შინაგან საქმეთა სამინისტრო პერსონალურ მონაცემებს უკანონოდ ამუშავებს
საია-მ განცხადებით მიმართა საქართველოს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ პერსონალური მონაცემების უკანონოდ დამუშავების ფაქტზე რეაგირების განხორციელების მოთხოვნით.
ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების საქმეთა ანალიზის შედეგად, გამოიკვეთა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ პერსონალური მონაცემების უკანონო დამუშავების შემთხვევები. აღნიშნული ტიპის საქმეთა განხილვისას შინაგან საქმეთა სამინისტრო სასამართლოში წარსადგენად იყენებს საინფორმაციო ელექტრონული ბაზიდან (info.police.ge) ინფორმაციას ადმინისტრაციული სახდელების დადების თაობაზე, რომელთაგან უმრავლეს შემთხვევაში, ერთ წელზე მეტი დროა გასული.
პირის მიერ ჩადენილ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა შესახებ ინფორმაციის რამდენიმე წლით შენახვა ეწინააღმდეგება არსებულ კანონმდებლობას, რომლის ცვლილებას საფუძვლად დაედო საიას მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოში 2017 წელს მოგებული საქმე. საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად მიიჩნია ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ერთიან საინფორმაციო ბანკში, ელექტრონულ ფორმატში, სამართალდარღვევათა შესახებ ინფორმაციის უვადოდ შენახვის შესაძლებლობა. აღნიშნული გადაწყვეტილების შემდგომ, განისაზღვრა, რომ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ერთიან საინფორმაციო ბანკში, ელექტრონულ ფორმატში ჩანაწერების უვადოდ შენახვა დაუშვებელია. ამასთან, გარკვეული ჩანაწერების შენახვის საჭიროება არსებობს 1 წლის ვადით. მიუხედავად ამისა, დასტურდება, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო პრაქტიკაში მაინც 1 წელზე მეტი ვადით ახდენს ინფორმაციის შენახვას.
საია მიმართავს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს, შეისწავლოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა შესახებ პერსონალური მონაცემების დამუშავების პრაქტიკა და გაატაროს კანონით გათვალისწინებული ზომები კანონთან შეუსაბამო პრაქტიკის აღმოსაფხვრელად.

THE MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS UNLAWFULLY PROCESSES PERSONAL DATA
GYLA has applied to the State Inspector’s Office of Georgia with a request to respond to the fact of unlawful processing of personal data by the Ministry of Internal Affairs.
The analysis of administrative proceedings has revealed the cases of illegal processing of personal data by the Ministry of Internal Affairs. In handling administrative offences, the Ministry of Interior retrieves information from Information Technology Database (info.police.ge) and submits it to the court for imposing administrative sanctions. In most cases, the information is more than one year old.
The retention of the information on an administrative violation for several years contradicts the existing legislation, which was amended based on the case successfully finalized by GYLA in the Constitutional Court in 2017. The Constitutional Court ruled unconstitutional the life-long storage of information on violations in the Unified Information Database in an electronic format. Following the decision, it was determined that storing records on administrative offences for an indefinite time in an electronic format in the Unified Information Database shall be inadmissible. However, some records need to be stored for a period of one year. Nevertheless, it has been confirmed that the Ministry of Internal Affairs still retains information for at least one year in practice.
GYLA urges the Office of the State Inspector to examine the practice of processing personal data on administrative violations by the Ministry of Internal Affairs and take legal measures to eliminate the practice that is inconsistent with the law.