18 ნოემბერი, 202508:57
„ქართული ოცნების“ ინიციატივა,1 რომლის მიხედვითაც ქვეყნის ფარგლებს გარეთ საქართველოს მოქალაქეები ვეღარ შეძლებენ საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობას, არსობრივად ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულ არჩევნების საყოველთაობის პრინციპს.
საარჩევნო უფლება არ შეიძლება მხოლოდ ფორმალურად არსებობდეს. სახელმწიფოს მხრიდან უფლების მიზანმიმართულ დარღვევად უნდა ჩაითვალოს ისეთი შემთხვევა, როდესაც სახელმწიფოს აქვს რეალური შესაძლებლობა უზრუნველყოს საზღვარგარეთ საარჩევნო უბნების გახსნა, მაგრამ მმართველი პარტიის ინტერესების გამო, საქართველოს მოქალაქეებს არ ეძლევათ ხმის მიცემის რეალური შესაძლებლობა. არჩევნების საყოველთაობის პრინციპი2 სახელმწიფოს აკისრებს პოზიტიურ ვალდებულებას უზრუნველყოს საზღვარგარეთ მყოფი მოქალაქეების არჩევნებში რეალური მონაწილეობა და არ დაუშვას, რომ მათი აქტიური საარჩევნო უფლება ვიწროპარტიული ინტერესებიდან გამომდინარე ფორმალობად იქცეს. გარდა ამისა, საქართველოს კონსტიტუციის შესაბამისად „სახელმწიფო ზრუნავს უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეების სამშობლოსთან კავშირის შენარჩუნებასა და განვითარებაზე,“3 უკვე წლების მანძილზე არსებული შესაძლებლობის მოქალაქეებისთვის წართმევით, მათთვის ხმის მიცემის უფლების შეზღუდვით, გაუგებარია როგორ ასრულებს სახელმწიფო ამ ვალდებულებას.
საზღვარგარეთ ხმის მიცემის შესაძლებლობა ქვეყნის ფარგლებს გარეთ მცხოვრებ მოქალაქეებს საშუალებას აძლევს, განაგრძონ თავიანთი ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში მონაწილეობა მიუხედავად იმისა, რომ ისინი ფიზიკურად არ იმყოფებიან ქვეყნის ტერიტორიაზე.4 არჩევნებში მონაწილეობის შესაძლებლობა უზრუნველყოფს მოქალაქეების მიერ სამშობლოსთან კავშირის შენარჩუნებას, მიუხედავად გეოგრაფიული, ეკონომიკური თუ პოლიტიკური გარემოებებისა.5 აღნიშნილი საკითხი განსაკუთრებით მნიშვნელობას იძენს საქართველოს შემთხვევაში, რადგან ემიგრაციაში მყოფი მოქალაქეების რაოდენობა დიდია და მუდმივად იზრდება. ისინი ქვეყანაში დარჩენილ ოჯახებს მნიშვნელოვან ფინანსურ მხარდაჭერას უწევენ და ამდენად მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ ქვეყნის ეკონომიკურ ცხოვრებაში.6
ვენეციის კომისიის მოსაზრებით, მოქალაქეთა ევროპული მობილობის გათვალისწინებით და სახელმწიფოების ინდივიდუალური მდგომარეობის შესაბამისად, სახელმწიფოებმა უნდა გამოიჩინონ პოზიტიური მიდგომა საზღვარგარეთ მცხოვრები მოქალაქეების ხმის მიცემის უფლებთან დაკავშირებით.7 ქვეყნების რიცხვი, რომლებიც თავიანთ მოქალაქეებს საზღვარგარეთ ხმის მიცემის უფლებას აძლევენ, მზარდია და ამის პარალელურად, საქართველოს მოქალქებითვის ამ შესაძლებლობის წართმევა დაუშვებელია.8
ამასთან, საპარლამენტო არჩევნებში ხმის მიცემის წესის ჩამოყალიბება ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების ანალოგიით, კონსტიტუციურად გაუმართლებელი და მანკიერი პრაქტიკაა, რადგან ეს ორი პროცესი არსებითად განსხვავებული სამართლებრივი ბუნებისა და პოლიტიკური მნიშვნელობის მქონეა.
არსებითია ისიც, რომ აღნიშნული საკანონდებლო პროცესის პარალელურად მმართველი პარტია ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების აკრძალვის მიზნით აწარმოებს დავას საკონსტიტუციო სასამართლოში.9 გარდა ამისა, აძლიერებს ზეწოლას დამოუკიდებელ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებსა 10 და მედიაზე. ქვეყანაში დემოკრატიული უკუსვლის პირობებში, მსგავსი ნაბიჯების გადადგმა კიდევ ერთხელ აჩვენებს ქართული ოცნების მისწრაფებებს და ძირს უთხრის არჩევნების დემოკრატიულ გარემოში ჩატარების შესაძლებლობას.
1„ოცნება“ არჩევნებზე ხმის მიცემას უზღუდავს ემიგრაციაში მყოფ მოქალაქეებს“, საინფორმაციო პორტალი „ბათუმელები“, 2025 წლის 17 ნოემბერი, ხელმისაწვდომია: https://batumelebi.netgazeti.ge/news/595131/?fbclid=IwY2xjawOHvwlleHRuA2FlbQIxMQBzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyCGNhbGxzaXRlAjMwAAEe7Nw3ip6rjQXuUV7B0C5VWP6psHNOZfTlf1YUE-u9cBViiaUjWo4J08MSM7c_aem_HbLoKxcJrh6jl6_G7Cfh1A, განახლებულია: 17.11.2025.
2 სწორედ არჩევნების საყოლევთაობის პრინციპი ხდის შესაძლებელს საკანონმდებლო ორგანოში ე.წ. ასახვითი წარმომადგენლობის უზრუნველყოფას, რაც საზოგადოების ყველა ძირითადი ჯგუფის ინტერესთა პარლამენტში ასახვას გულისხმობს. იხილეთ - გონაშვილი, ვ., ერემაძე, ქ., თევდორაშვილი, გ., კახიანი, გ., კვერენჩხილაძე, გ., ჭიღლაძე, ნ., შესავალი საკონსტიტუციო სამართალში, მერიდიანი, 2016, გვ. 276.
3 საქართველოს კონსტიტუციის მე-5 მუხლის მე-8 პუნქტი.
4 European Commission for Democracy through Law (Venice Commission), Report on Out-of-Country Voting, CDL-AD(2011)022. (64).
5 Ibid. (66)
6 მსოფლიო ბანკის მონაცემების მიხედვით, 2023 წლის პერიოდში, ევროპისა და ცენტრალური აზიის მასშტაბით, საქართველო ფულადი გზავნილების მიმღებთა ათეულში მე-6 ადგილს იკავებს, 4,2 მილიარდი დოლარის ფულადი გზავნილების შემოდინებით, რაც, ამავე პერიოდისთვის, საქართველოს მშპ-ს 13.8%-ს უტოლდება.
uropean Commission for Democracy through Law (Venice Commission), Report on Out-of-Country Voting, CDL-AD(2011)022. (99).
8 Out-of-Country Voting Learning from Practice, Adhy Aman and Mette Bakken, International Institute for Democracy and Electoral Assistance, ხელმისაწვდომია: https://www.idea.int/sites/default/files/publications/out-of-country-voting.pdffbclid=IwY2xjawOH9zZleHRuA2FlbQIxMABicmlkETF3eTJUS1hGNXNaa21YaEZIc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MghjYWxsc2l0ZQEyAAEeJFZV446Zs1-FgbiyDk98kZWQu1nMP47aaG2UXiqkGsOtJbOpIdsC8oR6ozk_aem_iZTlovAFhfEn3FdApJ3UnA, განახლებულია: 17.11.2025.
9 საქართველოს პარლამენტის წევრების (სულ 88 წევრის) კონსტიტუციური სარჩელი პოლიტიკური პარტიების („ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობა“, „კოალიცია ცვლილებისთვის გვარამია მელია გირჩი დროა“, „ძლიერი საქართველო - ლელო, ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის!“) საქმიანობის კონსტიტუციურობისა და აკრძალვის საკითხზე. ხელმისაწვდომია: https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=18680.
10 „შვიდი სამოქალაქო ორგანიზაციის საბანკო ანგარიშებს ყადაღა დაადეს“, საინფორმაციო პორტალი „რადიო თავისუფლება“, 2025 წლის 27 აგვისტო, ხელმისაწვდომია: https://www.radiotavisupleba.ge/a/33514228.html, განახლებულია: 17.11.2025; ,,ქართულმა ოცნებამ“ სამოქალაქო საზოგადოების რეპრესიების ახალი ეტაპი 30-მდე ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციის წინააღმდეგ დაიწყო“, საიას ოფიციალური ვებგვერდი, 2025 წლის 22 სექტემბერი, ხელმისაწვდომია: https://gyla.ge/post/Statemnet-22-09 , განახლებულია: 17.11.2025.

18 November, 202508:57
Accodring to the “Georgian Dream”,1 Georgian citizens residing outside the country would no longer be able to participate in parliamentary elections. This initiative is fundamentally incompatible with the principle of universal suffrage guaranteed by the Constitution of Georgia.
The right to vote cannot exist only formally. A deliberate violation of the right by the state should be considered a case, where the state has a real opportunity to ensure the opening of polling stations abroad, but due to the interests of the ruling party, Georgian citizens are not given a real opportunity to vote. The principle of universal suffrage2 imposes a positive obligation on the state to ensure the real participation of citizens residing abroad in elections and to prevent their active voting rights from being reduced to a formality due to narrow partisan interests. Moreover, under the Constitution of Georgia, “The State shall take care of maintaining and developing connections with the homeland for Georgian compatriots residing abroad”.3 By depriving citizens of a long-standing opportunity and restricting their right to vote, it is unclear how the State fulfils this obligation.
The possibility of voting abroad enables citizens living abroad to continue taking part in the political life of their country, even if they are not physically present on its territory.4 Ensuring the possibility to vote allows citizens to maintain their ties with the homeland, regardless of geographical, economic or political circumstances.5 This issue is particularly important in the case of Georgia, because of the large and constantly growing number of citizens being in emigration. They provide substantial financial support to families remaining in the country and therefore play a significant role in the economic life of the state. 6
According to the Venice Commission, taking into account citizens’ european mobility and the individual circumstances of states, governments should adopt a positive approach to the voting rights of citizens residing abroad. The number of countries that enable their citizens to vote abroad is increasing, and, in parallel, depriving Georgian citizens of this possibility is unacceptable.7 Furthermore, establishing the rules for voting in parliamentary elections by analogy with local self-government elections is constitutionally unjustified and a flawed practice, and at the same time, it is unacceptable to deprive the citizens of Georgia of this opportunity.8
Furthermore, establishing the rules for voting in parliamentary elections by analogy with local self-government elections is constitutionally unjustified and a vicious practice, as these two processes differ fundamentally in their legal nature and political significance. It is also essential to underline that, in parallel with this legislative process, the ruling party is pursuing litigation before the Constitutional Court seeking to ban opposition political parties.9 In addition, it is intensifying pressure on independent observing organisations10 and the media. In a context of democratic backsliding in the country, the adoption of such measures once again demonstrates the intentions of Georgian Dream and further undermines the possibility of holding elections in a democratic environment.
1“Osneba” restricts citizens living in emigration from voting in elections", information portal "Batumelebi", 17 November 2025. Available at: https://batumelebi.netgazeti.ge/news/595131/fbclid=IwY2xjawOHvwlleHRuA2FlbQIxMQBzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyCGNhbGxzaXRlAjMwAAEe7Nw3ip6rjQXuUV7B0C5VWP6psHNOZfTlf1YUE-u9cBViiaUjWo4J08MSM7c_aem_HbLoKxcJrh6jl6_G7Cfh1A, Last update: 17.11.2025.
2 It is precisely the principle of universal suffrage that makes it possible to ensure so-called reflective representation in the legislative body, which implies the representation of the interests of all major groups of society in Parliament. See: Ghonashvili, V., Eremadze, K., Tevdorashvili, G., Kakhiani, G., Kverenchkhiladze, G., Chighladze, N., Introduction to Constitutional Law, Meridiani, 2016, p. 276.
3 The Constitution of Georgia, Article 5.8.
4 European Commission for Democracy through Law (Venice Commission), Report on Out-of-Country Voting, CDL-AD(2011)022. (64).
5 Ibid. (66)
6 According to World Bank data, in 2023, Georgia ranked sixth among remittance-receiving countries across Europe and Central Asia, with inflows totaling 4.2 billion USD, which, for the same period, amounted to 13.8% of Georgia’s GDP.
7 European Commission for Democracy through Law (Venice Commission), Report on Out-of-Country Voting, CDL-AD(2011)022. (99).
8 Out-of-Country Voting Learning from Practice, Adhy Aman and Mette Bakken, International Institute for Democracy and Electoral Assistance, Available at: https://www.idea.int/sites/default/files/publications/out-of-country voting.pdffbclid=IwY2xjawOH9zZleHRuA2FlbQIxMABicmlkETF3eTJUS1hGNXNaa21YaEZIc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MghjYWxsc2l0ZQEyAAEeJFZV446Zs1-FgbiyDk98kZWQu1nMP47aaG2UXiqkGsOtJbOpIdsC8oR6ozk_aem_iZTlovAFhfEn3FdApJ3UnA, Available at: 17.11.2025.
9 A constitutional claim filed by members of the Parliament of Georgia (a total of 88 members) regarding the constitutionality and prohibition of the activities of political parties (“Unity - National Movement,” “Coalition for Change – Gvaramia Melia Girchi Droa,” “Strong Georgia - Lelo, For the People, For Freedom!”). Available at: https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=18680.