საქართველოს პარლამენტში 2025 წლის 18 ივნისს ,,ქართული ოცნების“ ინიციირებული ცვლილებები დაჩქარებულად განიხილეს და 27 ივნისს მესამე მოსმენით მიიღეს. ცვლილებებით უქმდება გამოხატვის თავისუფლების მნიშვნელოვანი გარანტიები. განსაკუთრებით საყურადღებოა კვალიფიციური პრივილეგიის გაუქმება და ცილისწამებისთვის მტკიცების ტვირთის გადატანა მოსარჩელიდან მოპასუხეზე. 1 ცილისწამებისთვის სამოქალაქო პასუხისმგებლობის დაკისრების ჩანაწერი იცვლება „შესაბამისი პასუხისმგებლობით“. საგანგაშოა, ასევე, კონფიდენციალური წყაროსა და პროფესიული საიდუმლოების დაცვასთან დაკავშირებით გატარებული ცვლილებები. ასევე, კანონით გათვალისწინებული ღონისძიებების გავრცელება ცვლილებების მიღებამდე პერიოდზეც იქნება შესაძლებელი, რაც, საიას შეფასებით, არღვევს სამართლებრივი უსაფრთხოების პრინციპს.
ქვემოთ მიმოხილულია ცვლილებები:
კვალიფიციური პრივილეგიის გაუქმება და საჯარო პირების მიმართ ცილისწამების მოწესრიგება
კვალიფიციური პრივილეგია ცვლილებებამდე წესრიგდებოდა შემდეგნაირად: იგი გულისხმობდა გამოხატვის უფლების დაცვას არსებითად მცდარი ინფორმაციის გავრცელებისთვის ისეთ შემთხევაში, თუკი [გამომხატველმა]:
მან მიიღო გონივრული ზომები ფაქტის სისწორის გადასამოწმებლად, მაგრამ ვერ შეძლო შეცდომის თავიდან აცილება და გაატარა ქმედითი ღონისძიებები ცილისწამებით დაზიანებული პირის რეპუტაციის აღსადგენად;
იგი მიზნად ისახავდა საზოგადოების კანონიერი ინტერესების დაცვას და დაცული სიკეთე აღემატება მიყენებულ ზიანს;
მან განცხადება გააკეთა მოსარჩელის თანხმობით;
მისი განცხადება წარმოადგენდა მოსარჩელის მიერ მის წინააღმდეგ გაკეთებულ განცხადებაზე თანაზომიერ პასუხს;
მისი განცხადება წარმოადგენდა სამართლიან და ზუსტ რეპორტაჟს იმ მოვლენასთან დაკავშირებით, რომლისკენაც მიმართულია საზოგადოებრივი ყურადღება. 2
კვალიფიციური პრივილეგიის გაუქმება ეწინააღმდეგება გამოხატვის თავისუფლების კონსტიტუციითა და საერთაშორისო ხელშეკრულებებით დადგენილ სტანდარტს. კერძოდ, გამოხატვის თავისუფლების უფლება მოიცავს შეურაცხყოფის, კრიტიკის, კომენტარის გაკეთების ან მათ შესახებ საუბრის უფლებას, მათ შორის, მათი პირადი ცხოვრების ასპექტებზე. 3 კვალიფიციური პრივილეგიის უმთავრესი მიზანია, ხელი შეუწყოს საზოგადოებრივ დისკურსს საჯარო და თანამდებობის პირების შესახებ, რადგან, რაც უფრო მნიშვნელოვანია საჯარო ფიგურა, განსაკუთრებით მაშინ, თუ ის წარმოადგენს პოლიტიკურ ფიგურას ან ნებისმიერ საჯარო ფუნქციას ასრულებს და არის საზოგადოებრივი ინტერესის საგანი, მით უფრო მეტად ტოლერანტული უნდა იყოს ის მის მიმართ დემოკრატიული პლურალიზმის პრინციპების შესაბამისად აზრთა ცვლაზე, რომელიც შეიძლება მოიცავდეს თუნდაც დაუსაბუთებელ, შეურაცხმყოფელ ან შოკისმოგვრელ ინფორმაციას, 4 რომელიც საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვან საკითხს შეეხება. 5
სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების საერთაშორისო პაქტი ასევე მაღალი სტანდარტით იცავს გამოხატვის თავისუფლებას ისეთ შემთხვევებში, როდესაც გამოხატვა შეეხება პოლიტიკურ სფეროში მოღვაწე პირებს და საჯარო ინსტიტუტებთან დაკავშირებულ საჯარო დებატებს. 6 ყველა საჯარო პირი, მათ შორის, უმაღლესი პოლიტიკური ხელისუფლების წარმომადგენლები, როგორიცაა სახელმწიფოსა და მთავრობის მეთაურები, ლეგიტიმურად ექვემდებარებიან კრიტიკას და პოლიტიკურ ოპოზიციას.7 შესაბამისად, ადამიანის უფლებათა კომიტეტი დაუშვებლად მიიჩნევს რაიმე სახის გამონათქვამების შეზღუდვას იმ მიზნით, რომ დაცული იყოს ხელისუფლება, საჯარო ინსტიტუციები და მათი წარმომადგნელები კრიტიკისგან, უპატივცემულობისგან და ცილისწამებისგან. 8
კვალიფიციური პრივილეგიის გაუქმება პირდაპირ ეწინააღმდეგება ამ სტანდარტებს. თავისი არსით, კვალიფიციური პრივილეგია საშუალებას აძლევს ადამიანებს, მიიღონ მონაწილეობა საჯარო პოლიტიკურ დისკურსში, გააკრიტიკონ და აზრი გამოთქვან მაღალი თანამდებობის პირებზე, რისი უფლებაც მოქალაქეს ლეგიტიმურად აქვს. მე-15 მუხლის ამოღება იწვევს ამ უმნიშვნელოვანესი დაცვის გარანტიის ფაქტობრივად გაუქმებას. აზრისა და გამოხატვის თავისუფლება პიროვნების სრული განვითარების აუცილებელი პირობაა. ეს უფლება აუცილებელია ნებისმიერი ჯანსაღი საზოგადოებისთვის, რადგან ის წარმოადგენს ყველა თავისუფალი და დემოკრატიული საზოგადოების ქვაკუთხედს.
მტკიცების ტვირთის განაწილება ცილისწამების საქმეებზე
ცვლილებები, ასევე, ითვალისწინებს ცილისწამების შემთხვევაში მტკიცების ტვირთი გადატანას მოსარჩელიდან მოპასუხეზე. საჯარო ფიგურების მიმართ აზრის გამოხატვის სისწორეზე მტკიცების ტვირთის გადატანა მოპასუხეზე წარმოადგენს „მცდარობის პრეზუმციის” დაწესებას. ჟურნალისტები თავისუფლები უნდა იყვნენ დაამტკიცონ თავიანთ პუბლიკაციებში მითითებული ფაქტების სიმართლე უბრალოდ იმის ჩვენებით, რომ ისინი სამართლიანად და პასუხისმგებლობით მოქმედებდნენ.9 კანონში მოქმედი ჩანაწერი შეესაბამებოდა ამ სტანდარტს და მისი შეცვლით უკიდურესად ეცემა გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტი საქართველოში.
მტკიცების ტვირთის მოპასუხეზე გადატანა მუდმივ პრობლემას წარმოადგენს მედიის მიმართ აღძრულ საჯარო ჩართულობის წინააღმდეგ სტრატეგიული სამართალწარმოების საქმეებში (SLAPP), როდესაც საქმეები ფიქციური მიზნით იწარმოება, და, მოსარჩელის მიზანი, არა საკუთარი უფლებების დაცვა, არამედ, კრიტიკული მედიის ხმის ჩახშობაა. 10 ამ ტიპის საქმეების ანალიზი აჩვენებს სასამართლო ხელისუფლების უამრავ პრობლემურ მიდგომას, მათ შორის: სარჩელების არაორდინალურად სწრაფად, შემჭიდროვებულ ვადებში განიხილვა, სასამართლო გამოხატვის თავისუფლების საწინააღმდეგოდ მტკიცების ტვირთის მოპასუხეზე დაკისრება, სასამართლო ე.წ. ცილისწამების სარჩელის საფუძვლიანობას ფორმალურად მიდგომა და შესაძლო ფიქციური მიზნის არ შემოწმება. პრობლემურია, ასევე, სასამართლო გადაწყვეტილებების დასაბუთებულობა პირადი ცხოვრებისა და გამოხატვის თავისუფლების კოლიზიისას სამართლიანი ბალანსის დადგენის კუთხით. 11 ბოლო საკანონმდებლო ცვლილება კიდევ უფრო გააუარესებს ასეთ საქმეებზე სასამართლოს მიდგომას და მეტად შეზღუდავს მედიის თავისუფლებას, რადგან მტკიცების ტვირთის განაწილების პრობლემური სასამართლო მიდგომა უკვე ფორმალური საკანონმდებლო საფუძვლის სახით იქნება რეგულირებული.
ცილისწამების საქმეებზე სამოქალაქო პასუხისმგებლობის შესახებ ჩანაწერის შეცვლა
ძველი რედაქციის მე-13 მუხლი სამოქალაქოსამართლებრივ პასუხისმგებლობას განსაზღვრავს კერძო პირის ცილისწამებისათვის. ახალი რედაქციის მე-13 მუხლი ცვლის სამოქალაქოსამართლებრივ პასუხისმგებლობას ჩანაწერით „ცილისწამებისათვის შესაბამისი პასუხისმგებლობა“. გარდა იმ ფაქტისა, რომ მსგავსი ჩანაწერი ბუნდოვანი და გაურკვეველია, შეშფოთებას იწვევს ის ფაქტი, რომ საპარლამენტო განხილვისას პარტია „ქართული ოცნების“ წარმომომადგენლების მიერ გაჟღერდა მოსაზრება, რომ სამომავლოდ შესაძლებელი იქნებოდა ცილისწამებაზე სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაწესება. 12
სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის დაკისრება ცილისწამებაზე არის უხეში ჩარევა გამოხატვის თავისუფლებით დაცულ სფეროში. გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტი მუდმივად მოუწოდებს სახელმწიფოებს, არ დააწესონ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა ცილისწამების საქმეებზე. 13 ევროპის საბჭოს სამართლებრივ სივრცესა და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკაში ცილისწამებისთვის სისხლის სამართლით თავისუფლების აღკვეთის სასჯელები ფართოდ განიხილება, როგორც არაპროპორციული, გამოხატვის თავისუფლებაზე მათი დამაზიანებელი ზემოქმედების გამო. სასამართლოების მიერ ასევე განიხილება მაღალი ჯარიმები, როგორც გამოხატვის თავისუფლების უფლების არაპროპორციული და გაუმართლებელი შეზღუდვა. 14
იმის გათვალისწინებით, რომ, ისეც ხშირია დისპროპორციული შეზღუდვა გამოხატვის თავისუფლებაზე საქართველოში, 15 ცილისწამებაზე პოტენციურად სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დადგენაზე ახალი ნარატივებისა შექმნა წარმოადგენს სახიფათო პრეცენდენტს, ხოლო საკანონმდებლო ცვლილებების მიღება იქნება კრიტიკული აზრის ჩახშობის და დევნის კიდევ ერთი იარაღი.
კონფიდენციალური წყაროს და პროფესიული საიდუმლოების დაცვის სტანდარტი
კანონში შესული ცვლილებებით ასევე სუსტდება სტანდარტი, რომელიც იცავდა პირს გამამტყუნებელი გადაწყვეტილებისგან, მაშინ, თუკი ამისი ერთადერთი მიზეზი იყო კონფიდენციალურ წყაროს, პროფესიულ საიდუმლოების ან ინფორმაციის წყაროს არ გამხელა. ზოგადად, გამოხატვის თავისუფლება კიდევ უფრო მეტ მნიშვნელობას იძენს იმ გარემოებებში, როდესაც სახელმწიფოს და მისი წარმომადგენლების საქმიანობა და გადაწყვეტილებები არ ექვემდებარება დემოკრატიულ ან სასამართლო შემოწმებას მათი კონფიდენციალური ან საიდუმლო ხასიათის გამო. ასეთ კონტექსტში, ინფორმაციის გამჟღავნება ძალიან მნიშვნელოვან როლს ასრულებს დემოკრატიულ საზოგადოებაში, რადგან ის საშუალებას აძლევს სამოქალაქო საზოგადოებას გააკონტროლოს იმ მთავრობის ქმედებები, რომელსაც მან თავისი ინტერესების დაცვა ანდო. 16 სტანდარტის შესუსტება ავტომატურად გამოიწვევს იმას, რომ ნაკლებად იქნება დაცული ჟურნალისტი, როდესაც ის ავლენს მაღალი თანამდეობის და საჯარო პირების კორუფციას ან სამართალდარღვევას, რაც შესაბამისად გამოიწვევს საზოგადოების ნაკლებ ინფორმირებას, რაც არღვევს გამოხატვის თავისუფლების მთავარ მიზანს.
უსაფრთხოების პრინციპის დარღვევა
შემაშფოთებელია ის ფაქტიც, რომ კანონის მოქმედება ვრცელდება ცვლილებების მიღებამდე 100 დღეზე, რაც წარმოადგენს სამართლებრივი უსაფრთხოების პრინციპის დარღვევას. სამართლის თეორია მიუთითებს, რომ სამართლებრივი უსაფრთხოების / განსაზღვრულობის პრინციპი მიზნად ისახავს ადამიანების გონივრული მოლოდინების დაცვასა და შენარჩუნებას, 18 რაც, ასევე, კონსტიტუციურად გარანტირებული სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპის პრაქტიკული შედეგია. „კანონის ხარისხი მოითხოვს, რომ საკანონმდებლო რეგულაცია იყოს იმდენად მკაფიო, რომ პირმა, რომლის უფლებაში ჩარევაც ხდება, შეძლოს სამართლებრივი მდგომარეობის ადეკვატურად შეცნობა და საკუთარი ქმედების შესაბამისად წარმართვა“. 19 „ადამიანს უნდა შეეძლოს, ზუსტად გაარკვიოს, თუ რას მოითხოვს მისგან კანონმდებელი და მიუსადაგოს ამ მოთხოვნას თავისი ქცევა.” 20 მოცემულ შემთხვევაში, პირს ვერ ექნებოდა და არ მოეთხოვებოდა, რომ ჰქონოდა მოლოდინი საკანონმდებლო ცვლილებებთან დაკავშირებით. შესაბამისად, მის მიერ კანონში ცვლილებებამდე განხორციელებული ქმედებისთვის ცვლილებების სამართლებრივი ეფექტების გავრცელება არ შეესაბამება სამართლებრივი უსაფრთხოების პრინციპს, და, ასეთ პრეცედენტს გამოხატვის, როგორც ინსტრუმენტული, უფლების დაცულობაზე, მომეტებული, დამაზიანებელი, და მსუსხავი ეფექტი აქვს.
სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ კანონში შესული ცვლილებები წარმოადგენს ქართული ოცნების რეპრესიული პოლიტიკის კიდევ ერთ მაგალითს, რომელიც მიმართულია გამოხატვის თავისუფლების, პოლიტიკური დისკურსის, პლურალიზმის, მედიის და სამოქალაქო სივრცის შევიწროვებისკენ. გამომდინარე წინარე პრაქტიკისა, რომელიც მოიცავდა ადამიანის უფლებებთან შეუსაბამო ცვლილებებს მაუწყებლობის შესახებ კანონში 21 და სოციალურ ქსელში გაკეთებული კომენტარების გამო ადმინისტრაციულ სანქციებს, 22 ეს ცვლილებები რეპრესიულად იქნება გამოყენებული მოქალაქეების და კრიტიკული მედიის წინააღმდეგ.
1 კანონპროექტი: „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ https://info.parliament.ge/#law-drafting/31001 [24.06.25].
2 იხ. „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონის რედაქცია მუხლი 15-ის ცვლილებამდე.
3 Von Hannover v. Germany (no. 2), Applications nos. 40660/08 and 60641/08, 2012. § 109 – 113.
4 Lopes Gomes da Silva v. Portugal, Application no. 37698/97, 2000, § 30 – 31.
5 Observer and Guardian v. the United Kingdom, Application no. 13585/88, 1991, § 59.
6 სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო პაქტი, მუხლი 19.
7 Marques de Morais v. Angola, No. 1128/2002, UN human rights committee, 2005. § 3.9, 6.8.
8 UN HRC General Comment No. 34, 2011, § 11.
9 Wall Street Journal Europe Sprland Others v. the United Kingdom (dec.) Application no. 28577/05, 2009. Radio France and Others v. France,Application no. 53984/00, 2009, § 24; Standard Verlags GmbH and Krawagna-Pfeifer v. Austria, Application no. 19710/02, 2006, § 16, 30, 57.
10. იხ. ვრცლად SLAPP საქმეები საქართველოში ახალი საფhთხე მე იის თავისუფლებისთვის, GDI, 2023. https://gdi.ge/storage/files/doc/SLAPP%20%E1%83%90%E1%83%9C%E1%83%92%E1%83%90%E1%83%A0%E1%83%98%E1%83%A8%E1%83%98.pdf [24.06.25]
11 საია ეხმაინება “TV პირველი”-ის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს. 30.07.2024. https://gyla.ge/post/saia-ekhmaineba-tv-pirveli-is-irgvliv-ganvitarebul-movlenebs [24.06.25].
12 თეა წულუკიანი - კარგი იქნება ვიფიქროთ, რომ სისხლის სამართლის მატერიალურ კოდექსში ცილისწამება დამამძიმებელ გარემოებად მაინც იქნას მიჩნეული. https://www.interpressnews.ge/ka/article/842301-tea-culukiani-kargi-ikneba-vipikrot-rom-sisxlis-samartlis-materialur-kodeksshi-ciliscameba-damamzimebel-garemoebad-mainc-iknas-michneuli/ [24.06.25].
13 Concluding observations on Italy (CCPR/C/ITA/CO/5) § 19; concluding observations on the Former Yugoslav Republic of Macedonia (CCPR/C/MKD/CO/2), § 6.
14 Axel Springer AG v. Germany, Application no. 39954/08) 2012, § 83-84.
15 პოლიტიკოსების მიმართ გამოხატული შეფასებითი მსჯელობის გამო საქმეთა წარმოება მასობრივი ცენზურის პრეცედენტს ქმნის https://gyla.ge/post/cenzuris-precendentebi-gyla [24.06.25].
16 Görmüş and Others v. Turkey, app. No 49085/0748, 2016 48; Stoll v. Switzerland [GC], Application no. 69698/01 2009, § 110.
17 იხ. კონვენციურ უფლებებთან დაკავშირებით განსაზღვრულობის პრინციპის მიმოხილვა: John McGarry, ‘Effecting Legal Certainty under the Human Rights Act’ (2011) 17(1) European Human Rights Law Review.
18 ერემაძე ქ., „ინტერესთა დაბალანსება დემოკრატიულ საზოგადოებაში,“ რედ.: ჯონი ხეცურიანი, გიორგი პაპუაშვილი, კონსტანტინე ვარძელაშვილი, 2013, 131.
19 იქვე., 133, ციტ: საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2007 წლის 26 დეკემბრის გადაწყვეტილება #1/3/407 საქმეზე საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია
და საქართველოს მოქალაქე _ ეკატერინე ლომთათიძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ, II, 11.
20. იქვე., 133, ციტ: საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2007 წლის 26 ოქტომბრის
#2/2/389 გადაწყვეტილება საქმეზე საქართველოს მოქალაქე მაია ნათაძე და
სხვები საქართველოს პარლამენტისა და საქართველოს პრეზიდენტის წინააღმდეგ, II, 6.
21. საიას შეფასება ,,ფორუმლასა“ და ,,ტვ პირველის“ წინააღმდეგ კომუნიკაციების კომისიაში ,,ქართული ოცნების“ მიერ წარდგენილ საჩივრებზე <https://gyla.ge/post/sachivrebi-telekompaniebiswinaagmdeg-saias-shepaseba> [24.06.25].
22. პოლიტიკოსების მიმართ გამოხატული შეფასებითი მსჯელობის გამო საქმეთა წარმოება მასობრივი ცენზურის პრეცედენტს ქმნის https://gyla.ge/post/cenzuris-precendentebi-gyla [24.06.25].

The amendments initiated by the Georgian Dream on 18 June 2025 were urgently discussed in the Parliament of Georgia and adopted on 27 June in the third reading. The amendments abolish important guarantees of freedom of expression. Of particular concern is the abolition of qualified privilege and the shifting of the burden of proof for defamation from the plaintiff to the defendant. 1 The provision on imposing civil liability for defamation is replaced by a reference to “appropriate liability.” The amendments concerning the protection of confidential sources and professional secrecy are also alarming. Additionally, the application of measures provided for by the law will be possible even before the adoption of the amendments, which, according to GYLA, violates the principle of legal certainty.
The changes are outlined below:
1. Abolition of qualified privilege and regulation of defamation against public figures
Qualified privilege was regulated as follows before the amendments: it protected the right to express oneself even in cases involving the dissemination of materially false information, provided that the person:
• took reasonable steps to verify the accuracy of the information but was unable to prevent the error and took effective measures to restore the reputation of the person harmed by the defamation;
• aimed to protect the legitimate interests of the public, and the benefit protected outweighed the harm caused;
• made the statement with the consent of the plaintiff;
• made the statement as a proportionate response to a statement made by the plaintiff against them;
• made a fair and accurate report on an event that was the subject of public attention. 2
The abolition of qualified privilege contradicts the standard of freedom of expression established by the Constitution and international treaties. In particular, the right to freedom of expression includes the right to insult, criticize, comment on, or speak about individuals, including aspects of their private lives. 3 The main purpose of qualified privilege is to facilitate public discourse about public and official figures, because the more prominent a public figure is—especially if they are a political figure or perform a public function and are a subject of public interest—the more tolerant they must be, in accordance with the principles of democratic pluralism, of the exchange of opinions, which may include even unsubstantiated, offensive, 4 or shocking information that concerns issues of public importance. 5
The International Covenant on Civil and Political Rights also protects freedom of expression to a high standard in cases where the expression concerns persons active in the political sphere and public debates related to public institutions. 6 All public figures, including those holding the highest political authority, such as heads of state and government, are legitimately subject to criticism and political opposition. 7 Accordingly, the Human Rights Committee considers it inadmissible to impose any restrictions on expression in order to protect the authorities, public institutions, or their representatives from criticism, disrespect, or defamation. 8
The abolition of qualified privilege directly contradicts these standards. By its very nature, qualified privilege allows individuals to participate in public political discourse and to criticize and express opinions about high-ranking officials, which is a legitimate right of citizens. The removal of Article 15 effectively abolishes this fundamental protection. Freedom of opinion and expression is a necessary condition for the full development of the individual. This right is essential for any healthy society, as it constitutes the cornerstone of all free and democratic societies.
1. Moving the burden of proof in defamation cases
The amendments also provide for shifting the burden of proof from the plaintiff to the defendant in defamation cases. Shifting the burden of proving the accuracy of expressions of opinion regarding public figures onto the defendant establishes a “presumption of falsity.” Journalists should be free to prove the truth of the facts stated in their publications simply by showing that they acted fairly and responsibly. 9 The previous provision in the law met this standard, and its amendment significantly lowers the standard of freedom of expression in Georgia.
Shifting the burden of proof to the defendant is a persistent problem in Strategic Lawsuits Against Public Participation (SLAPPs) brought against the media, where the cases are filed for a fictitious purpose and the plaintiff’s aim is not to protect their own rights, but to silence critical media voices. 10 Analysis of these types of cases reveals several problematic approaches by the judiciary, including: unusually fast consideration of claims within tight deadlines, improperly placing the burden of proof on the defendant in violation of freedom of expression, the court's formal approach to the merits of so-called defamation claims, and failure to assess a potential fictitious purpose. The reasoning in court decisions, especially in terms of striking a fair balance between privacy and freedom of expression, is also problematic. 11 The recent legislative change will further exacerbate these issues and restrict media freedom, as the problematic judicial approach to burden-shifting will now be codified in formal legislation.
1. Removing civil liability from defamation cases
Article 13 of the previous version defined civil liability for defamation of a private person. In the new version, Article 13 replaces civil liability with the phrase “liability appropriate for defamation.” In addition to the fact that such wording is vague and unclear, it is concerning that during the parliamentary discussions, representatives of the Georgian Dream party expressed the view that it may be possible to establish criminal liability for defamation in the future. 12
Criminalizing defamation constitutes a gross interference in the sphere protected by freedom of expression. The UN Human Rights Committee has consistently called on states to refrain from criminalizing defamation 13. Within the legal framework of the Council of Europe and the case law of the European Court of Human Rights, criminal penalties for defamation are widely considered disproportionate due to their chilling effect on freedom of expression. Courts have also found that the imposition of high fines can represent a disproportionate and unjustified restriction on the right to freedom of expression.14
Given that disproportionate restrictions on freedom of expression are already prevalent in Georgia 15 ,introducing new narratives around the potential criminalization of defamation would set a dangerous precedent. The adoption of such legislative amendments would represent yet another tool for suppressing and persecuting critical voices.v
1. Standard for protecting confidential sources and professional secrecy
The amendments to the law also weaken the standard that previously protected individuals from being found guilty solely for refusing to disclose a confidential source, professional secret, or source of information. Generally, freedom of expression gains even greater importance in contexts where the activities and decisions of state actors are shielded from democratic or judicial scrutiny due to their confidential or secret nature. In such circumstances, the disclosure of information plays a crucial role in a democratic society, enabling civil society to oversee the actions of the government entrusted with protecting the public interest. 16 Weakening this standard will inevitably result in reduced protection for journalists who expose corruption or misconduct by high-ranking officials or public figures. This, in turn, will lead to a less informed public and undermine the core purpose of freedom of expression.
1. Violation of the legal certainty principle
The fact that the law applies retroactively for 100 days prior to the adoption of the amendments is also concerning, as it violates the principle of legal certainty. Legal theory indicates that the principle of legal certainty aims to protect and maintain the reasonable expectations of individuals, 17 which is a practical consequence of the constitutionally guaranteed principle of a rule of law-based state. 18 “The quality of the law requires that legislative regulation be so clear that the person whose rights are being interfered with is able to adequately understand the legal situation and conduct their actions accordingly.” 19 “A person must be able to determine exactly what the legislator requires of them and adjust their behavior to meet that requirement.” 20 In this case, a person could not have—and was not expected to have—any expectations regarding the legislative amendments. Therefore, extending the legal effects of the amendments to actions taken before their adoption is inconsistent with the principle of legal certainty. Such a precedent further harms and erodes the protection of freedom of expression as an instrumental right.
The amendments to the Law on Freedom of Speech and Expression are yet another example of the Georgian Dream’s repressive policy aimed at restricting freedom of expression, political discourse, pluralism, media, and civil space. Building on previous practices that included human rights-incompatible amendments to the Law on Broadcasting and administrative sanctions for comments made on social media, these amendments will be used repressively against citizens and critical media.
1 Draft Law: “On Amendments to the Law of Georgia “On Freedom of Speech and Expression” https://info.parliament.ge/#law-drafting/31001  [24.06.25].
2 See the version of the Law on Freedom of Speech and Expression before the amendment of Article 15.
3 Von Hannover v. Germany (no. 2), Applications nos. 40660/08 and 60641/08, 2012. § 109 – 113.
4 Lopes Gomes da Silva v. Portugal, Application no. 37698/97, 2000, § 30 – 31.
5 Observer and Guardian v. the United Kingdom, Application no. 13585/88, 1991, § 59.
International Covenant on Civil and Political Rights, Article 19..
7 Marques de Morais v. Angola, No. 1128/2002, UN human rights committee, 2005. § 3.9, 6.8.
8 UN HRC General Comment No. 34, 2011, § 11.
9 Wall Street Journal Europe Sprland Others v. the United Kingdom (dec.) Application no. 28577/05, 2009.  Radio France and Others v. France,Application no. 53984/00, 2009,  § 24; Standard Verlags GmbH and Krawagna-Pfeifer v. Austria, Application no. 19710/02, 2006, § 16, 30, 57.
10 See more SLAPP Cases in Georgia: A New Security for Freedom, GDI, 2023. https://gdi.ge/storage/files/doc/SLAPP%20%E1%83%90%E1%83%9C%E1%83%92%E1%83%90%E1%83%A0%E1%83%98%E1%83%A8%E1%83%98.pdf (in georgian) [24.06.25]
11 GYLA responds to the developments surrounding “TV Pirveli”. 30.07.2024. https://gyla.ge/en/post/saia-ekhmaineba-tv-pirveli-is-irgvliv-ganvitarebul-movlenebs   [24.06.25].
12 Tea Tsulukiani - It would be good to think that defamation would at least be considered an aggravating circumstance in the substantive criminal code. https://www.interpressnews.ge/ka/article/842301-tea-culukiani-kargi-ikneba-vipikrot-rom-sisxlis-samartlis-materialur-kodeksshi-ciliscameba-damamzimebel-garemoebad-mainc-iknas-michneuli/  [24.06.25].
13 Concluding observations on Italy (CCPR/C/ITA/CO/5) § 19; concluding observations on the Former Yugoslav Republic of Macedonia (CCPR/C/MKD/CO/2), § 6.
14 Axel Springer AG v. Germany, Application no. 39954/08) 2012, § 83-84.
15 Prosecution of politicians for evaluative judgments creates a precedent for mass censorship https://gyla.ge/en/post/cenzuris-precendentebi-gyla   [24.06.25].
16 Görmüş and Others v. Turkey, app. No 49085/0748, 2016 48; Stoll v. Switzerland [GC], Application no. 69698/01 2009, § 110.
17 See for a review of the principle of certainty in relation to Convention rights: John McGarry, ‘Effecting Legal Certainty under the Human Rights Act’ (2011) 17(1) European Human Rights Law Review.
18 Eremadze K., “Balancing Interests in a Democratic Society,” ed.: Joni Khetsuriani, Giorgi Papuashvili, Konstantine Vardzelashvili, 2013, 131.
19 Ibid., 133, citation: Decision of the Constitutional Court of Georgia of December 26, 2007 in case #1/3/407 Georgian Young Lawyers Association
and Georgian citizen Ekaterine Lomtatidze v. Parliament of Georgia, II, 11.
20 Ibid., 133, citation: Decision of the Constitutional Court of Georgia of October 26, 2007
#2/2/389 in the case of Georgian citizen Maia Natadze and Others against the Parliament of Georgia and the President of Georgia, II, 6.