ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ თამთამიქელაძის გამოკითხვაზე დაბარების საკითხს
როგორც დღეს საზოგადოებისთვის გახდა ცნობილი, ადამიანის უფლებების სწავლებისა დამონიტორინგის ცენტრის (EMC) ერთ-ერთი დირექტორი, თამთა მიქელაძე 30 მაისს დაწყებული გამოძიების ფარგლებში გამოსაკითხი პირის სტატუსით სუს-მა დაიბარა. Სუს-ის ზოგადი განმარტებით, გამოძიება შეეხება რასობრივ დისკრიმინაციას, რადგან გარკვეული პირები ცდილობენ ქვემო ქართლის და კახეთის რეგიონში ეთნიკურ ქართველებსა და აზერბაიჯანელებს შორის შუღლის გაღვივებას.
სუს-ის მიერ გამოძიების დაწყება ბუნდოვანი ამოცანით, ხოლო შედეგად, არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელის გამოკითხვაზე დაბარება, შეიძლება აღიქმებოდეს როგორც მინიშნება და გაფრთხილება სამოქალაქო აქტივისტების მიმართ. ეს განსაკუთრებით პრობლემურია, იმ პირობებში, როცა ჩვენს სახელმწიფოში სამართლის უზენაესობა და ძალოვანი სტრუქტურების ჭარბი ძალაუფლებასაპარლამენტო თუ სასამართლო კონტროლის მიღმა ისედაც დიდი გამოწვევაა და ხშირად სამოქალაქოსაზოგადოება კონტროლისა თუ გაწონასწორების ერთადერთ ცენტრს წარმოადგენს.
აღნიშნული პრაქტიკა სახიფათოა იმის გამოც, რომ, დიდი ალბათობით, სუს-ი მოითხოვს გაფორმდეს გაუთქმელობის ხელწერილი, რაც შეუძლებელს გახდის არამხოლოდ არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელის ამ კონტექსტში გამოძიებაზე დაბარების ფაქტის მართებულობაზე ეფექტიან მსჯელობას, არამედ, თამთა მიქელაძე, რომელიც ეთნიკურ უმცირესობათა პრობლემებზე საზოგადოების ინფორმირებისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი აქტივისტი, მოკლებული იქნება შესაძლებლობას, საზოგადოებას თავისუფლად, შეუზღუდავი სახით მიაწოდოს ხელისუფლების ალტერნატიული ინფორმაცია.
ეს შემთხვევა კიდევ ერთხელ გვაძლევს საფუძველს, შევახსენოთ ხელისუფლებას, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციები წარმოადგენენ არა პრობლემის წყაროს არამედ პრობლემის მამხილებელ აქტორებს, რომლებიც გონიერმა ხელისუფლებამ უნდა განიხილოს საკუთარ მოკავშირედ პრობლემის ძირეულიაღმოფხვრის საქმეში.

We, the signatory organizations respond to the fact of the State Security Service summoning Tamta Mikeladze for questioning
2020-06-16 16:18
Today, Tamta Mikeladze, one of the founders of the ‘the Human Rights Education and Monitoring Center (EMC)’ was summoned to be questioned by the State Security Service of Georgia related to the investigation launched on May 30. According to the SSSG’s particularly vague statement, the investigation is carried out into the fact of racial discrimination, as “[…] certain individuals are trying to stir up ethnic strife between ethnic Georgians and Azeris in the Kvemo Kartli and Kakheti regions”.
Launching an investigation by the SSSG with an ambiguous task, and as a result, summoning the head of a non-governmental organization for questioning, can be perceived as a hint and a warning to civil rights activists.  This is especially problematic in our State, where the devotion to the rule of law and the excessive powers of law enforcement agencies, that are beyond parliamentary or judicial control, are already a major challenge and civil society is often the only center of control and balance in Georgia.
Such vicious practice is dangerous for other reasons too: most likely, SSSG will require to sign the pledge of confidentiality. That will make it impossible not only to effectively discuss the issue of summoning the head of the NGO in this context, but, Tamta Mikeladze, who is a crucially important activist working on problems of ethnic minorities, will lack the opportunity to provide the public with alternative information freely and unrestrictedly.
This case once again puts the civil sector in the position to remind the Georgian authorities that CSOs are not the source of the problem, but the actors that expose them. Prudent state would have considered CSOs as its ally, not as the inciting factor of the conflict.