სისხლის სამართლის საქმის მასალების ასლების გადაღების აკრძალვის კონსტიტუციურობის საკითხს საკონსტიტუციო სასამართლო განიხილავს
2019-03-27 16:40
2019 წლის 28 მარტს 12 საათზე საკონსტიტუციო სასამართლო არსებითად განიხილავს კონსტანტინე გამსახურდიას კონსტიტუციურ სარჩელს საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ. მოსარჩელის ინტერესებს იცავს საია და ადვოკატი ამირან გიგუაშვილი.  დავის საგანს წარმოადგენს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის ის ნორმა, რაც დაზარალებულს უკრძალავს სისხლის სამართლის საქმის მასალების ასლების მიღების უფლებას.
დაზარალებულის უფლებამონაცვლის, კონსტანტინე გამსახურდიას ადვოკატმა ამირან გიგუაშვილმა მიმართა პროკურატურას და მოითხოვა საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას მკვლელობის საქმეზე დაწყებული გამოძიების საქმის მასალების ასლები. ამის საპასუხოდ, ამირან გიგუაშვილს ეცნობა, რომ დაზარალებულის უფლებამონაცვლეს, კონსტანტინე გამსახუდიას და მის ადვოკატს უფლება ჰქონდათ პროკურატურაში გასცნობოდნენ საქმეს, ხელით გაეკეთებინათ საქმიდან ამონაწერი, თუმცა საქმის მასალების ასლების გადაღების უფლებას კანონმდებლობა არ ითვალისწინებდა. დაზარალებულისათვის სწორედ აღნიშნული უფლების შეზღუდვის კონსტიტუციურობას განიხილავს საკონსტიტუციო სასამართლო.
მოსარჩელე მხარეს მიაჩნია, რომ დაზარალებულისათვის საქმის მასალების ასლების გაკეთების აკრძალვა ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის მე-18 მუხლის მე-2 პუნქტით გარანტირებულ საჯარო დაწესებულებაში დაცული ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლებას.

Constitutional Court to review the constitutionality of prohibition on copying the criminal case materials
2019-03-27 16:40
On March 28th, 2019, the Constitutional Court to hold the consideration on merit Konstantine Gamsakhurdia's constitutional claim against the Parliament of Georgia. GYLA and the lawyer Amiran Giguashvili to represent the claimant's interests. The subject of dispute is the norm of the Criminal Procedure Code that prohibits the victim the right to obtain the copies of the criminal case materials.
The legal representative of the victim, Konstantine Gamsakhurdia's lawyer Amiran Giguashvili addressed the Prosecutor's Office and requested copies of the case materials started on the assassination of the first president of Georgia Zviad Gamsakhurdia. In response, Amiran Giguashvili was informed that the victim's legal representative, Konstantine Gamsakhurdia and his lawyer had the right to get familiar with the case in the Prosecutor's Office, make the manual records from the case, but the legislation did not envisage the right to make copies of the case materials. The constitutionality of the restriction of this right to the victim shall be considered by the Constitutional Court.
The Claimant party considers that the prohibition of copying the case materials to the victim is contradicting the right to have access to the information stored in a public agency guaranteed by Article 18, paragraph 2 of the Constitution.