობის უფლებას ითვალისწინებს, ასევე კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველ და მეშვიდე პუნქტებს, რომელიც სამართლიანი სასამართლოს უფლებას განამტკიცებს და მიუთითებს, რომ დადგენილება ბრალდებულის სახით პირის პასუხისგებაში მიცემის შესახებ უნდა ემყარებოდეს დასაბუთებულ ვარაუდს, ხოლო გამამტყუნებელი განაჩენი − უტყუარ მტკიცებულებებს.

GYLA appealed to the Constitutional Court the Rule of Review of the Verdict
The Georgian Young Lawyers' Association addressed the Constitutional Court on behalf of Jemal Dumbadze and requested to recognize the rule of review of the verdict envisaged by the Criminal Procedure Code of Georgia as unconstitutional.
Subparagraph "d" of article 310 of the Criminal Procedure Code due to newly revealed circumstances consider the decision of Constitutional Court of Georgia as one of the grounds for reviewing of the verdict which has recognized criminal law used in this case as unconstitutional.
According to the decision of the Constitutional Court the normative content of the norm of the Criminal Procedure Code of Georgia on the case "Citizen of Georgia Zurab Mikadze versus Parliament of Georgia" [1] was recognized as unconstitutional, which envisaged the possibility of sentencing and accusing of a person on the grounds of indirect testimony. Consequently, on the basis of this decision, several individuals appealed to the Tbilisi and Kutaisi Court of Appeal and demanded a review of the verdict based on indirect evidence. However, according to the current practice, the Supreme Court of Georgia does not satisfy the complaints of those persons who were convicted by the Criminal Procedure Code of 1998.
GYLA believes that the explanation made by the Supreme Court contradicts the authenticity standard corroborated by the Constitution of Georgia and those who have been convicted by the Criminal Procedure Code of 1998 put in an unequal situation towards the persons convicted by the Criminal Procedure Code of 2009. The blanket approach of the Supreme Court that does not recognize such verdicts, does not allow the court to assess the verdict is really is based on true evidence or not.
GYLA considers that the normative content of subparagraph "d" of article 310  of the Criminal Procedure Code, which excludes review of verdict based on the Criminal Procedure Code of 20 February 1998, contradicts paragraph 1 of article 11 of the Constitution, which envisages the right of equality, as well as paragraphs 1 and 7 of article 31 of the Constitution, which strengthens the right to a fair trial and indicates that the resolution on conviction of a person should be based on substantiated assumption and the incriminatory verdict on ineffective evidence.