3 - 4 დეკემბერს, ლეგიტიმური პროტესტის მე-6 დღეს, შსს-მ კვლავ ძალადობის გზით სცადა დემონსტრანტების დარბევა
საია: საჯარო მოხელეებზე ზეწოლა მათი ლეგიტიმური პროტესტის გამო სისხლის სამართლის დანაშაულია
მთელი ღამის განმავლობაში სპეცრაზმი ათზე მეტ დროით ეპიზოდში კვლავ განაგრძობდა სპეციალური საშუალებების გამოყენებას მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ, მათ შორის წყლის ჭავლისა და ცრემლსადენი გაზის
სიცრუა შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადება (00:37), რომ აქცია სრულად გასცდა შეკრებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონის მოთხოვნებს და გახდა სრულად ძალადობრივი
შსს თბილისსა და ბათუმში კვლავ დემონსტრაციული ძალადობით ცდილობს ლეგიტიმური პროტესტის ჩახშობას
მზარდია საპოლიციო ძალების წარმომადგენლების მიერ ჟურნალისტების, მათ შორის, საერთაშორისო მედიის, მიმართ სპეციალური საშულებების გამოყენების ფაქტები
რუსთაველის გამზირზე მიმდინარე პროტესტის დარბევა კვლავ ჩვეული უკანონო და არაპროპორციული ძალის გამოყენებით მიმდინარეობს.
მოვუწოდებთ სამართალდამცავებს, არ დაემორჩილონ უკანონო ბრძანებებს და არ გამოიყენონ ძალადობრივი მეთოდები მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ.
„რუსული კანონის“ საპროტესტო აქციების მონაწილე პირების სისხლის სამართლის საქმეების განხილვას სასამართლო აჭიანურებს
საია მელიქიშვილის გამზირზე მედიის წარმომადგენლების მიმართ განხორციელებულ ძალადობისა და პროფესიული საქმიანობის განხორციელებაში ხელშეშლის ფაქტებს ეხმიანება
საიას გადაეცა თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლოს მაგისტრი მოსამართლის ვლადიმერ ხუჭუას გადაწყვეტილება, რომლითაც სასამართლომ დააკმაყოფილა საიას სარჩელი ხმის ფარულობის დარღვევასთან დაკავშირებით