2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურის სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში საია საზოგადოებას კენჭისყრის მიმდინარეობის შესახებ 16 საათის მდგომარეობით არსებულ მონაცემებს აცნობს. ჩვენს დამკვირვებლებზე დაყრდნობით, წარმოგიდგენთ ინფორმაციას საარჩევნო გარემოსა და დარღვევების შესახებ, რომლებიც კენჭისყრის მიმდინარეობის დროს საარჩევნო უბნებსა და გარე პერიმეტრებზე გამოვლინდა.
გრძელდება პირველი ტურის ტენდენცია, რომელიც გარკვეულ უბნებზე საიას დამკვირვებლებისთვის დაბრკოლებების შექმნაში გამოიხატება როგორც კომისიის წევრების, ისე სხვა სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მხრიდან:
· რუსთავის მე-20 უბანზე რეგისტრატორი იწერდა გამოცხადებული ამომრჩევლის რიგით ნომრებს, რაზეც, არაერთი ზეპირი გაფრთხილების მიუხედავად, კომისიის თავმჯდომარეს რეაგირება არ ჰქონია. მას შემდეგ, რაც დამკვირვებელმა ჩანაწერთა წიგნში დარღვევა დააფიქსირა, კომისიის წევრებმა მას სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს;
· სენაკის 41-ე უბანზე დამკვირვებელს, არაერთი თხოვნის მიუხედავად, კომისიის თავმჯდომარე დამდივანი ხელს უშლიდნენ მოვალეობის შესრულებაში და არ აძლევდნენ უფლებას, რომ კენჭისყრის დღის ჩანაწერთა წიგნს გასცნობოდა;
· სენაკის მე-13, მე-14 და 72-ე უბნებზე საიას დამკვირვებლებს არ აძლევენ თავისუფლად გადაადგილებისა და დაკვირვების საშუალებას.
გარდა ამისა, დარღვევები გამოვლინდა სხვადასხვა მიმართულებით:
· რუსთავის 50-ე უბანზე რეგისტრატორი ინიშნავდა გამოცხადებული ამომრჩევლის რიგით ნომერს სამაგიდო სიაში;
· მარტვილის 35-ე უბანზე კომისიის თავმჯდომარე კაბინაში შეჰყვა მოქალაქეს და, მისი თქმით, დახმარების მიზნით დაესწრო ხმის მიცემის პროცესს;
· ნაძალადევის 74-ე უბანზე გადასატანი საარჩევნო ყუთის დაბრუნების შემდეგ აღმოჩნდა, რომ გამოუყენებელი ბიულეტენები აკლდა, კერძოდ, 40 ბიულეტენიდან 35 იყო გამოყენებული, დარჩენილი 5-დან 3 დაიკარგა.
ზოგიერთ შემთხვევაში საიას დამკვირვებლებმა აღრიცხეს დარღვევები, რომლებიც ზეპირი თუ წერილობით შენიშვნის შემდეგ გამოსწორდა, მაგალითად: მარკირების წესების დაუცველობა, ამომრჩეველთა ნების კონტროლი, გადასატანი საარჩევნო ყუთის დაულუქავ მდგომარეობაში დაბრუნება, საჯაროდ გამოსაქვეყნებელი საარჩევნო დოკუმენტაციის (ბიულეტენის შევსების და ბათილობის წესები, სადემონსტრაციო ოქმის მონაცემები და გადასატანი ყუთის სია) არასათანადოდ განთავსება, ფოტო/ვიდეოგადაღება იმგვარად, რომ შესაძლებელია ამომრჩეველთა იდენტიფიკაცია, არაუფლებამოსილი პირის ყოფნა უბნის ტერიტორიაზე.
აღსანიშნავია, რომ, წინა არჩევნების მსგავსად, გრძელდება ჟურნალისტებზე ზეწოლა და საქმიანობაში ხელშეშლა. რამდენიმე შემთხვევაში მოვლენების გაშუქებისას ჟურნალისტებს მიაყენეს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა, არ მისცეს შესაძლებლობა, თავისუფლად შეესრულებინათ თავიანთი პროფესიული მოვალეობა.
16 საათის მდგომარეობით, დარღვევების შესაბამისად, საიას დამკვირვებლებმა დღის მანძილზე 17 საჩივარი და 9 შენიშვნა დაწერეს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას 2021 წლის 30 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურზე ქვეყნის მასშტაბით 9 მუნიციპალიტეტში 300-მდე საოლქოდა საუბნო დამკვირვებელი ჰყავს.
არჩევნების დღეს საიაში მუშაობს ცხელი ხაზი ნებისმიერი მოქალაქისთვის, რომელსაც სურს, მიიღოს სამართლებრივი დახმარება საარჩევნო პროცედურების, კენჭისყრის დღის დარღვევებისა და მათზე რეაგირების გზების შესახებ.
განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“ და მისი შინაარსი, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციის შეხედულებებს.

30 October, 202117:25
Georgian Young Lawyers’ Association, within the framework of the Short-Term Observation (STO) Mission, provides the public with information about the main findings during a second round of the local self-government elections as of 4 PM.  Based on the information collected by the GYLA’s observers, we address the issues related to the election environment and violations recorded both inside the polling stations and nearby perimeters.
The tendency of the first round continues, reflected in the creation of obstacles for GYLA observers at some polling stations, by both Commission members and other observer organizations:
• In Rustavi #20 precinct, the registrar was recording the voter’s queue numbers. Regardless of the several verbal remarks, the chair of the commission did not act accordingly. GYLA observer recorded a remark in the polling day-log book after which he/she was verbally assaulted by members of the commission;
• In Senaki #41 precinct, despite the numerous requests, the chair and secretary of the commission are preventing the GYLA observer from performing his/her duties properly and are not allowing him/her to get to know the polling day-log book;
• In Senaki #13, #14, and #72 precincts, GYLA observers are deprived of the opportunity to move and conduct observation freely.
In addition to that, GYLA observed the procedural violations, which are as follows:
• In Rustavi #50 precinct, the registrar was recording declared queue numbers of voters in the desk list;
• In Martvili #35 precinct, the chair of the commission accompanied a voter into the polling booth and witnessed the process of voting, claiming that the citizen needed assistance.
• In Nadzaladevi #74 precinct, a certain number of unused ballots were missing in the returned mobile ballot box. In particular, 35 ballots out of 40 were used, while 3 out remaining 5 were lost.
In a number of cases, GYLA’s observers identified violations that were corrected after verbal or written remarks. For example, non-compliance with inking rules, control over the will of voters, return of the mobile ballot box in an unsealed condition, improper placement of publicly published documents (rules for filling and annulling the ballot, data of demonstration protocol, list of voters for mobile ballot box), taking photos/videos which allows identifying voters, the presence of unauthorized persons at the polling station.
Important to note, similarly to the first round of the elections, there is a tendency of intimidating journalists and hindering media activities. Several cases have been recorded where media representatives were verbally and physically assaulted. Consequently, they were deprived of the right to conduct their professional activities properly.
As of 4 pm, considering the identified violations, GYLA observers had filed 17 complaints and recorded 9 remarks.
Georgian Young Lawyers’ Association Short-Term Observation (STO) Mission during the second round of the Local Self-Government Elections on October 30 consists of 300 observers in distinct and precinct election commissions covering 9 municipalities across the country.
On Election Day, GYLA operates a hotline number for the citizens, which enables them to receive legal consultations as well as any information regarding electoral procedures, violations on the polling day, and the ways of responding to them.